Политици по терлици
Депутатът от ГЕРБ Делян Добрев: Елена Йончева ме харесва, но аз не отговарям на чувствата ѝ
Спирахме новините, за да не слушат децата ми какъв "престъпник" съм
5 коментара
Делян Добрев като ученик
Планината - любимо място за почивка
На ски с Александър
В тв студио, когато двамата с Йончева още се опитваха да водят диалог
V Делян Добрев е роден на 14 май 1978 г. в Хасково. През 2002 г. се дипломира като бакалавър по икономика в Уеслианския университет, Мидълтаун, щата Кънектикът, САЩ. Има специализации по счетоводство и финанси в Лондон.
V Професионалната му кариера започва в консултантската компания KPMG в Торонто, Канада. След като се завръща в България, работи в областната управа на Хасково.
V От 2009 г. е депутат от ГЕРБ в 41-вото НС, където е заместник-председател на Комисията по икономическа политика, икономика и туризъм и член на Комисията по бюджет и финанси.
V Последователно е министър на енергетиката, а от 28 ноември 2014 г. е председател на ресорната парламентарна комисия.
V През 2017 г. Добрев подава оставка от всички заемани от него постове в 44-тото Народно събрание заради т.нар. "Кумгейт".
V Женен е, има три деца.
- Г-н Добрев, БСП вкара името ви в оборота от аргументи, с които се опита да защити тезите си за корупция в държавата. Вотът им на недоверие към кабинета „Борисов 3“ обаче не мина. Употребиха ли ви и доволен ли сте от крайния резултат?
- Чувствам се удовлетворен не само защото вотът не мина, а и защото се обърна срещу БСП. С документи и факти оборих всички лъжи, които те изсипаха по мой адрес в последните 4-5 месеца. Зададох въпроси на колежката Елена Йончева, на които тя не можа да отговори.
- За да си обясним какво се случва около вас, не трябва ли обаче да се върнем назад във времето, когато едно момче от Хасково се реализира през образованието си, влиза в политиката и става министър на енергетиката?
- В политиката попаднах случайно при създаването на ГЕРБ. Имах познати в ГЕРБ. Поканиха ме за общински съветник в Хасково. След това през 2009 г. станах народен представител за първи път. И вероятно с работата си съм заслужил отговорността, с която бях натоварен впоследствие. Гордея се с това, което съм свършил. И като народен представител, и като министър. И с реформите в енергетиката, и със стартирането на проучванията в шелфа на Черно море за нефт и газ. И с новия договор за газа, който подписахме по мое време с 22 процента по-ниска цена. Благодарение на този нов договор през последните три години България плаща най-малко, има най-ниската цена на газа в целия Европейски съюз. Гордея се с това, което съм свършил – особено що се касае до реформата в енергетиката. Знаете, при старта на втория кабинет „Борисов“ енергетиката беше буквално в колапс. Имаше 800 милиона лева дефицит на година. Успяхме със законодателни промени да овладеем ситуацията. Интересното е, че се получи в разбирателство с останалите парламентарни групи. Реформата беше подкрепена единодушно от цялата пленарна зала. Не се деляхме на сини и червени. Така този дефицит от 800 милиона го стопихме на нула. Направихме го излишък. Енергетиката в момента е в много по-добро състояние, отколкото преди три години.
- Как практически стана това и означава ли, че в системата се е крало безогледно?
- Направихме го, като намалихме разходите с около 500 милиона. Не мога да твърдя за кражби, защото, за да го твърдя, трябва да имам доказателства. Няма осъдително решение на съда, за да можем да твърдим нещо такова. Но е факт, че системата не работеше достатъчно ефективно. Факт е, че имаше разходи, които можеха да се отрежат. И ги отрязахме. Увеличихме приходите с 300 милиона, и то без да товарим потребителите. Тези пари не идват от сметките за тока. Една част идват от самите предприятия, а друга – от квотите за въглероден диоксид, които държавата продава и които пари, вместо да се похарчат за нещо друго, ги върнахме обратно в енергетиката. Т.е. от три години насам енергетиката ни е балансирана, няма дефицити. Тя не трупа повече дългове. Точно обратното – трупа все повече средства и намалява дълговете, които има.
- Да, обаче на вас ви образуваха дело точно като министър на енергетиката, какво се случва по този процес?
- Като министър, още на първото заседание на кабинета, предложих решение за спиране на проекта „Белене“. Защото към онзи момент, а и към този, държавата не може да си позволи да го финансира. По всички оценки този проект е 10 милиарда евро. Държавата няма такива пари. Нямаше как да продължим да го финансираме. В същото време – година, година и половина след това, прокуратурата ме обвини, че са продължили плащанията по „Белене“. Което за мен е неразбираемо. Не го разбирам, защото с мой подпис проектът е спрян. Абсурдно е, но съм убеден, че съм невинен и прокуратурата ще направи проверките си и ще прекрати това дело, преди дори да бъде внесено в съда.
- Откъде ви дойде „Кумгейт“, теренна политическа битка на Елена Йончева с вас ли е това, или други нереализирани амбиции?
