Георги Първанов: Гласуваш за Калфин – получаваш повече от Първанов
Ако вярвам на социологията, трябваше да се гръмна
0 коментара
V Георги Първанов е президент на България в периода 2002 – 2012 година. Лидер е на партия АБВ, която напусна управляващата коалиция и след провала на преговорите с БСП излъчи Ивайло Калфин като кандидат за държавен глава.
V Роден е на 28 юни 1957 г. в с. Сирищник, Пернишка област.
V Завършил е история в СУ „Св. Климент Охридски”, има докторска дисертация.
V Депутат три мандата - в 37-ото, 38-ото и 39-ото НС.
V От 1996 до 2001 г. е председател на БСП. В началото на 2014 г. бе изключен от партията.
V Женен, с двама синове.
- Г-н президент, Конституцията изисква държавният глава да е над 40 години. Означава ли това, че той трябва да е безсърдечен или безмозъчен. Къде се намирате вие с вашия кандидат Ивайло Калфин в класацията за демократичност?
- Аз имам претенцията ние да имаме най-подготвения кандидат, най-добър професионалист, блестящ дипломат, доказан държавник, човек почтен, свестен и не искам да влизам в тази груба полемика, която подхванаха някои от лидерите и кандидатите, включително с характерните компромати. Нашата кампания е друга - без агресия, без омраза, защото мисля, че на хората им дойде до гуша от подобни агресивни атаки.
- Предизборна риторика или реално нова политическа ситуация има в България с исканията за оставка на кабинета "Борисов", наложителен ли е предсрочен парламентарен вот?
- Сегашните искания, в разгара на кампанията, за вотове и целият този шум в парламента прикрива президентския дебат. Фактически президентски дебат няма. Има една закъсняла и неубедителна имитация. Затова на някои парламентарни сили им е нужна трибуната на Народното събрание, за да могат да поддържат напрежението и конфронтацията, защото техните кандидати нямат реални, силни идеи. Това е безидейна кампания. Ние го водим този дебат повече от девет месеца, но и досега основни кандидати не участват с идеи, а се замерват с тежки изрази и квалификации.
- Цирковете в парламента с поредното ремонтиране на Изборния кодекс в 12 без 5 не работят ли за формулата "посочен, а не избран президент", вместо да се създават възможности на гражданите за информиран избор?
- Очевидно е, че става дума за това - да се изкара служебна победа на тези избори. Освен това наистина е без прецедент този опит да се променят правилата в хода на изборите. Това е все едно на футболен мач в 87-та минута някой да смени правилата, да пусне няколко топки и да създаде бъркотия. Но от тази бъркотия печели този, който си е направил предварителния сценарий, който има очевидно работеща технология за друг начин на печелене на изборите - не като идеен дебат.
- Твърдите, че Ивайло Калфин е от малкото реализирани в дипломацията, международните отношения и държавността политици. Няма ли обаче гражданите да получат Първанов, гласувайки за него?
- Ще получат, не го казвам на шега, много повече от мен. Защото Калфин наистина притежава блестящи качества на дипломат. Слагам го редом с Ирина Бокова в съвременната ни дипломация. Той е човек, подготвен като финансист, като икономист. И в момента работи в Европа на най-високо равнище по тези въпроси. Т.е. на този етап, при тези предизвикателства пред България, особено външни, Калфин е по-добрият кандидат и от мен. По-добър е и от всички други.
- Продължава ли ген. Радев да се крие от вас, да не си вдига телефона. Вярвате ли, че сблъсъкът на дебата между него и Ивайло Калфин директно може да обърне чувствително резултата във ваша полза?
- Това, че не разговаряме с ген. Радев, е по-малката беда. Това е въпрос на възпитание. Но другото - че го крият от дебат с Калфин, е вече дебат политически, дебат, свързан с изборите. Очевидно в рамките на общия дебат той разчита нещата да се размият. Там всеки стреля срещу всеки, образно казано. И тогава не е ясно кой какви сценарии реализира. По-скоро създава предпоставки за взривяване на кампанията, отколкото за реален избор.
- Ако е права социологията, че на балотажа ще се явят Цецка Цачева и Румен Радев, това не означава ли поне за лявото, че единството, което не се случи през централите на БСП, АБВ и Татяна Дончева, ще бъде реализирано с гласовете на хората на самия вот. Или че поне е желано?
