Красимир Янков, депутат от БСП: Изчервявам се, като ме наричат секссимвол
Жена ми е герой, грижи се за трите ни деца
0 коментара
Как без сладолед, когато децата го искат
Триото малчугани – бъдещето, за което си струват и безсънието, и тревогите
С Румен Радев и Илияна Йотова на знаковата за социалистите родопска местност Копривките – Малката Бузлуджа
Красимир Янков не е самоцелна опозиция на председателката Корнелия Нинова, държи на по-висока партийна скорост
V Красимир Янков е народен представител от Осми Добрички многомандатен избирателен район от парламентарната група на БСП за България в 44-тото НС.
V Роден е на 11 декември 1974 г.
V Завършил е Икономическия университет във Варна със специалност „Счетоводство и контрол“ и Стопанската академия "Димитър Ценов" - Свищов със специалност „Финанси“.
V Бивш член на Съвета на директорите и директор „Търговия“ на летище Варна, началник на политическия кабинет в Министерството на икономиката и енергетиката, председател на Съвета на директорите на "Международен панаир" - Пловдив, и на АЕЦ "Козлодуй".
V Член е на БСП от 2002 г. Председател на Областния съвет на БСП във Варна от 2011 до 2013 г.
V Женен, баща на три деца.
- Кой сте вие, г-н Янков, имате ли свое определение за себе си, що за Стрелец сте?
- Най-неточна е самооценката. Или прекомерна скромност, или някакво непремерено самочувствие има риск да се прокрадне. Ако трябва оценка "по делата", по пътя, по който съм тръгнал, съм изминал прекалено кратко разстояние. За политик и цял един живот не е достатъчен, защото средата се променя непрекъснато и е нужна хем принципност и последователност, хем адекватност и модерност. Колкото до това какъв Стрелец съм, мисля, че съм в кондиция винаги за ответен огън, образно казано.
- Как и защо момчето от Стара Загора се озова във Варна?
- След отбиване на редовната служба бях приет в Икономическия университет във Варна. Завърших и както много други млади хора се прибрах в родния град. Участвах в конкурс - подбор на представители в търговския отдел на пивоварна "Загорка". Явно съдбата ми е трасирала пътя към Варна, защото ме командироваха там. Така и първата ми месторабота стана Варна. Отново бях с приятелите от студентството и контактите, които създадох в този период, а впоследствие, свързано с работата, станаха причина трайно да се установя в морската столица.
- Как ви възпитаваха родителите ви и в какво?
- Възпитаваха ме да бъда организиран, всеотдаен в това, което правя, и да съм убеден в смисъла на целите си. “Стандартни неща”, защото моето поколение израсна с традиционните схващания на българина за морал, отговорност, другарска солидарност.
- Имате ли детските и ученическите си лудории?
- Кое дете не е имало? Спортувах много. Такова беше времето, с много възможности младежта да спортува. И индивидуални, и колективни спортове. Убеден съм, че не само в семейството и училището, а и чрез спорт се формира характер у децата. Спомняйки си различни случки, трябва да благодаря на родителите си за разбирането и търпението, защото сега си давам сметка колко отговорно е човек да отгледа децата си.
- Добър ли сте в сметките след висшите образования от Варна и Свищов – счетоводство и контрол?
- И двете висши учебни заведения, на които бях възпитаник, са сериозни институти, създали знакови кадри. Освен базовите знания по изучаваните предмети преподавателите ни формираха университетски мироглед с обхват, доста извън предметната материя. Аз съм им благодарен, защото в тези два университета, Варненския и Свищовския, ме направиха уверен с получените знания.
- Образованието, професионалната реализация или нещо друго доведе до шеметната ви кариера – борд на директорите на летище Варна, началник на политическия кабинет в Министерството на икономиката и енергетиката, бордовете на Международен панаир – Пловдив, АЕЦ „Козлодуй“?
- При новите условия няма как да израстваш професионално, ако не си ефективен, никой няма да ти гласува доверие и да ти делегира отговорности. Старал съм се да не изпълнявам формално служебните задължения, а колкото мога, да давам принос за иновативност и оптимизация на дейностите с мое участие. Смятам, че усилията ми, а и преките резултати от моята работата, са били оценени и това е мотивирало отговорните лица и инстанции да дадат път на развитието ми.
- Как всъщност влязохте в политиката и защо, кой ви покани. Имат ли роля за това познанствата ви с Румен Овчаров или Георги Гергов?
