Волен Сидеров е завършил „Теология” в Шуменския университет „Епископ Константин Преславски”. Работил е като фотограф, журналист. Бил е главен редактор на в. „Демокрация” и зам. главен редактор на в. „Монитор”. Председател е на партия „Атака” от нейното основаване през 2005 г. След парламентарните избори през същата година влиза в 40-ото Народно събрание. Депутат е и в следващите три парламента.
- Г-н Сидеров, страната е разтресена от поредните черни серии на кървави битови убийства, малтретиране на старци, грабежи на банки, показни разстрели на бизнесмени. Права ли е министър Бъчварова, като казва: „Стига вече с нападките срещу МВР”, справя ли се вътрешното министерство и не е ли ескалиращата криминогенна обстановка повод за оставка, трябва ли да има и убит депутат?
- Може би г-жа Бъчварова иска обществото да насочи своето недоволство към Синода или към дружеството на орнитолозите. Естествено, че недоволството ще е към МВР. Ние отдавна казахме, че Бъчварова не е за този пост. Тя нервничи и истеричничи. Това поведение на министърката е неадекватно. Министър-председателят също държи позиция все едно това не засяга властта. Продължава да се говори за стабилност, което е абсурдно при картините, които виждаме. Това не може да бъде поведение на отговорна власт. И с право хората са недоволни и от полицията, и от прокуратурата, и от съдебната система. Защото има двойни стандарти и двоен подход.
- Какво би решила оставката й?
- Самата оставка на Бъчварова няма да разреши нещата. МВР е една много прогнила система. То трябва да се разформирова и изгради наново с ясно очертани принципи и критерии. От шефовете до редовите полицаи сега там са свикнали с корупцията. Те презират хората и имат самочувствие, че не могат да бъдат наказани каквото и да направят. И непрекъснато се увеличават случаите, в които става ясно, че примерно ченге от ДАНС и ченге от БОП правят канал за пришълци. Полицаи рекетират и изнудват, лъжесвидетелстват, отвличат хора. И хората, естествено, си задават въпроса това полиция ли е или гангстерски холдинг.
- Ситуацията в този си вид може ли да е повод за обединение на опозицията в парламента и за предсрочни избори?
- Проблемът е, че България не е суверенна държава. Обикновено в работата на вътрешното, външното и военното министерство се намесват чужди посолства. Не само турското и американското. Бъчварова например има за съветник една служителка от американското посолство. Тя е непрекъснато до нея. При това е парадоксално, че в парламента трудно може да се говори за силна опозиция. И тук вината е на цялото общество. Кой направи така, че и парламентът, и властта сега да изглеждат като блато? Сега не можеш да очертаеш нито идеология, нито принципи. Не се прави политика, няма битка на идеи. Всичко е някакво договаряне и пазарлъци. Да, има обективна необходимост от предсрочни избори, но като разгледаме от какво се състои опозицията, ние сме 11 души. БСП са 35. Като поискаме за едно нещо подписка – дали за американски бази, дали за НАТО, отговор няма.
- Ще подкрепи ли „Атака” внасяния от БСП вот на недоверие към кабинета?
- Ние още преди два месеца внесохме една инициатива в групата на БСП да направим подписка от депутатите на двете групи, за да инициираме вот на недоверие по проблема с пришълците. Отговор не получихме. Сега, след Нова година, БСП решиха, че трябва да се раздвижат. Хубаво, активирайте се, но Миков казва, че първо ще се консултира с ДПС. Добре, щом смятате, че това ви е тандемът. Не е коректно обаче след това да търсите „Атака”. Затова ние сме готови да говорим за вот на недоверие, но искаме БСП да си определи темата, а не да се чуди по студиата дали здравеопазване, дали сигурност, дали социална политика. Пък и е ясно, че сега вот не би успял. Вотът би имал смисъл, ако доведе до корекции в политиката на кабинета. Сега например има уникален шанс за подновяване на работата по „Южен поток”, защото Турция и Русия са скарани. „Турският поток” няма да стане. И при това руската страна може да бъде привлечена отново. Много подготвителни неща по проекта бяха направени. Путин даде знак, че не е сърдит на България. Няма ги лошият Орешарски и Станишев да те спъват. Сега можем да свикаме поне 8 държави от Евросъюза, които са заинтересувани от „Южен поток”, на форум в София или в Рим, защото и Италия има интерес. Да се покаже, че една трета от евродържавите искат проекта.
- Как се справяте вие в ролята на лидер, разследван от прокуратурата и със снет от Народното събрание имунитет в държава, където има бити журналисти и се свалят от ефир програми?
- Функционира се трудно, защото всяко такова дело е нерви и напрежение. Колкото и да съм обръгнал, всяка такава репресия е незаконна. Потвърдиха го две инстанции. Е, и какво? Да не би да подадоха оставки главният и наблюдаващият прокурор? Санкции за прокурори няма. На този фон могат да бият и журналисти, да ги уволняват. Вече казах в парламента, че имаме полицейско-прокурорска диктатура. Проблемът е, че българското общество е като упоено, като анестезирано. Не показва енергия.
