Ако бях мисъл, щях да си избера да живея в някоя герберска глава. Хубавите мисли обичат самотата. И тишината.
Веднага ще дам пример с Цветанов и обяснението му за въвеждането на задължително гласуване (ЗГ) в новия Избирателен кодекс: „Винаги много са въпросителните, които седят пред всеки един избор: дали действително списъците са актуални, дали те се актуализират - и по този начин ще видим дали действително имаме избирателна активност, която ни дава възможност да бъде по-висока или по-ниска, и то ще бъде на база това, което искаме да го приложим като поле на действие, защото смятаме, че това е един разумен вариант…”
Няма мисъл, която да не се почувства самотна в такова обкръжение.
Та ако кажем, че господата не са сред печелившите от генетичната лотария, ще сме напълно прави. Но няма да сме изчерпателни. Защото природната им глупост е в комбинация с политически тарикатлък и видима с просто око корист. Всъщност, двете думи, с които ние обикновено характеризираме управлението на ГЕРБ, са „користно невежество”.
Още един пример. С шефа на Правната комисия в НС Данаил Кирилов, който каза, че дори референдумът да отхвърли ЗГ, то трябва да си остане в закона: “Дори и гражданите да не го подкрепят на референдума, това е основен конституционноправен принцип и той би следвало да остане в текста на закона.”
Конституционноправен?! Някой от нас не е чел конституцията, но не съм аз. Чак ми стана мъчно за Искра Фидосова и времето, когато тя правеше промените в НК по вестникарските анализи…
Цветанов обаче твърди друго - че забранили избори и референдум в един ден, за да може референдумът да се проведе по-рано и резултатите от него да могат да бъдат отразени в законодателството. Изобщо във всяка глава духа различен вятър. Само за протокола ще отбележим, че точно ГЕРБ преди година прокара в НС решението, ако в една година предстои допитване и избори, те да се провеждат заедно.
И така ЗГ вече е факт. Прие се с гласовете на ГЕРБ, ПФ, АБВ, БДЦ и двама от РБ. Обявиха го за „граждански дълг”, за да не го отмени Конституционният съд. Но наименованията нямат силата да променят същността.
Цветанов твърди, че ЗГ ще увеличи избирателната активност, което ще повдигне легитимността на избраните политически субекти. И значи е нещо много положително. Вероятно ще я увеличи, но едва ли ще оправдае надеждите.
По принцип за утвърдените партии, със здрави ядра и трайна периферия, високата избирателна активност не е желателна. Което беше и причината депутатите дружно да отхвърлят миналата година ЗГ от дневния ред на референдума. Но сега измислиха начин как да неутрализират отрицателните страни на високата избирателна активност. Като обявиха гласовете на тези, които са избрали отговор „Срещу всички”, за действителни. Изборните резултати се пресмятат като процент от действителните гласове. Значи тези гласове не просто ще увеличават избирателната активност, но и реално ще участват в разпределението на резултатите. С тяхното прибавяне относителните дялове на гласовете за отделните партии намаляват. Едно са 200 хил. гласа от 3 млн., друго са от 6 млн. Това ще засегне малките партии, които няма да успеят да прескочат бариерата и гласовете, дадени за тях, ще се преразпределят между големите, като най-много ще вземе най-голямата, тоест ГЕРБ. Ако през 2014 г. имаше ЗГ, ББЦ не би влязъл в парламента. И неговите 238 629 гласа нямаше да му донесат 10.66%, а 3.84%. Минимумът за влизане в НС става 250 хил. гласа. Вероятно РБ и „Атака” също щяха да дадат фира. Голямата ирония е, че и патриотите, които сега са най-големите фенове на ЗГ, щяха да гледат НС изпод опашката на коня. Към днешна дата това едва ли би натъжило някого…
Така индиректно големите преразпределят вота „Срещу всички” в своя полза. Протестният вот се превръща в бетониращ статуквото вот. Масата на хората, които са срещу сегашната политическа камарила, ще потапя всяка новопоявила се партия.
Иначе събраните в графата „Срещу всички” гласове са без практическа стойност, само за сведение. И 95% да се съберем в нея, те пак ще си ни управляват с останалите 5%! Такава власт едва ли е легитимна, но на кой му пука! В противен случай щяха да помислят за някаква граница, отвъд която протестният вот да има конкретни следствия. Например при над 50% гласували „Срещу Всички” изборите да се смятат за недействителни и да се преиграват.
И отново се връщаме на изходни позиции. Единственият разумен изход, който остава пред протестния вот, е недействителната бюлетина. Под някаква форма (например в сексуално ангажиран контекст) да споделяме какво мислим за даден лидер, партия, цялата политическа класа. Единствено в невалидна бюлетина гласът ни няма да се преразпределя вторично.
Борисов заяви, че той и ГЕРБ са против ЗГ, но го подкрепили, защото било предложено от техния коалиционен партньор ПФ.
