Валери Симеонов: Опраскахме ДПС и ДОСТ
Оцапаният с чалга Слави Трифонов е освирепял от лакомия
0 коментара
Валери Симеонов e идеолог на скандалния Изборен кодекс, приет от Народното събрание преди ваканцията за Великден. Той е съпредседател на коалицията Патриотичен фронт, която е една от четирите политически формации, които крепят кабинета „Борисов 2”. Лидер е на НФСБ. Завършил е електроинженерство във ВМИ – София. Трудовата му биография е свързана с обекти на „Трансстрой”, летище Бургас. Три години плава с траулери на „Океански риболов”. Синдикален лидер е на КТ „Подкрепа” и един от основателите на СДС – Бургас. Заедно с Волен Сидеров е от създателите на „Атака”. След разрива между двамата негова е телевизия СКАТ.
- Г-н Симеонов, какви и чии интереси обслужва задължителното гласуване, въведено чрез новия Изборен кодекс, какво се постига с него и фашисти ли сте тези, които го предложихте, както ви нарече Лютви Местан?
- Още в нашата програма 2011 г., преди да сме били в Народното събрание, НФСБ сме заложили промяна в Изборния кодекс. Нашите мотиви за промяната са оздравяване на изборния процес, като го направим прозрачен. Мотивирани и тогава, и сега сме от пряката намеса на Турция във вътрешните работи на България чрез партиите ДПС и ДОСТ, които получават указания от Анкара. Със задължителния вот рязко се повишава броят на гласувалите, оттам рязко се намалява броят на гласувалите за ДПС. Така се раздвижва спокойното политическо блато, в което се намираме.
- Мислите ли, че с ограничаването на вота в чужбина само в дипломатическите представителства и специално учредените секции за държавите от ЕС действително ще бъдат блокирани манипулациите от Турция с гласовете за ДПС и ДОСТ?
- И още как, стойте, та гледайте. Тук опраскахме ДПС и ДОСТ.
- Удачни ли бяха предложенията на ГЕРБ и Бойко Борисов за съкращаване времето на предизборните кампании до 21 дни и вашето настояване за ограничаване на социологията?
- Идеята на ГЕРБ е мотивирана от факта, че колкото по-къса е една кампания, толкова по-малко разходи има по нея. Има, разбира се, контрааргумент, че така те искат да си осигурят служебна победа, защото големите партии имат структури във всички населени места и щели да се организират по-бързо от малките. Съжалявам за малките партии, да се организират, но така ще има по-малко облъчване от телевизионните екрани, защото кампаниите са нещо досадно. Ще има и по-малко атаки от вестници и сайтове. Включваш телевизора и започва някой като Жорж Ганчев или Лютви Местан да те залива с демагогия. Наша е идеята тарифите в медиите да не се вдигат четворно преди изборите и да останат на нивото на търговската реклама от последните шест месеца, а всички да имат по 15 минути безплатно до ефир, както и в изборите да участват само политически НПО-та, което ще ограничи търговията с гласове чрез камари наблюдатели. Заради нас на изборите вече ще има СРС-та, които ще следят за нарушения, ще има дори санкции за ЦИК.
- Санкционирането със заличаване от списъците след неучастие в два последователни избора от един тип няма ли да отврати още повече хората от политическия процес, действително ли така се решава въпросът за активната регистрация?
- Перфектно и най-икономично се решава въпросът с активната регистрация. Това става точно със заличаването на хората, които ги няма, които не гласуват. Защото т.нар. мъртви души всъщност не са умрели хора. Много малка част от тях са физически мъртви. В огромната си част това са хора, които отсъстват от България, преселили са се да работят и учат в чужбина и не се връщат. Така, без държавата да похарчи и един лев, на вторите избори ще е ясно кой е в страната и кой - извън нея. Кои не желаят да гласуват трайно и отричат като цяло държавното устройство и политическата система. Има и такива, които искат да живеят като диваци. Нека да си живеят. Санкция за негласуване ще има и тя ще се изразява в загубата на време и средства, защото ще трябва да се ходи до общината за пререгистрация.
- Тези рестрикции за гражданина избирател, който е активен, няма ли да се върнат като бумеранг към властващите и дори да се стигне до разпад на политическата система?
- Няма такъв филм - разпад на политическата система. Няма как да стане, защото другото е монархия, анархия или диктатура. Нищо няма да се разпадне. Хората ще отидат да гласуват, защото българинът е сравнително дисциплиниран. Щом има такова задължение, ще отиде и ще гласува.
