Чета вестници, гледам телевизия, ровя из сайтовете, чувам се с политици, които понякога са склонни да казват и истината… Уж съм доста добре информиран, но все по-трудно разбирам какво се случва в държавата и още по-малко защо се случва. Дежурни и гастролиращи коментатори редят сценарии, провиждат връзки, разкриват зависимости. Но от всички опити за обяснение материята само се усуква още повече. Не може да се обясни необяснимото. Няма логическа система, в която може да се вмести например моментният изблик на гениалност на Радан Кънев да предложи Плевнелиев за общ независим кандидат за президент на дясното.
Проблемът е, че при обясняването на политическите процеси винаги подценяваме човешката глупост като движеща сила. А понякога тя е единственото обяснение. Вторият проблем е, че заради удобството на обясняващия и слушателите винаги се търси една причина. Но тя рядко е само една. Политическите мотиви се преплитат с геополитически, държавните - с партийните, обществените – с личните. И, както казват брадарушките, за каквото и да си говорим, накрая става дума за пари. А финансовите потоци са трудно проследими. Понякога имам чувството, че вещиците от Макбет бъркат отровните си смеси в българския политически котел:
Плам пламти, котел бълбукай!
Адска смес, мехури пукай!
Змейска люспа, вълчи зъб,
пръча жлъчка, свински пъп...
Е, на наша почва "Макбет" на Шекспир някак естествено прераства в "Магбед" на Йожен Йонеско… Както и да е, да не се отплесваме, щото ни чака тежка работа.
Първият въпрос, който крещи за отговор, е защо АБВ напусна управляващата коалиция точно сега. Уж са обидени, че от Изборния кодекс изпаднали всичките им предложения. Ама уж.
В интервю за „Труд” Румен Петков, вторият човек в партията, повдигна завесата, зад която са се притаили истинските причини: „Какво налага да излъчваме системна агресия спрямо Русия? Ние сме държавата ястреб в Европа, която изискваше да се налагат все по-жестоки санкции срещу Русия. Обявихме, че искаме повече НАТО в Черно море и на Балканите. Ние сме част от НАТО, но това не означава да воюваме с всички наоколо”.
И тук ще вмъкна един щрих, а вие преценете дали е важен за цялостната картина, или е случайно съвпадение. В дните, когато АБВ се активизира и напусна коалицията, в Румъния беше активиран противоракетният щит.
И като втора точка Румен Петков изтъкна енергетиката! Притеснен е, че преговаряме с китайците за нова ядрена мощност, с японците - нещо за „Мини Марица-изток“. За проучването за газ в Черно море не спомена, щото няма как, то е народополезно…
Когато корабът, който ще търси газ из Черно море, тръгна, премиерът каза, че очаква атаки. От страна на Русия, естествено. Ние, съвсем в рамките на общия ни атитюд към управляващите и лично към Борисов, решихме, че отново се прави на герой. Но в случая май не бяхме съвсем прав. Търсенето на газ, интерконекторите, хъбове и т.н. са все удари срещу енергополитиката, която Русия традиционно провежда у нас. Не че нещо от тях реално се е случило де... Нека да напомним, че президентът Първанов беше основният идеолог на „Големия шлем”, който имаше за цел трайното енергийно обвързване на България с Русия.
С напускането на АБВ коалицията, която започна със 135 депутати, остава със 114. Ако и Патриотите се оттеглят заради ветото на Изборния кодекс, ще останат 83 от ГЕРБ и 13 от РБ –Управляващи. И оттук нататък Борисов ще се крепи на плаващи мнозинства. Плаващите мнозинства често водят до давещи се правителства. Но, както са казали класиците, това си е дело на давещите се.
Когато говорим за руската връзка, трябва да имаме предвид, че е много трудно да се прецени докъде се простират усилията на Русия и откъде започва ентусиазмът на българските русофили. Казано по друг начин, докъде стига автентичното русофилство и къде започва меркантилната злоупотреба с народните настроения. Ако руската връзка е единствената, която завързва днешния сценарий, би трябвало да очакваме, че и Патриотите ще напуснат коалицията. В идеологията им (да ми прости Господ това преувеличение!) евроатлантизмът не е приоритет.
Но мисля, че колкото и да им е скъпа Русия, властта им е по-скъпа. Излязат ли, няма гаранции, че ще влязат отново. А ако излязат, Сидеров чака със златното си пръстче. И топлите му чувства към Москва едва ли ще го спрат да окаже една добре финансирана подкрепа на правителството. В ГЕРБ добре знаят какво кара магарето да върви. Из разни сайтове, на които трудно можем да дадем цялото си доверие, вече е открита борсата за независимите депутати. Твърди се, че вървели по 300 хил. лв.
Та казвам, че не е невъзможно Борисов да се удържи на власт. Но във всеки случай ще е скъпо.
