Метеоролозите предупреждаваха, че през април ни очакват ниски температури и сняг и „познаха“.
Специалистите от Meteo Balkans обаче припомниха, че снегът не е прецедент даже и през... лятото. Важно е да се знае, че късният сняг не е някаква невиждана климатична аномалия, обясняват те. Често това се случва, когато два сезона се „сблъскат“.
През пролетта в атмосферата все още има арктични студени фронтове, които слизат от север и идват на Балканите. Когато се срещнат с по-топли фронтове и влажни въздушни южни маси, се получава така наречената „динамична нестабилност“. В резултат на това започва да вали дъжд, който в планините и високите полета бързо преминава в сняг.
Ето и шокиращите снеговалежи в България през годините:
6 април 2015 г.: В Стара Загора и Пловдив нетипично студен фронт носи сняг.
24 април 2005 г.: 20 см сняг и затворени пътища в Банско
3 май 2016 г.: В разгара на пролетта в курорта Пампорово падат 15 см сняг.
8 май 2019 г.: В София и на Витоша завалява сняг, който покрива цъфналите дръвчета
9 юни 1977 г: В Стара планина, на хижа Ехо падат 7 см сняг, а едновременно с това в низините температурите са от порядъка на 25 градуса
21 юни 1985 г.: Именно в деня, в който отбелязваме лятното слънцестоене, в района на обсерваторията в Рожен е регистриран сняг. Да, мокър и краткотраен, но съвсем реален и температури от 1 градус.
Звучи ли ви странно, че има глобално затопляне, а снегът изобщо не изчезва? Всъщност климатичните аномалии са именно знак за глобалното затопляне. Горещини, резки студове, дъждове, сняг тогава, когато не очакваме – това е резултатът от увеличената нестабилност в атмосферата.
София 22°
Видин 26°
Враца 26°
Русе 25°
Варна 35°
Бургас 32°
Пловдив 37°