Проф. Димитър Иванов: Маргарита Попова може и да катурне ген. Радев
Стадо от хора повярваха, че стават за президенти
3 коментара
Проф. Димитър Иванов е познавач на БСП и на процесите в нея. Експерт е по въпросите на държавната сигурност, предприемач, журналист, историк, университетски преподавател. Бил е разузнавач и началник на Шести отдел в Шесто управление на ДС. От 1991 до 1996 г. е вицепрезидент на „Мултигруп” , а от 1998 до 2001 г. е бил издател на в. „Дума”. Председател е на редакционните съвети на вестниците „Земя”, „Русия днес” и „Вестник за дома”.
- Проф. Иванов, ако столетницата и АБВ се обединят около кандидатурата на Румен Радев за държавен глава, това компромис ли ще е? Говори се, че генералът е по-близо до Първанов и Михо Михов?
- Не мога да бъда 100% категоричен. Това, което знам, което наблюдавам, а и опитът ми като офицер и специалист по национална сигурност ме кара да мисля, че изборът на ген. Радев не е компромис. Става дума за разумно решение в търсенето на успешна кандидатпрезидентска кампания. Търси се човек, който е извън партийния елит на „Позитано“. Въобще в последните години партийните елити в България – на ГЕРБ, БСП и ДПС, се изчерпаха и това се вижда от ниския им рейтинг. Това особено важи за БСП, която заради изчерпания си лимит на лидери през последните години инкасира доста загуби. Без ГЕРБ и Бойко Борисов да са толкова силни, при всяко явяване те побеждават БСП.
- Мислите ли, че Първанов и Калфин лесно са се съгласили да снемат своите кандидатури?
- Да, защото изчерпването в ГЕРБ, БСП и ДПС в не по-малка степен се отнася и за АБВ. Въпреки че персоналният рейтинг на президента Първанов и на доскоро вицепремиера Калфин е висок, те се радват на добра оценка като професионалисти. Но те нямат шанс да бъдат победители в президентската кампания. Затова не можем да говорим за компромис, а по-скоро за проява на здрав разум от ръководствата и на двете партии.
- Защо Татяна Дончева обърна гръб на преговорите и на какво основание беше претенцията й тя да е общият ляв кандидат за „Дондуков“ 2?
- Татяна Дончева нито идеологически, нито политически е лява. Същото се отнася за организацията на нейната структура „Движение 21“. Там са центристки дейци. Даже са в център-дясно. Затова мястото на Дончева не е в една лява и патриотична коалиция. Нейното оттегляне е проява на здрав разум. Това до голяма степен облекчава БСП и нейния електорат, който трябва да разбере, че едно е симпатията, която изпитва в личен план към критичността и личните качества на Дончева, но съвсем друго нещо са нейните програмни принципи и нагласи. Т.е. тя не е ляв човек.
- За какви зависимости от оръжейни лобита и за какви дългове на „Позитано“ 20 говори обаче Дончева?
- Трудно е да се разшифрова това, което тя казва, защото критичната нагласа на Дончева е по-скоро инструментариум, с който тя се опитва да печели привърженици. Доста често тя използва непроверена информация, клюки, без да има доказателства. Това в най-голяма степен се отнася за ген. Радев. Още повече че той е боен командир от авиацията, който в кариерното си развитие е бил много далеч от всякакви покупко-продажби и търговски сделки с въоръжение и материална част. Това са сделки, които се извършват по-скоро от чиновници от щабовете и от оръжейни търговци. Затова смятам, че няма нищо вярно в това, което се лансира – за връзки на ген. Радев с оръжейното лоби.
- Кандидатурата на ген. Радев не обезсмисля ли резултатите от вътрешнопартийния референдум?
- Допитването, което БСП извърши, е демократичен акт. То обаче криеше изненади и противоречия. Въпросите не бяха добре обмислени и формулирани. Затова в отговорите се получават вътрешни противоречия. В случая обаче водещото е, че 70 процента от анкетираните в партията, т.е. квалифицираното мнозинство, пожелаха БСП да се яви на президентските избори в лявопатриотична коалиция. Именно това извършва в момента ръководството на БСП под председателството на Корнелия Нинова. То не е приключило и ще продължи и с други леви, а и с патриотични партии.