„Аз винаги съм казвал, че съм против, но то първо мина в референдум и трябваше да се промени съответно и Изборният кодекс.” Мога да докажа с цитати, че не винаги е бил против. Но да доказваш, че Борисов си противоречи, е безсмислено занимание. Всъщност, не е само Борисов. Радан Кънев също изживя няколко „катарзиса” по повод ЗГ. През юни 2014 г. твърдеше: "РБ е за провеждане на референдум за задължително гласуване…” През май 2015 г. потвърди това. А после, покрай „историческия компромис”, обърна палачинката: „Задължението за гласуване е много необичайно. Аз на референдум ще гласувам против…" БСП, заедно с ДПС, днес са най-големите противници на ЗГ. Но през 2014 г. Станишев искаше то да се въведе.
Убеждават ни, че ЗГ ще увеличи избирателната активност. Но може да се окаже, че в една не много далечна перспектива ще я намали. Този, който не отиде да гласува, подлежи на „дерегистрация”, изваждане от избирателните списъци. И за да го върнат в тях, трябва да подаде нотариално заверена (!) молба и да представи извинителна бележка.
Народната представителка (какво нелепост!) от ГЕРБ Ирена Соколова вика: "Не виждам проблем да се представи извинителна причина за неучастие във вота. Ако сте пътували някъде, представяте например самолетен билет. Може да доведете и свидетели с вас."
Ами ако няма извинителна причина?! Ако просто не иска да гласува? Задължен е да гласува, но не гласува и го задраскват в списъците. На следващата година пак е задължен да гласува, но не може, щото е дерегестриран, пък няма уважителна причина, задето не е гласувал предната година. И излиза, че си губи избирателните права завинаги. След няколко избора една значителна част от избирателния корпус ще изпокапе. И до там с идеята да се потопи етническия, корпоративния и платения вот.
Тук користта и невежеството са в такава здрава сплав, че е трудно да ги разделиш! Изобщо не преувеличавам. Депутатите от правната комисия съвсем сериозно обсъждаха да ни награждават, ако гласуваме задължително. Малко като приказката да те бият с морков и да ядеш тояга. Първоначално възнамеряваха да ни раздават джипове и скъпи плазми. Отказаха се от това малоумие, но щели да търсят друга форма да ни стимулират. Още древните са казали, че това, което се прави по задължение, не заслужава награда. Но ако светът започва от теб, няма как да го знаеш…
Освен това ЗГ е такова само за българите в България. За тези в чужбина няма как да е задължително. Защото ГЕРБ се отметна от идеята те да бъдат отделени в самостоятелен МИР „Чужбина”. Нищо, че това отделяне беше предложено в Правната комисия лично от шефа й Кирилов, нищо, че Борисов тържествено го обеща пред българите в Швейцария, и че, когато се обсъждаше кодексът на „Мая Манолова”, ГЕРБ официално го предложи за гласуване в НС! Сега българите ще могат да гласуват само в посолствата и консулствата, няма да се отварят допълнителни секции. Странно, че СДС и ДСБ гласуваха да не се увеличават секциите. Объркали се били. Милите, как пък за нещо друго не се объркаха… Радан се измъква с обещание да внесат ново предложение. Да, да…
С една дума българите в чужбина ги отказват от гласуване. Те няма да могат да ползват преференциите, а ще гласуват само за партийната листа и гласовете им ще се разпределят в онзи избирателен район, който най-добре устройва управляващите.
По предложение на ПФ Правната комисия реши да забрани социологическите проучвания по време на кампанията. С малоумния довод, изказан от патриота Християн Митев, „да не се влияе на избирателите”! Идеята на предизборната кампания е да ни се влияе с всички позволени средства, за да направим най-добрия избор! Дори и несоциолозите вече знаят, че достоверността на изследванията е право пропорционална на близостта до изборите. В дните преди „термина” са най-точни (честни). Защото идва Видовден, не за друго.
Но, както казва Йоги Бера, докато не свърши, не е свършило. Ще се забранят коалициите на местна почва. Ще се признават само тези, регистрирани в ЦИК. Забравете осветеното от конституцията право на сдружаване! Ще се бетонират партийните листи, като се повиши прагът за преференциите, а бюлетините без отбелязана преференция ще се броят в полза на водача на листата. Ще се намали кампанията на 21 дена (за да не ни се влияе много)… И още много работи се гласят, но нищо от тях не е предназначено за укрепване на демокрацията. Затова ще ви направя една голяма услуга, като ви кажа да не търсите в новия кодекс мерки срещу купения вот, нито срещу корпоративния. Не се надявайте, че влиянието на етнокорпорацията ДПС ще бъде ограничено. Не разчитайте, че фантомите ще бъдат изчистени. Не търсете промени, които ще улеснят избирателя и ще направят изборите честни и прозрачни. Целта явно е съвсем друга – да се отврати партийно необвързаният избирател и да се откаже от участие в изборите.
Все още няма коментари