Потърсихме депутата от БСП Таско Ерменков, който е енергиен експерт, във връзка с наказанието от 77 милиона евро, което Европейската комисия налага на Българския енергиен холдинг за недопускането на чужди играчи в „Булгартрансгаз“, за ролята на шефа на „Овергаз“ Сашо Дончев в скандала, както и за това, дали председателят на БСП Корнелия Нинова не се покри, след като провокира с атаки реакцията на Строителната камара чрез острието си Елена Йончева.
ИНТЕРВЮ НА СИМО РУСЕВ
- Г-н Ерменков, санкцията от 77 милиона евро, която Европейската комисия налага на Българския енергиен холдинг, не е ли прекалено голяма за нашата икономика въпреки уверенията на премиера Борисов, че сумите ще бъдат платени от фирмите, а не от хората?
- Ако погледнем ретроспективно на нещата, ще видите, че преди една година, когато бяхме заплашени от комисията да ни бъде наложена глоба, ни беше обяснено, че ако признаем вина, глобата ще бъде 80 млн. евро. Но пак казвам, за целта трябваше да признаем вина, да преструктурираме „Булгартрансгаз“, което на практика означаваше да пуснем външни инвеститори, частни. Това пък означаваше, че няма да можем да обжалваме такова решение.
- Допускането на чужди инвеститори през това императивно настояване не означава ли действително, че ние се отказваме от националния си енергиен суверенитет и сигурност?
- Затова ви напомням какви бяха първоначалните условия. Ние, в парламента, решихме, че нямаме никакво направено нарушение и единодушно гласувахме правителството да преговаря с Европейската комисия по проблемите на „Булгартрансгаз“, без да признаваме вина, показвайки, че в нищо не сме виновни. Тогава започнаха да ни говорят: „Ама моля ви се, как ще го направите това нещо? Тогава ще ви глобим 300 милиона евро“. Ние решихме обаче, че българската сигурност, сигурността на доставките за България е над всичко, че не можем да започваме преструктуриране и допускане на частни инвеститори в стратегическа държавна компания, каквато е „Булгартрансгаз“. И приехме единодушното решение на парламента, че не трябва да се признава вина. Оказа се, че сме били прави.
- Защо, след като актът на Европейската комисия е факт?
- Защото, първо, намалихме глобата от 80 милиона на 77. Второ, не сме признали вина и имаме право да обжалваме този акт пред съда, което нямаше как да се случи в противен случай. Трето, не сме допуснали частен инвеститор и не сме нарушили сигурността на доставките на газ за България. Т.е. стратегическото предприятие „Булгартрансгаз“ остана 100 процента държавно. И не на последно място, ако бяхме признали вина тогава, всеки, който се чувстваше, че е бил ощетен от действията на „Булгартрансгаз“, щеше да съди „Булгартрансгаз“, независимо каква фирма е – българска, чужда или някаква друга. При това решението на съда нямаше да бъде по същество дали е виновен „Булгартрансгаз“, или не е виновен „Булгартрансгаз“, а само щеше да е по въпроса за размера, който трябва да се плати като обезщетение. Сега това е невъзможно заради решението, което сме взели тогава и за което се потвърди, че сме били прави.
- Защо в публичното пространство се заговори, че шефът на „Овергаз“ Сашо Дончев е натопил България по темата, какъв е неговият интерес?
- Аз не знам кой е натопил държавата, знам само, че „Овергаз“ беше този, който подаде жалбата в Европейската комисия за нарушаване на монополно положение и въз основа на тази жалба започнаха съответните процедури.
- Значи потвърждавате негативната роля на Сашо Дончев?
- Аз думата „натопява“ не искам да я използвам. Само казвам, че за Сашо Дончев не знам, но „Овергаз“ е пуснал жалбата тогава за монополно положение на „Булгартрансгаз“.
- Това означава ли, че от БСП с правителството и с министър Теменужка Петкова нямате противоречия по тази тема?
- Какви противоречия може да имаме на тази тема, когато аз и Жельо Бойчев бяхме тези, които внесохме предложението за решение на парламента да се водят преговори без признаване на вина.
- Значи няма и политическа вина, каквато г-жа Петкова декларира, че е готова да поеме?
- Не знам за какво е готова да поеме политическа отговорност Теменужка Петкова. За това, че изпълнява решението на парламента ли? Тя може да каже: „Да, аз изпълних решението на парламента, то беше правилно“, а не да се прави на герой, че щяла да поеме политическата отговорност. Трябва да ви кажа, че на Министерския съвет, ако погледнете решенията, ще видите, че препоръката, която беше взета, беше да се върви към признаване на вина. Ние затова реагирахме тогава. И аз се радвам, че правителството най-накрая е оценило усилията на опозицията да гарантира енергийната, в частност и газова, сигурност за България.
- Възможно ли е все пак размерът на санкцията да бъде намален по време на арбитража?
- Става дума за съдебно дело в Европейския съд. Надявам се, че ще обжалваме това решение. Това е
въпрос, който правителството трябва да реши. Тук вече политическата отговорност – дали ще обжалват, или няма да обжалват, ще лежи върху плещите на премиера и министъра на енергетиката. Моето лично мнение е, че ние трябва да обжалваме, за да сме последователни в политиката си.
- Като говорите за личното си мнение, БСП и лидерката ви Корнелия Нинова не се ли свихте след острата атака, която предприехте по отношение на качеството на строителството в България, не преиграхте ли с опита да се осъществява извънреден и външен контрол над тази дейност?
- Какво да преиграваме? Нима вие не пътувате по улиците и пътищата на България. Означава ли, че тези трасета са качествено направени. Има ли друг начин да докажем какво е качеството. Това нещо се прави с експертизи. Само независима експертиза може да каже: „Да, тези пътища са направени като хората или не, тези пътища са негодни и опасни“. Няма никакво преиграване. Абсолютно нормална реакция. Нека да не боготворим Камарата на строителите, защото тая камара от 17 000 членове сега се е стопила на 5000. 300 от тях са тези, които обират каймака. Останалите 4700 са приближени към тези 300. Всички други, които не са в камарата, са робите, които работят за нея.
- Защо са тогава твърденията, че Корнелия Нинова е употребила за пореден път Елена Йончева в атаката си срещу управлението?
- В никакъв случай. Ние никого не употребяваме. Най-малкото когато става дума за публичен интерес и за защита на публичните финанси.
Таско Ерменков, депутат от БСП: И БСП, и ГЕРБ гласувахме за държавна газова тръба
Теменужка Петкова изпълни решението на парламента, няма нужда да се прави на герой
0 коментара
Все още няма коментари