Димитър Попов, бивш министър-председател, известен с крилатата си фраза от началото на прехода “За Бога, братя, не купувайте!”, продължи да работи в областта на правото в собствената си правна кантора. Ето какво казва той в последното си интервю от лятото, което даде пред в. "Над 55".Преди преме обаче съпругата му
Мария сподели пред столичен седмичник:
„За съжаление този рожден ден Митко посреща в лошо състояние, има паркинсон и деменция. Зле е! Има щастливци като Петко Бочаров, Стоянка Мутафова, които и в напреднала възраст са все още жизнени е дейни, но за зла беда Митко не е сред тях!”
Това казва жената, която близо шест десетилетия е неизменен и верен спътник на министър-председателя на първия коалиционен кабинет (1990-1991 г.) .
Димитър Попов бе роден на 26 юни 1927 г. в град Кула. Попето, както му викат близки и приятели, ще остане в народната памет с крилатата си фраза от 1 февруари 1991 г. „За Бога, братя...!”, когато неговото правителство взе решение за освобождаване на цените. Но с нея, по собствените му думи, Попов искал да насочи хората към по-активно отношение, за да не държат парите си в „бурканбанк”, но и да не купуват скъпи неща, от които всъщност нямат нужда. Това решение, неразбрано от народа еднозначно, се оказа първото всъщност, което
изкара спестяванията на хората изпод дюшеците и ги вкара в икономиката.
Съдия, юрист и политик, Попов оглави правителството в най-тежкия период след падането на Тодор Живков и комунизма. Това беше кабинет “на националното съгласие”, подкрепено от повечето политически партии и с участието на експерти от БСП, СДС, БЗНС.
От многобройните му интервюта ставаше ясно, че денят му започва в 6 часа сутринта.
Една от болните теми за Димитър Попов бе разграбването на България
“Нито едно правителство от 1994 – 1995 г. насам не може да се справи с това разграбване – то стига до края си. Начинът, по който се осъществи приватизацията, не беше най-добрият. Аз не знам колко са и дали изобщо има фирми или личности, които са приватизирали държавни имущества и са се разплатили с държавата. Разграбване. Пладнешки обир.
И за това е виновна държавната армия от служители.”
Аз казах: „За бога, братя, не купувайте това, което ви харесва, но е много скъпо, защото след 30-40 дни цените ще паднат, а вие ще сте похарчили парите си и няма да можете да купите най-необходимото ви.“ Това е изречението. Онези журналисти, които бяха в течение, разбраха за какво става дума. Цените скочиха до 30 пъти. Държавните складове и предприятия бяха пълни със стока, но не излизаха на пазара, защото пазарът не можеше да им покрие стойността. Но постепенно животът стана нормален.”
Това че бе против разграбването на народа, не попречи на юриста да стане защитник на един от шефовете на “Топлофикация – София” - Георги Рогачев, който бе обвинен заедно с Вальо Топлото в присвояване на средства. Рогачев бе оправдан по всички обвинения още на първа инстанция.
Професията си е професия, а добрият професионалист не може да се излага.
Във фамилията на Димитър Попов осем поколения са свещеници и книжовници, а жена му Мария е внучка на екзарх Стефан
Забележителна наследственост! Двамата имат две дъщери – Таня и Илияна и трима внуци, все момчета – Любчо, Димитър и Петър. Мария очаква с надежда правнучка и се моли съпругът й да доживее тази радост. Дай, Боже!
Последните думи на Димитър Попов:
Разграбване, пладнешки обир бе приватизацията!
Оттеглих се в заслужена почивка с 62 години трудов стаж като юрист и политик, казва премиерът, който ни призова да не купуваме излишни и скъпи неща
0 коментара
Все още няма коментари