- Недобре формулираните въпроси от референдума ли станаха повод за разигралия се грозен есемес скандал между Ламбо и Мая Манолова?
- Вероятно и те са допринесли за тази неразбория. Причината по-скоро обаче е в липсата на правилна самооценка в елита на БСП, в липсата на скромност и на партийна дисциплина, когато, подведени от стадно чувство, група хора тръгнаха и повярваха, че могат да бъдат кандидати за президентския пост. И настояваха да бъдат гласувани от пленума. Но и Мая Манолова, като сериозен човек, оттегли своята кандидатура, разбирайки отговорността, която има като омбудсман.
- Не е ли обаче точно Мая Манолова обществено по-разпознаваемата личност заради социалната си ангажираност като омбудсман, а и не натежават ли в нейна полза резултатите от гласуването в низовите организации?
- За 10-те години като партиен функционер Мая Манолова се представи много силно и много добре в парламентарната дейност. Беше зам.-председател на Народното събрание. Но от една година тя е омбудсман и е на департизирана длъжност, на която е избрана не само с гласовете на социалистите. И има своите отговорности като народен защитник. Не би било красиво и авторитетно, ако тя се откаже и тръгне да играе за президент. Ще излезе, че тя се катери кариеристично. А и да събере всичките гласове на БСП, те няма да й бъдат достатъчни да бъде избрана за президент.
- Сложната международна ситуация ли изискваше налагането на ген. Радев за кандидат като офицер на честта, като патриот?
- Ако се върнем в историята, и по времето на Царство България, и по времето на социализма Българската армия е институцията, която постоянно поддържа най-висок рейтинг сред обществото. Именно това е първата причина да се гледа с добро око на човек, който излиза от командването на ВВС. В преструктурирането на двуполюсния свят освен това трябва да се търсят консенсусни фигури, които познават и Запада, познават и Изтока. Генерал Радев отговаря точно на този профил. Забележителен е фактът, че като пилот той е летял на руски самолети, изучавал е руската тактика. От друга страна, като командир от висок ранг, той е минал натовско и американско обучение. И отзивите за него са позитивни и от Запад, и от Изток. Ето това му дава още едно предимство той да бъде избираем. Пък и когато говорим за генерали, в България има много генерали. Демокрацията произведе генерали на килограм. Но едно е да си генерал от пожарната, друго да си генерал от полицията, трето е да си генерал от специалните служби. Истинският генерал е обаче този, който е армейски генерал.
- Като говорим за генерали, генералски сблъсък ли да очакваме за „Дондуков“ 2 – Бойко Борисов, Димо Гяуров, Съби Събев срещу Радев, или от ГЕРБ ще заложат по-хуманитарно на Маргарита Попова, на Цецка Цачева?
- Логично би било срещу такъв 100-процентов генерал, какъвто е Радев, да се направят опити да се изправят ерзац генерали. Затова може би печелившата тактика на ГЕРБ и на Бойко Борисов би била, ако се извади фигура, която е с хуманитарен профил. Този профил може би малко превъзхожда Радев. Например една Маргарита Попова, която, въпреки че не е генерал, четири-пет години е вицепрезидент и има достатъчен опит, знае езици. Освен това е патриот. Един такъв профил би бил сполучливо решение и би се получила интересна битка за президентския пост.
- Ако левицата спечели вота за държавен глава, ще последват ли от това предсрочни избори за парламент – нещо, за което намекна и премиерът Борисов?
- Да. Това е свързано с политическата платформа, с която Корнелия Нинова се яви на 49-ия конгрес на БСП. В тази платформа тя обеща на партията си да я изведе от задънената улица, в която се намира, и стъпаловидно да я поведе към властта. Този път, разбира се, минава през президентските избори, но следващата цел са парламентарните. Откакто Станишев напусна ръководството, партията е в подем.
Бел. ред. Интервюто е взето ден преди пленума на БСП, когато трябваше да се вземе окончателно решение коя ще е общата кандидатура на левицата за държавен глава.