- Не мога да разбера фиксацията на Йончева върху мен. Има няколко, включително смешни, обяснения. Приятели ми казват, че вероятно ме харесва, а аз не отговарям на чувствата ѝ. Не знам дали е така, или не е така, но фактите са, че имам първа братовчедка. Росица Гаргова се казва. Тя работеше в счетоводството на общината в Хасково. Работи там две години. И три дни след като напусна, Йончева реши да прави скандала „Кумгейт“. За двете години преди това проблем нямаше. Като напусна заедно с другите двама, за които ме обвиняват, стана проблем, че съм им кум. Не са ми роднини, но съм им кум. Това е конструкцията на „Кумгейт“ в община Хасково. Това са фактите. Седмица след като напуснаха тези хора, Йончева взе да тръби колко било страшно в Хасково и какъв "Кумгейт" имало.
- Не е ли вярна тезата, че тези хора са напуснали високоплатените си длъжности в частния сектор, за да се облагодетелстват многократно от поръчки и пари по европейски програми през общината?
- Заради тези твърдения аз Йончева ще я съдя. И то не само за клевета, а и за набеждаване, защото, доколкото знам, тя е внесла сигнал в прокуратурата. Т.е. имам основание да я съдя и за набеждаване. Оборих с документи и аргументи всичките ѝ твърдения. Най-просто ще ви кажа, че не съм свързано лице с фирмите, за които се твърди, че са свързани с мен. Нито пък съм възложител, че да имам някакъв конфликт на интереси. Същата тази група от фирми е спечелила обаче повече поръчки в община Смолян при кмета Дора Янкова и в много други общини с кметове от БСП, отколкото е печелила в Хасково. Същите тези фирми в Хасково са загубили повече поръчки, отколкото са спечелили. Включително са загубили най-големия търг - за сметосъбирането и сметоизвозването. Така че всичките аргументи на социалистите се обърнаха срещу тях.
- Обвиниха ви, че сте вземали неправомерно кредити, какви са основанията за тези твърдения?
- И това показах с документи. Баща ми е теглил кредит 2012 г. от българска финансова институция, лицензирана в БНБ. За съжаление, на моето семейство му се налага да тегли кредити, защото няма кой да ни даде парите без кредити. Знаете, когато Йончева живееше със Станишев и той беше премиер - 2005-2009 г., тя е получила близо 700 000 лева не като кредит, а като дарение, като плащане от фирми, част от които са с държавно участие. Например "Лукойл", където държавата има златна акция. Оттам е получила над 100 000 лева. Е.ON, където държавата има 33 процента, е дала над 60 000 лева. Т.е. нямало е кой да ни даде такива пари, затова се е налагало да теглим кредити, които още плащаме. Баща ми още не е изплатил кредитите. Едва покрива лихвите. Никога не е взел една стотинка европейски средства за предприятието си за производство на пелети, както твърди Йончева. Всичко е с кредити. И не е получил европейски средства, защото не е кандидатствал. А не е кандидатствал, защото аз не му позволих, за да не се спекулира. В крайна сметка - вероятно съм сгрешил, поглеждайки назад. Защото дали е кандидатствал, или не е кандидатствал, те пак ще го нарочат и аз пак трябва да се обяснявам. Виждате, че месеци наред се обяснявам, че нямам сестра. А обществото запомни, че имам зет. Няма как да имам зет, ако нямам сестра. Нямам сестра, проверете, но Йончева успя да втълпи на обществото, че имам зет.
- Йончева обаче има имиджа на сериозен разследващ журналист, а е и народен представител, възможно ли е да не си дава сметка, че аргументите ѝ са неистински, как си го обяснявате?
- Не съм чул Йончева да има законопроект в Народното събрание или да се е преборила за някаква кауза. За една година в парламента тя се запомни, че се снима пет пъти на оградата и с атаката си срещу мен. Ако в „Гугъл“ напишете „Елена Йончева“ и отидете на изображения, ще видите, че половината снимки са мои. Струва ми се, че си прави пиар на мой гръб с всички лъжи, които изрича. Жалко е. Аз, преди да я познавам, я уважавах като човек и журналист. Правеше ми добро впечатление. В момента, вероятно не само у мен, няма грам уважение и респект. Нито като човек, нито като професионални качества.
- Афект от засегнато честолюбие или абсолютно хладнокръвно и рационално беше решението ви да напуснете парламента?
- Моето семейство изживя много тежко тази атака, защото винаги за нас много важно е било да пазим името си от подобно опетняване. Вечер не пускахме новини, за да не слушат децата лъжите на Йончева какъв голям престъпник е баща им. Големият ми син Александър ще направи 14 години след по-малко от месец. Той е в такава възраст, в която неговите съученици са непремерени и го атакуват. Дъщеря ми Ина е на 10 години. Тя също разбира какво се случва и не ѝ е лесно в училище. Очевидно не е лесно за съпругата ми Живка и за малкия Мартин. И в един момент се запитах заслужава ли си жертвата, която правя. Аз върша добри неща, резултатите за държавата и обществото се виждат, но в крайна сметка от това страда моето семейство. И въпросът беше трябва ли да продължавам да подлагам моето семейство на този стрес. Това беше причината да подам оставката си.