- Изстъпленията на етнорелигиозни екстремисти, посегателствата и сексуалните гаври над жени в Кьолн и цяла Западна Европа, размириците в центъра на София не могат ли да го събудят?
- Не очаквайте събуждане на народа в смисъла на революция. Такива мероприятия в момента се правят с логистика, с транспорт, както беше през 2013 година, ако някой изсипе пари, ако плати. И хоп – на улицата се появяват крещящи и викащи хора, а полицията стои със скръстени ръце и не ги пипа, не ги арестува за хулиганство. Какъв инструмент има гражданинът? Да гласува. Какво прави, като гласува? Или тегли майна и не отива да гласува, с което оставя нещата в ръцете на брокери на гласове в циганските махали и купувачи от управляващите партии, или отива и гласува за Бойко, че то няма за кого друг. Тогава хората няма защо да се сърдят на абстрактното понятие „политици” и да протестират не пред парламента, а да вървят пред Министерския съвет, защото от там се командва всичко. Там са парите, там са поръчките – 34-35 милиарда обществени поръчки. Там е истинската тояга на властта.
- Знак за какво е втвърдената позиция на премиера Борисов по повод на бежанците, тяхното квотно разпределение и затягането режима както на европейските, така и на българските граници?
- Трябва да сравняваме дела и думи. При Борисов има една много изявена склонност да говори неща, които са приятни за ухото, но политически да не прави нищо. Веднъж, ще не ще, ми отговори, че като отидат в Брюксел, всички вдигат ръчичка. Каквото каже Меркел – „да”. И много хора се заблуждават и викат: „Виж Бойко как говори”. Той е „против”, ама той не е минувач от улицата, ами е министър-председател. Има реалната власт да издигне стена, както САЩ на границата с Мексико, както Израел. И двете са демократични държави.
- Какъв е вашият прочит на ставащото в ДПС, кой на каква мина стъпи и спаси ли Ахмед Доган страната от пожара на етническо противопоставяне?
- Имаше много силен отзвук на това, което каза Доган. Той не направи свръхоткрития, които да не са казвани – това, че ЕС действа неадекватно, това, че трябва да си зададем въпроса и НАТО дали е адекватна. Конкретният повод – декларацията на Местан за сваления руски Су-24, за която се разбра, че действително той не я е съгласувал с Доган, говори, че вероятно създателят на ДПС се е разтревожил наистина от възможността Лютви Местан да се е заиграл прекалено много с Турция. А Турция е държава с много силна политика, със силни служби с агресивна дипломация.
- Предател и проводник на политиката на „Стратегическата дълбочина” на Ердоган и Давутоглу ли е Лютви Местан и трябва ли да бъде разследван и съден за национална измяна?
- Дали е извършил национално предателство, трябва да каже прокуратурата. Тя знае много добре процедурата, защото я е прилагала срещу мен поне 4 пъти. Искане на главния прокурор, сваляне на имунитета и се разследва. Може да е виновен, може да не е. Досега не видяхме такова искане, иначе са много бързи.
- Ако се случи ДПС 2, дали ДСБ и Петър Москов, които доскоро определяха Местан и неговото ДПС като политически тумор, биха взаимодействали с него заради заявената дясна амбиция?
- Досега фактите показват, че отлюспването от ДПС не води до създаване на силна партия. Взаимодействие с Радан Кънев или други Реформатори е възможно, но не го виждам като оформяне на блок, който да стане политически силен.
- Политици като Радан Кънев и Георги Първанов вече открито заговориха за позиционирането си по отношение на предстоящите президентски избори. Къде тук е „Атака” и ще влезете ли вие отново в битката за „Дондуков” 2?
- Аз в тая битка съм участвал през 2006 година. Тогава бях на балотаж с Първанов. Т.е. победих всички десни и полудесни формации. Сега ситуацията е доста по-различна, защото обществото е изманипулирано и упоено, разцентровано и разатомизирано. И я няма енергията, която да застане зад кандидатура с ярък образ. Могат да ми намират кусури, но имам ясна политическа биография с идеология, натрупана от самия мен. Не съм паднал от дъжда, нито изваден отнякъде, както беше Плевнелиев. Но и тези избори ще бъдат част от купуването. Ще бъдат направени през МВР и кметската власт, а тя е овладяна от ГЕРБ и чрез зависимости – ще ти дам дърва, няма да ти дам дърва. И вотът ще бъде изманипулиран в посоката, в която реши управляващата клика.
Вотът за президент ще бъде изманипулиран от управляващата клика
Волен Сидеров: Бъчварова е неадекватна и истерична
Народът с право е недоволен и от полицията, и от прокуратурата, и от съда
0 коментара
Все още няма коментари