- Графата "не гласувам за никого" не прехвърля ли механично вот за бетониране на статуквото?
- Въведохме графата "не избирам никого" или "против всички съм" да не действа върху изборния резултат. Тя не участва в разпределението на политическите квоти за Народното събрание, Европейския парламент и за местните избори.
- За 12-те лева на глас партийна субсидия ли е битката?
- Тази графа по никакъв начин не променя партийните субсидии.
- Идеята за стимулиране на гласоподавателя с перални, телевизори и коли не е ли знак, че демокрацията ни е незряла?
- Мисля, че никой не оспорва твърдението, че демокрацията ни е много незряла. Има сериозни факти и аргументи за това, че българският избирател е незрял. Е, не колкото африканските. Ние изоставаме и от нашите братя по съдба в бившите социалистически държави, които доста по-бързо се ориентираха в ползите от демокрацията и ги експлоатират. 50 процента от българите не гласуват от мързел. При други липсва елементарна политическа грамотност. Много хора са толкова зле и изостанали, че не могат да направят разлика между държавна и общинска власт. Има и мегаломани, които презират всичко. Затова се стига да се избират хора по външни белези. Дали бил мъжкар или не, знаете за кого говоря. Той май не е мъжкар, ама хайде да не говоря. Избират се заради 20 лева или за два пакета ориз, за една паница с кебапчета и каса бира.
- Миков поиска отделянето на референдумите. Кой се страхува от тях и що за фактор е Слави Трифонов?
- Фалшива е тезата, че някой го е страх от Слави Трифонов. Колкото и в кризисен момент да се намира БСП, смешно е да се твърди, че някой го е страх, особено лидера на тази партия - Михаил Миков, от Слави Трифонов. Този шоумен е оцапан с много негативи от самото начало на прехода, точно той наложи чалгата и псевдокултурата като отвратителна психология. Той и сценаристите му, освирепели от лакомия, сега предлагат чист популизъм. Той надмина дори Волен Сидеров. Как може да се искат неща, които са свързани с решения на Великото народно събрание? Какво иска този референдум - да катурне тази трудно закрепена стабилност на България? Всички правят компромиси - ГЕРБ правят компромиси, ние правим компромиси и се появява един нарцис, който иска да влезе в политиката през задната врата. Те казват "страх". За никакъв страх не може да говорим. Защо не седнаха да си направят една партия, да я регистрират по устав и с програмна декларация, да преминат всички задължителни изисквания и етапи по регистрацията на всяка една политическа сила, да изградят структури, да влязат в надпревара на избори? Не, няма да го направят, защото не смеят и ще се спукат като балон. Стимулират простите хора, събират БДЦ покрай Бареков, насъсквайки омраза. Популизъм. Какво значи да се избира полицейски началник и какви ли не други глупости, които звучат красиво?! Защо не питат не искат ли българите да имат четири почивни дни? И този човек иска държавата да похарчи между 20 и 40 милиона лева за хрумвания. Същият е и Марешки. Ами някой може да пита: "Искате ли да се намали цената на хляба?". Всички ще гласуват с "да". И това е доказателство за политическата незрялост на народа.
- По повод гласуването на Изборния кодекс премиерът Борисов обяви, че в НС вече има нова линия на опозиционност - ДПС и БСП срещу ГЕРБ, ПФ, АБВ и Радан Кънев, който е готов да му забие нож в гърба. Ще удържите ли, или парламентарните избори са неизбежни?
- Премиерът е прав за присъединяването на ДСБ към ДПС. Напоследък внимателно следя поведението на лидера Кънев. Да, той вече се прегърна с ДПС. Чухме го от трибуната да защитава правата на етносите, правата на българите в Турция. Той вече е придатък или трета колона на ДПС. И като си припомним омразата, която демонстрираше към ДПС в началото на мандата, с което се опита може би да привлече част от нашия електорат, но той беше и първият, който отиде в стаята на Местан на няколко пъти. Тогава не разбирах това поведение. Сега ми се изясни, колкото и да е абсурдно - уж най-дясната партия в България отива при най-лявата и протурската.
- Кой организира атаките срещу Изборния кодекс?
- Организират ги хора, които търсят нестабилност, които търсят да извлекат дивиденти, а и откровени хейтъри, черногледци.
- Може ли да падне Изборният кодекс, ако бъде атакуван пред Конституционния съд, независимо дали от президента или ДПС?
- Мисля, че няма основание да падне, защото елементът със задължителното гласуване е заложен в текстове за адресната регистрация, която е свързана с изборния процес.
Все още няма коментари