- Станах член на БСП в районната организация Одесос във Варна с убеждението, че чрез политиката мога да отстоявам гражданската си позиция. Неин председател в края на 2002-ра беше Боян Димитров, който вече не е сред нас. В младежката организация бях приет от Христо Боев. С него сме връстници и се разбираме прекрасно и до днес. В момента е председател на районния съвет на БСП - Одесос, и общински съветник. Водещ беше онзи идеализъм, с който повечето младежи се вливаха в партийните редици и така получавахме осезаемо усещане за обществена полезност с изпълнение на поставените партийни задачи. Областният председател Аврам Тодоров беше много стриктен в изграждането ни като партийни функционери. Народен представител от Варненски МИР и член на ИБ на БСП беше Петър Димитров, който ми е преподавал в университета. Това са хората, които ми бяха за пример. Те ме напътстваха и ми се довериха, за да постигна това, което съм днес.
- Кариерата ви в БСП е скоротечна. Член сте на партията от 2002 г., а съвсем скоро след това вече сте председател на Областния съвет във Варна. Как се случи това?
- След приемането ми в редиците на партията активно се включих в кампанията "Местни избори 2003". Мотото за местния вот беше "Да си подредим дома". Впечатлен бях от организацията на работа във всички общински организации. През 2005-а се включих в кампанията, вече познавайки добре ръководствата и организациите на БСП в цялата Варненска област. След изборите, в края на годината, Боян Димитров ме предложи за негов заместник в Районния съвет и за член на Областния съвет. Петър Димитров, като министър на икономиката и енергетиката през 2007 г., ме покани за началник на политическия кабинет и ме предложи за заместник-председател на Областен съвет на БСП - Варна. По време на парламентарните избори през 2009-а водач на листата за народни представители във Варненски МИР беше Сергей Станишев. В кампанията той имаше лични впечатления от моята работа и предполагам това е причината да ме предложи 2011 г. за член на Националния предизборен щаб за местните и президентските избори. В тази кампания, пътувайки с кандидат-президента Калфин, опознах националните структури на партията в по-голямата част от страната. След конгреса 2013 г. Сергей Станишев ме предложи и бях утвърден за организационен секретар на партията. При предсрочните парламентарни избори през 2013 г. бях избран за народен представител. Насочих дейността си като депутат основно в сектор “Национална сигурност и вътрешен ред”.
- Това, че ви пратиха в Добрич, за да сте депутат в 44-тото Народно събрание, изгнание ли беше?
- Това беше първото странно решение на председателката на партията, което ме озадачи в личен план - определянето ми за водач на листата в 8-и МИР - Добрич. Приех номинацията отговорно и заедно с целия партиен състав на организациите на БСП - област Добрич, и колегите от листата постигнахме в кампанията победа на изборите с 5% над ГЕРБ. Отново им благодаря за доверието и екипната работа.
- Заявихте се като вътрешна опозиция на лидерката в БСП – Корнелия Нинова. Защо – това реваншизъм заради загубата ви от Нинова за шефския пост в БСП ли е, или имате диаметрално противоположни идеи в полето на лявото?
- Това, което вие определяте като “заявяване”, не е въпрос на някаква декларация или поведение. Не е разнобой в провеждане на утвърдената политика от официалните органи на партията, а по-скоро се квалифицира от медиите и от хора, наблюдаващи процесите в БСП така, заради критичната ми позиция относно организационния вътрешнопартиен механизъм, както и заради липсата на цялостна концепция и последователност в отстояването ѝ. В противовес получавам, заедно с други изявени функционери на нашата партия, обвинения за уклони за съглашателство с ГЕРБ. Това щеше да е много смешно, ако зад тези обвинения не се маскираше цел за отклоняване на вниманието от истинските проводници на такъв процес. Ние уж сме яростна опозиция, пред която стои важна задача - сваляне на ГЕРБ от власт, но това са декларации, които не покриваме с ефективност. В по-голяма степен сме атрактивни за медийни отразявания, а не успяваме да предпоставим политически процеси, които да доведат до промяна в обществените нагласи и повишаване на подкрепата за БСП. Никакъв реваншизъм. Нищо повече от едно желание партията да е мотор и да задвижва обществени процеси, а не да боботи на място в очакване лидера да настъпи газта. Всеки партиен функционер в дадена политическа формация трябва да дава своя принос за повишаване на тягата.
- Може ли, апропо, да бъде купен конгрес, респективно председателското място, по време на най-висшия партиен форум? Как става това? Имаше податки в тази насока не от кого да е, а от Бриго Аспарухов.