- Ако социологията беше права още от 2001 година, аз не само нямаше да бъда президент, а трябваше да се гръмна. Тогава разликата, която даваха, беше 9 на 47 процента в моя вреда. Сега е очевидно, че мнозина са си купили социологически агенции и се надцакват с подобни данни. Ние не участваме в тези неща. Надяваме се, ако ние сме на втори тур, да получим подкрепа не само на леви и центристки формации. И тук му е мястото да изразя недоумение от позицията на г-н Радев, който казва, че няма да се обърне към партиите, а към техните избиратели. Президентът трябва да е надпартиен, но не трябва да бъде антипартиен. Това е майсторлъкът. И когато многократно повтаря моята фраза, че президентът не е главен церемониал майстор, може би е добре да прочете и следващите страници, където е обоснована точно тази позиция. Не може да работиш в демократично общество с партиите, игнорирайки техните ръководства. Но това си е техен проблем.
- Приемате ли апропо тона на кампанията на "бай ..." и "висящи по дуварите сополи", това съзнателно търсен ефект на дефекта ли е, или е откровена нервност и проява на безсилие?
- Това е въпрос към тези, които ползват тази стилистика. Въпрос, който не искам да квалифицирам политически. По никой начин не мога да се съглася, че в тази риторика може да има нещо рационално. По-добре е наистина хората да се издигнат над тези неща, да разберат, че това не е сериозната политика и да накажат носителите на тези идеи.
- Патриотите и реформаторите си разменят обвинения в национално предателство и безогледно консумиране на властта от клиентелистки тип. Можете ли да търсите диалог с тях за балотажа евентуално и на основата на какво?
- Ние сме отворени за диалог във всички посоки. И когато дойде времето за балотажа, дано преди това имаме един първи тур, в който ще сме конкуренти. Така че, без да прекрачим границите на добрия тон, ние ще спорим с тях по принципни политически въпроси, на които хората чакат отговори. Дойде ли вторият тур, разбира се, нещата ще се променят.
- Какво ще е посланието на АБВ, ако Ивайло Калфин не стигне до балотаж?
- Вярваме, че той ще участва в балотажа, защото наистина имаме най-силния, най-подготвения кандидат.
- Професионална работа на следствените органи ли наблюдаваме с привикването и повдигането на обвинения на министри по проекта "АЕЦ - Белене", с който и вие сте свързан /с освобождаването на Румен Овчаров, Петър Димитров и Асен Гагаузов от държавни постове/, или това е репресия, подчинена на опорни точки от предизборната надпревара. Очаквате ли още удари под кръста?
- Аз съм за това за всичко покрай енергетиката да се бръкне колкото се може по-надълбоко и да се извади на светло и аргументирано. Но това да се случва две седмици преди изборите, намирисва на някаква политическа саморазправа. На компроматна война. И аз бих предложил, и да има нещо, това да се случва във времето, след като приключат изборите. В една по-спокойна обстановка, за да се избегнат всякакви съмнения за компромати.
- Имате ли вече яснота за позицията на ДПС през Орешарски, колко и какъв фактор ще е партията на Доган за определянето на българския държавен глава?
- Не мога да гадая. Вероятно ДПС ще направят опит да преброят избирателите си. И това е също част от кампанията. Очевидно всички го правят. ГЕРБ заложиха такава кампания. БСП също предпочетоха, вместо да се прави голяма коалиция, просто да има преброяване. Това, разбира се, не е целта на едни президентски избори. Вместо да изберем най-силната фигура, сега ще изберем най-добрия партиец. Но не ние носим отговорността за тези неща.
- Претенциите за територии в България, които чуваме от Ердоган, и липсата на смислена и адекватна реакция от страна на външното ни министерство притеснителни ли са?
- И аз, и Ивайло Калфин коментирахме като груби очевидните претенции на президента Ердоган, както и бездействието на външното ни министерство, което реагира с позиция на министъра във Фейсбук. Това обаче е несериозно. Трябваше тежко, включително и на най-високо ниво, от страна на държавния глава, да има реакция.
Все още няма коментари