Стар принцип в Ориента е, че интересът клати феса. Даже ще си позволя да напомня и една стара османска притча. Според която отишли младите реформатори при султана и поискали властта.
Той ги поканил на софрата си и им подал по една дървена лъжица с много дълга дръжка – „хайде, похапвайте”. И когато се оказало, че младоците не могат да стигнат устите си, султанът поканил старите управници. И те започнали – единият бърка в гювеча и слага лъжицата в устата на втория, той своята лъжица – на третия и т.н.
Тогава султанът се обърнал към гладните млади – „видяхте ли бре, маскари, как се управлява държава?” Ами само по системата „ти на мене, аз на тебе”. Та когато го научите, елате пак да искате властта.
Е, явно тези, които крепят сега кабинета на ориенталска България, са изучили тази притча.
Когато се съставяше сегашният кабинет на г-н Борисов, в началото „младите” се държаха като турските си предшественици. Обаче „султанът” им повтори трика с лъжиците и дългите дръжки. И те един по един взеха че кандисаха и дори клекнаха.
Не пееха ли при кабинета „Орешарски” протестърите от #Кой „не щеме ний богатство, не щеме ний пари”? Е, какво стана после? Май им се прищяха и едното, и другото. Един вицепремиер, трима министри, не знам колко заместници, зам.-председател на парламента, не съм броил областните им управители и други „по-нисши чинове”.
Значи май запяха другата песен – „щеме ний пари”. И още си я пеят. А вождът им Радан Пеевски (пардон, Кънев) се изживява като „сам юнак на коня”. На опозиционния кон де. Ама едно достоверно пиленце ми подсказа, че май и той е на лъжицата с дългата дръжка, подавана му я от верни другари, я от властта, я лично от султана...
Ами ПФ? Уж бяха много праволинейни и още по-принципни. И какво? Каква е сега тази „любов необяснима” между премиера и Валери? Не ще да е само поради Изборния кодекс...
Ами АБВ? Когато Калфин се оттегли, се оказа, че и те, уж не като коалиционни партньори, а по някакво си „споразумение”, всъщност са си организирали цял политически кабинет, зам.-министър, областен управител и цяла плеяда заместник такива.
За партията на Ковачки-Бареков хич и да не говорим.
Впрочем, ако започна с втория, според градските слухове той е направил в евроизборите инвестиция от 250 000 евро. Възвръщаемост – 2,5 млн. евро за 5 години. Хич не е лошо като доходност.
Ковачки избра най-правилното. Няма бизнесмен, който да е луд да ходи срещу властта. Колкото и да е разкапана държавата ни, ако реши да те мачка чрез институциите си, направо си умрял. Така че и неговите хора в парламента няма да се спрат в подкрепата си към правителството.
Та наистина интересът клати феса. Или, казано на модерен език, парите правят политиката.
А политиката прави още по-големи пари.
С което, надявам се, разбрахте моето обяснение за това кой и защо крепи правителството.
Поради което няма да има предсрочни избори. Но ще има вечна мафия, оплетена от взаимни интереси.
А пък ние, българите, да го духаме, както казал един римски сенатор в отговор на въпроса „а какво да прави плебсът”, т.е. народът.
Но има и друго обяснение – всеки народ заслужава управлението, което си е избрал.
1 коментара
aren
2016-06-05 14:24:45
Отговори
Този господин да пътува като не разбира, че той самия си е неразбран и от политика не разбира.Тава което се случва има ясна цел и тя се осъщесвява да се намали населението - чистите българи и да ни превземат цигани, турци и чужденци.Този господин тези неща не ги вижда и за това страда този народ.