- Не знам дали може, защото не съм опитвал, а и за в бъдеще няма да знам по същата причина. Това, което цитирате, е факт заради изговореното от ген. Аспарухов, а това все пак е бившият шеф на разузнаването. И обвиненията бяха към конкретен кандидат. Аз съм възмутен от това да има такива злоупотреби. Питайте други хора, които изказват съмнение към легитимните органи на партията, защото те познават вероятно по-добре възможните механизми за опорочаване на процедурите. Имаше преди време случай с фалшификация при избора на членове на Изпълнителното бюро, но бдителността и контролът в партията не могат да бъдат приспани и извършителят бе уличен.
- Кому и защо беше нужно изграждането на демаркационна линия „стари – млади“ в БСП, т.нар. нови лица като Иво Христов, Тома Томов, Елена Йончева, Нона Йотова не изиграха ли единствено ролята на кукли, лъскащи имиджа на Нинова?
- Всякакъв вид класифициране по критерии, различни от степента на способност, са унищожителни не само за БСП, а за всяка структура и система. Млади и стари носят различен заряд, компетентност и опит, които в съчетание правят мощта и капацитета на партията. Така нареченият лидер на партията, а по моему председателят на НС на БСП, утвърждава персоналния кадрови подбор, но след поредица от номинации съобразно правилата на процедурите. Това е по принцип. Когато този модел се изкриви и доктрини от типа “подмладяваме”, “освежаване” и т.н. служат за елиминацията на определени хора, се получава настоящият резултат - разединение. Колкото до лицата от гражданската квота в БСП, такива винаги е имало, но те в целия си житейски път и обществени изяви са били активни поддръжници на каузи и идеи, близки до нашата партия, участвали са и са подкрепяли нейни политики и инициативи, преди да станат част от листите ни за депутати или да получат някаква друга номинация. Съставът на нашето представителство не може да бъде еклектика или паноптикум, а селекция на най-компетентните и автентичните, отстояващи принципите, идеите и възгледите на членовете на БСП и поддръжниците ни.
- Нинова действително ли е синя приватизаторка от времето на Иван Костов?
- Не знам. Това е въпрос към нея. Всъщност от това, което съм чувал като нейни отговори, тя не отрича, че през периода на управлението на Иван Костов е заемала определени позиции или че е участник в приватизацията на конкретно предприятие.
- Къде в ситуацията на опозиционност са самодистанциралият се от ръководството на „Позитано“ 20 Румен Овчаров и низвергнатият след т.нар. „ЦУМ гейт“ като отговарящ за коалиционната политика в ИБ Гергов? Чувате ли се с тях, за какво говорите?
- Как са се самодистанцирали? И двамата са членове на НС на БСП, делегати на конгреса, а Гергов е и областен председател на БСП - Пловдив област. За мен ЦУМ не е гейт, а търговски обект с обществено предназначение, на територията на който всеки може да се среща с всеки, стига поводът да не свързан с планиране на криминални или противообществени прояви.
- Коя е вярната за социалистите посока – коалиционен управленски формат с Бойко Борисов или единодействие с левите на Първанов и Татяна Дончева?
- БСП силна, автентична и последователна. Това е вярната посока. Останалото е политически ландшафт.
- Ваш ли е президентът Радев?
- Да, ген. Радев е наш, български президент, достигнал до спечелване на мандат с подкрепата на БСП и който трябва да изпълнява задълженията си по Конституция, като надпартиен обединител на нацията.
- Казват, че сте съпруг и баща за пример, но и секссимвол на парламента. Как ви понася съпругата ви, за която се говори, че е снажна брюнетка?
- Е, това вече са определения и квалификации, които други трябва да правят за мен. Слава богу, не сте телевизия, че да видят хората как се изчервявам на този въпрос. Това в кръга на шегата. А сега сериозно. Със съпругата ми сме поели по един нелек път съобразно условията, при които живее България, да бъдем сплотено многодетно семейство.
- Как се гледат и възпитават три деца, има ли помагащи баби?
- Да, родителите ни също помагат. Това не е само формалната част от българските традиции, а важна помощ, защото три деца са доста голям ангажимент и отговорност. Моята съпруга е моят герой, защото е изцяло отдадена на грижите за децата. Включвам се във всеки възможен момент, но работата ми ангажира голяма част от времето. Спецификата ѝ е такава, че 8 часа не са достатъчни.
- Как си почивате – театър, музика, книги, планина, море?
- Всичките тези неща, които изброихте, но ако за мен и съпругата ми част от потребностите са да се срещаме с изкуството и културата във всичките им форми, то на децата трябва да изграждаме навици и естетически възприятия, така че спектърът е широк. От куклен до драматичен театър. А морето - всъщност голяма част от времето все пак сме във Варна.
- Откъде е традицията да похапвате семейно сладолед?
- Чак традиция - не, но нали знаете, ако децата правят избора на менюто, как без сладолед!
Все още няма коментари