- Въпреки острия дебат групата ви отстоя вашето оставане в парламента. Израз на какво беше това?
- Колегите не само от нашата парламентарна група, а и от „Обединени патриоти“, не приеха моята оставка. Това, което ми даде кураж да продължа, да се боря, е не толкова оценката на колегите ми в Народното събрание, колкото оценката на обществото. Защото в тези няколко дни, от момента, в който обявих, че подавам оставката си, до гласуването в пленарната зала, се създадоха фейсбук групи, стотици хора ми писаха лични съобщения, пускаха ми есемеси за това, че не трябва да се отказвам. А работодателите излязоха с декларация в моя подкрепа. И всичко това ми даде сили да продължа да се боря.
- Какво ви казаха родителите ви, подкрепиха ли ви?
- Баща ми Александър и майка ми Златка не са ми се бъркали. Винаги са казвали, че трябва да правя това, което смятам за добре. В онзи момент на тях също им се струваше, че семейството ми не заслужава жертвите, които правя с работата си за обществото.
- Застана ли премиерът Борисов зад вас, чувахте ли се през това време?
- Премиерът винаги ме е подкрепял. С него винаги сме обсъждали много добри идеи, които впоследствие реализираме. Той сега подкрепя напълно идеята ми да се премахне административната тежест за бизнеса и гражданите, които са се превърнали в куриери между различните администрации и обикалят от гише на гише. Икономиката губи от това, губи се брутен вътрешен продукт. Сега правителството се опитва да реализира идеята администрацията сама да си набавя документите.
- Борисов коментира ли "Кумгейт"?
- Ако ме питате дали ме е притискал и дали ми е искал оставката, не. Аз сам заявих, че ще подам оставката си, и премиерът се съгласи с това мое желание. Той виждаше, че на мен ми тежи прекалено много цялата тази ситуация. И се съобрази с моето решение.
- Имаше ли усещането, че ако действително напуснете парламента, ГЕРБ ще загуби сериозен експерт?
- Да, това го казаха много колеги. Те ме оцениха високо по отношение на знанията ми и в енергетиката, и в икономиката. Наскоро получих една награда, която много ме радва. За втора поредна година съм отличен като личност с най-голям принос за развитие на капиталовия пазар в България. А развит капиталов пазар означава по-добро благосъстояние за всички хора, прави всички богати. Дори пенсионните фондове зависят от това дали имаме развит капиталов пазар.
- Поздравявате ли се с Елена Йончева, като се виждате сега в кулоарите и пленарната зала на парламента?
- Не я поздравявам поне от шест месеца. Опитвам се да не се засичам с нея, защото тя не е човек, когото уважавам. А по време на предизборната кампания в Хасково, където бяхме преки опоненти, една дума не съм казал срещу нея. Защото не вярвам в омаскаряването на хората и в негативната кампания.
- Вие обаче ѝ задавате въпроси сега, в това число и защо е спала в хотел на Цветан Василев по време на кампанията, получавате ли отговори?
- Има много въпроси, на които тя не дава отговор. Тя има ли фирма, в която е съдружник с офшорна фирма? Тази офшорна фирма превела ли ѝ е 315 000 лева капитал плюс още 220 000 евро, както е записано в договора? Това са огромни средства. Тази офшорка представлява ли се от лица - Зорница Блъскова и Георги Георгиев, за които има доклад от "Аликс Партнърс", че са източили КТБ с 42 милиона лева през кухата фирма "Инвестмънт Пропъртис"? Важно е да получим отговори на тези въпроси, защото знаем кой плати сметката за КТБ - българските данъкоплатци. Питам, но отговори не получавам, защото документите показват ясно, че това, което питам, е точно такова. Самата г-жа Йончева шест пъти фигурира в списъците като посетител на КТБ, като само един от тях е в ТВ7. Т.е. има документи, няма как да се излъже. Жалко е за Йончева, че се зае с омаскаряване на парламентаристи.
- Защо "играч" като вас живее на квартира?
- Да, живея на квартира. Нямам апартамент в София, нямам и в Хасково. Ако видите декларацията ми в Сметната палата, имам един автомобил - "Мерцедес" B класа. Имам спестени средства от това, че съм работил през тези години. Заплатите на народните представители не са ниски.
- Трупате много умора, как си почивате?
- През зимата с децата караме ски. Лятото ходим на море. Ако остане малко време, и на планина. Александър е в 7. клас и ще кандидатства за гимназия. Ходи на курсове, решаваме задачи по математика вечер, когато се прибера пò навреме. Не ми остава много време за четене. За Коледа жена ми ми подари букрийдър - електронен четец. Допреди това четях само хартиени книги, но сега ми хареса, защото има огромна библиотека с много заглавия. Последната книга, която прочетох, беше на Дан Браун "Произход". Домашен любимец нямаме.