Бившият зам.-министър на земеделието и храните и шеф на младежите социалисти и член на Националния съвет на БСП Явор Гечев коментира пред ПИК поредната вълна от чистки на “Позитано“ 20. С усещане ли сме за недоизказаност за „паралелната държава“ след нападките Нинова – Гергов и продължава ли да е демократична столетницата, в която се иска оставка за различно мнение, анализира Гечев. Той разсъждава доколко и дали е легитимен сегашният председател на социалистите и какви компромиси и в името на какво трябва да направи следващият лидер на БСП.
- Г-н Гечев, БСП се разтресе от словесните атаки между председателя Корнелия Нинова и водача на областната структура в Пловдив Георги Гергов. Същевременно вторият човек в партията Кирил Добрев, който е може би най-перспективната номинация за следващ лидер, изнесе данни за продължаващи безчинства, чистки и безпринципни уволнения на хора от „Позитано“ 20. Какво се случва в БСП, държи ли някой под контрол Нинова, къде е Националният съвет?
- Как да ви кажа?! Като че ли на всички взе много да ни писва от цялата тази работа, защото всяко нещо трябва да си има граници. Аз не одобрявам безцелните уволнения, които се правят. Още повече че познавам редица от хората. Те са просто хора, които си вършат работата. Когато започнеш да уволняваш някого, защото бил човек на единия или бил човек на друг, не е много окей работата. Хубаво е човек да си чете уставите, законите и те обясняват много неща. Мисля, че Корнелия Нинова не ги е чела скоро.
- Сергей Станишев – бивш председател на БСП и настоящ президент на ПЕС, казва, че кампанията срещу Георги Гергов е организирана. Каква е логиката да се атакува председателят на една от най-големите структури в страната?
- Вижте, аз никога не съм бил в цветущи отношения с Георги Гергов. И това е публична тайна. Аз дори съм рекордьор по искане на неговите оставки. Но в дадения случай да искаш оставката на Георги Гергов заради изказване на лично мнение, е малко странно.
- При това положение продължава ли да бъде демократична БСП, чийто лидер иска оставка на свой другар заради изказано лично мнение?
- Става въпрос за двоен аршин и за демократичност. Никой не може да иска оставката на някого заради изказано лично мнение. Точка. И тук по отношение на кризисните мерки и това дали се е справило или не правителството – с икономическите мерки категорично не се справи, но със здравните мерки овладяха нещата. Бяха достатъчно адекватни.
Но нека и аз да попитам нещо: Когато се искат оставки за лично мнение, когато в крайна сметка Корнелия Нинова казва, че демокрацията ни е отнела много като нейно лично мнение, някой да ѝ искаше оставката? Какво е казал Георги Гергов? Не му адвокатствам, но безцелните искания на оставки не са окей за мен.
Има и нещо друго. По отношение на мерките, които правителството взе за храните, това са мерките, които Корнелия Нинова прокламираше преди една година. С 50% български храни в магазините. Т. е. аз не съм човек на крайностите. Когато има някаква криза, е нормално институциите да си говорят.
Друг е въпросът защо Корнелия Нинова се държи така и как. Най-вероятно само това може. Но всичко трябва да е в някакви разумни граници. То не трябва да е за сметка на това да си казваш мнението. Ако започнат в БСП нещата да стават такива, че да не можеш да си казваш мнението, значи нещо е объркано в моята партия. И тя вече няма да е много моя.
- Прозира ли зад тези словесни престрелки между Нинова и Гергов „паралелната държава“, остава ли усещането, че хем им се иска да кажат нещо, пък не го доизказват?
- Ами да вземат да си го кажат. Не може с недомлъвки. Хайде да вземат да си го кажат и да свършва целият панаир по отношение на избора. И да вземе да дойде някой разумен председател, който в крайна сметка да даде възможност на партията да работи. Защото в момента партията – не да не работи, но се занимава само с това дали Корнелия Нинова е заменима или незаменима. Всеки е заменим на тая планета. Особено Корнелия Нинова.
- Продължава ли Нинова да бъде легитимна, след като изборът на председател не е от дата до дата, а и предстоят още процедури по номинации от общинските и областните конференции и кандидатски кампании?
- Просто Корнелия Нинова се е втренчила в този пост, дори на моменти от това мирише на разпад на партията. В нейните си очи тя трябва да е председател. Това, първо, страшно много дразни. Второ обаче, Корнелия Нинова в тази ѝ себичност не усеща как нея я дразнят и тя започва да се връзва в контекста на избор на следващ председател. Но когато един човек е в паника, паниката не е най-добрият съветник.
Корнелия Нинова отдавна е в паника. Но проблемът е, че партията не върви. Проблемът е, че хората не припознават БСП като алтернатива. Проблемът е, че решенията не се вземат там, където трябва. Какво значи предложили мерки за земеделието от парламентарната група? Ама извинявайте, аз съм член на Националния съвет и съм от комисията по земеделие. Някой попита ли ме за тези мерки? Защо има изместване на политиките и вземането на решенията еднолично от Корнелия Нинова с оправдание през парламентарната група? Извинявайте, ама това не е адекватно.
Диалогът в партията приключи, няма го. Няма механизъм за вземане на решенията. Комисиите не работят, не си говорим в партията. Разбирате ли, че това е най тежкото? Не кой ще е председател и кой не. Партията е карала и с лоши председатели, и с добри председатели. Но е имало партия. Докато в момента ми се струва, че се посяга на устоите на партията по отношение на нейния капацитет. Търсят се личните, а не груповите неща. Което на практика води до друго усещане и то не е усещане за партия. Това е парадоксът в управлението на Корнелия Нинова. А че не е добър председател, мисля, че на всеки му стана ясно. Даже на най-заклетите ниновисти. Е, може да е много добър човек, но не става за председател. Проблемът е, че устоите на партията се клатят. И проблемът е, че когато не знаеш какъв е проблемът, е най-зле. Корнелия Нинова няма достатъчно партийност, за да разбере какъв е проблемът.
- Усещам болката ви, но има ли име, около което социалистите биха могли да се консолидират, кой да е това?
- Разбира се, че има. Този въпрос е смешен.
- Ще кажете ли име?
- Не е въпросът в името. Следващият председател ще е въпрос на компромиси. Не на личностни характеристики дори. Защото след цялата патардия, която се случва в БСП, тук хората за първи път започнаха да се мразят. БСП е голяма партия, с голяма история. Повярвайте ми, тя има толкова хора за лидери, колкото друга партия не може и да си помисли.
Явор Гечев, член на Националния съвет на „Позитано“ 20: С Корнелия Нинова БСП е пред разпад
0 коментара
Все още няма коментари