Първанови си направиха добре сметката, че ако искат да се настанят на самия гребен на русофилската вълна, вече е време да напуснат лодката на Борисов, за която се смята, макар и много рисковано, че е поела курс на запад. Дали техният кандидат за президент ще се казва Първанов или Калфин, ще зависи от тълкуванието на КС. Според вечно информирания Осман Октай при предварителната проверка на гласовете в КС Първанов няма шанс. Човек на Борисов бил гласувал против тълкуванието, което му е удобно. В Конституцията, чл. 95. (1), е записано: „Президентът и вицепрезидентът могат да бъдат преизбрани на същата длъжност само за още един мандат”. При добро желание КС би могъл да тълкува това ограничение и като забрана за повече от два последователни мандата, и като забрана за повече от два мандата изобщо. По този повод, според Октай, между Борисов и Първанов е имало лют скандал, след който Калфин напусна правителството, а АБВ се оттегли от коалицията. Октай не е на първите места в списъка ми на информирани и достоверни източници. Но, както казва Малария Велева, „няма дим без пушек”. Поне досега не е имало.
Но дори и КС да реши, че Първанов няма право на трети мандат, АБВ има реални шансове да се бори за поста. Да напомним още нещо от политическото битие на Първанов. Той беше архитектът на тройната коалиция. И досега няма сериозни сигнали, че връзката между него и Доган е изстинала. Между другото, ако сте обърнали внимание, на 9-ата конференция на ДПС АБВ изпрати „зетя”, както галено наричаха Румен Петков в Движението по времето, когато си бяха близки с Емел Етем, НДСВ изпрати Станимир Илчев, БСП – Наско Мерджанов… Само ГЕРБ не изпрати никого. И тази липса силно се набиваше на очи. Да припомним и още нещо. През 2011 г. Калфин загуби от Плевнелиев с 5.2% (47,4% на 52,6%). Тогава ГЕРБ беше в апогея си, а избирателят не познаваше Плевнелиев. И освен това заигравките между ДПС и ГЕРБ вече бяха започнали. Борисов ласкаеше Доган, че без него трудно може да се победи на президентски избори. А Доган се гавреше с БСП, искаше целувка, за да даде турските гласове за социалистите на балотажа. Но е трудно да се прогнозира как ще се развият нещата, ако ДПС вземе присърце кандидата на АБВ, бил той Гоце или Калфин.
Ако това се случи, и ако, както се очаква, БСП на Нинова стопли отношенията с АБВ и се стигне до обща лява кандидатура, като нищо може да се наложи Борисов да се кандидатира за президент. Навремето Станишев предложи Гоце за президент и после седна на опразнения му стол на „Позитано”. Този сценарий е любимият на Цветанов. Той уж се шегува, че ако Петков продължава в този дух, като нищо ще направи Борисов президент, както принуди главният секретар Борисов да напусне МВР и да стане премиер. И самият Борисов се пошегува по същия начин. Изобщо големи шегаджии… Но е истина, че може да се окаже така, че Борисов е единственият възможен печеливш кандидат на ГЕРБ срещу оформящата се коалиция. И това ще отговаря напълно на желанията и амбициите на Цветанов. На него определено му писна под дебелата сянка на падишаха. И се говори, че е получил сериозни анонси от ДПС да бъде подкрепен за премиер, ако Борисов бъде отстранен по някакъв начин. Разказвачите на сценарии твърдят, че целта е да се разцепи ГЕРБ, едната част начело с Цветанов да се коалира с ДПС. Аллах селямет олсун, Цветанов ефенди! (Бог да ти е на помощ!) Тепърва ще разбереш народната мъдрост, че болката не е страшна, срамът е голям...
Другата част, начело с Борисов, да се свърже с БСП. Не подценявам Цветанов, но мисля, че не е толкова глупав да не се досети, че така и той, и Борисов, и ГЕРБ ще поемат към политическото небитието пар авион.
Свикнали сме да приемаме ДПС за константа в политическата аритметика. Но това може и да се е променило. Доган подценява туркофилските настроения сред електората си и ще плати висока цена за това. Времето ще покаже какво ще откъсне ДОСТ от довчера единното тяло. Не се е родил още този, който може да поведе българските турци срещу Родината-майка, и то в полза на изконния враг Русия. Съдбата определено е била много пияна, когато тласна Доган в тази посока. И двамата са били пияни.
А иначе желанието на Цветанов да стане премиер се надушва от 10 м дори при насрещен вятър. Той така е литнал, че вече се изплъзва и от гравитацията. Вероятно си мисли, че щом Борисов може, що да не може и той. Проблемът обаче си е на Борисов. Казано е, че с такива като Цветанов не се тръгва на път. С такива ни си сам, ни сте двама. Макар че в техния случай не е много ясно кой с кого е…
Накрая да обобщим. Започна надпреварата за президентския пост. Тя обаче е само подготовка за същинската битка – предсрочни парламентарни избори. За целта се налага да се разбие или разедини ГЕРБ. В момента ГЕРБ и РБ са единствените гаранти за прозападната ориентация на България. Ако бъдат изтикани от политическия Олимп, промяната на акцентите във външнополитическата ни ориентация и енергийната ни стратегия се налагат от само себе си.
1 коментара