Шефът на БНТ Константин Каменаров разкри в интервю за ПИК и „Ретро” някои от потайностите на телевизията майка.
Точи ли се държавната медия да гушне "Господари на ефира"? Кои са най-големите удари и най-рейтинговите предавания на БНТ през последните месеци? Защо разведоха двойките водещи на новините? Какво става с шумно рекламираните преди време сериали? На тези въпроси отговаря генералният директор Каменаров.
- Г-н Каменаров, в публичното пространство върви интригата, че „Господари на ефира” ще се местят в БНТ, вярно ли е?
- Опасявам се, че не. Това, което официално мога да кажа, е, че не сме провели нито една минута преговори с тях. А и не съм чувал да има изявено подобно желание. И до мен стигна такава мълва, но не е истина.
- А бихте ли преговаряли, ако ви потърсят?
- Вижте, „Господарите” са едно нелошо предаване, но в нашия бизнес всичко е въпрос на преговори.
- На пари може би?
- Е, така де, евфемизмът на „пари“ е „преговори“.
- А може ли БНТ да си позволи подобно предаване, защото се говори, че е много скъпо, говори се за 6 млн. годишно?
- Честно казано, в момента по-скоро не. Ние сме много внимателни с парите, защото – без да звучи като оплакване, доста сме притеснени бюджетно. Така че много внимаваме къде и за какво харчим.
- А имате ли информация дали „Господарите” преговарят с другата ефирна национална телевизия?
- Чул съм, че са водили нещо като преговори с нашите приятели от Би Ти Ви и също съм чул тяхното официално опровержение, че те отиват там. Така че наистина не знам.
- Значи Нова телевизия остава голямата въпросителна.
- Най-вероятно да. Мисля си, че единствените актуални преговори могат да бъдат между Нова и „Господарите”.
- В БНТ имаше кадрови напрежения миналото лято, протести...
- Нормално е, когато се случва голяма промяна, какъвто един нов генерален директор сам по себе си представлява, някои да са радостни, други - не толкова. Някои видимо проявяват своите усмивки, други видимо са по-кисели, но това е в рубриката на нормалните неща.
- Голямата ви гордост като генерален директор е предаването „Стани богат”, което има много висок рейтинг.
- О, да, наистина „Стани богат” е моята голяма гордост, една невероятна находка. От гледна точка на позиционирането му в БНТ е невероятен удар, защото направи рейтинг, който до този момент не е бил постиган в този пояс. „Стани богат” е едно от нещата, които посъбудиха мечката. Има невероятни резултати и невероятно зрителско любопитство към него. Мишо Билалов се справя великолепно като водещ, той е един от поводите, заради които летят похвали към нас. Предаването е образователно, интелигентно, състезателно, има забава в него, от този десен предавания (които са от най-скъпите), които те вкарват в съучастие, докато го гледаш. Струва си всяка стотинка. Хачо Бояджиев, Бог да го прости, казваше: „Телевизията – това е нейната програма”. Точка. Ние, разбира се, можем да се размечтаем да имаме милиони, милиарди, с които да произвеждаме все по- и все по-, но ние сме в рамка. И в рамката, в която сме, това е великолепно.
- В тази рамка в предишни мандати се случваха едни гръмовни сериали, много широко рекламирани, сега в БНТ подготвя ли се нещо ново?
- В момента се произвеждат два детски сериала. Имаме от предходни сесии някакви одобрени проекти, но всичко е въпрос на финансиране. Ние и законово имаме задължение да произвеждаме кино. Много ми се иска да направим нещо, което не е правено досега - голям семеен сериал. Но не сериал от 12 епизода, а от по 100 и нагоре, което при добър сценарий и добро изиграване ти печели зрители, и второ – продължителността на проекта поевтинява себестойността. Имаше едно много дълго време, в което БНТ беше, айде да не казвам - зачеркната от картата, но малко се гледаше, като да я няма. Първата голяма цел е да я има отново, която, слава Богу, вече постигаме. Оттам следва едно естествено обръщане на внимание на рекламодателя към нас.
- Бяхте журналист в БНТ, как е сега в директорския кабинет, тази промяна не напряга ли другите хора?
- Не би трябвало. Нещо, от което не могат да се оплачат другите, е характерът ми. Аз не съм злобар, гадняр, който седи и ги тормози непрекъснато. По-скоро би трябвало да ги отпуска, защото аз съм си момче от тука. Винаги съм казвал, че аз съм Коко Каменаров заради БНТ. И това не бива да се забравя, защото е вярно.
- Защо разведохте двойките в новините, сега има по един водещ?
- Това е просто лека различност. Много години бяха по двама, сега са по един. Има два варианта, и то в цял свят – ние не сме измислили топлата вода. Или са двойки, или са единички. Сега в момента при нас са единички. Независимо от това колко души водят, новините са велика гордост на БНТ.
- Ще ви подкрепя, защото това са може би най-обективните новини, които гледаме.
- Няма да споря и за секунда с вас. Наистина са ми голяма гордост и се надявам да продължат да са такива.
- Защо в предаването „Референдум“ гостите вече седят на маса?
- Защото едно предаване, което върви повече от няколко години, има естествен процес на амортизиране на визията, не на съдържанието. Съдържанието е много по-важно, разбира се, но пък все пак сме телевизия, не радио.
- Навремето това предаване почна с двама водещи, сега остана с един, това по-добрият вариант ли е?
- Нека да кажа така – Добрина Чешмеджиева е изумително добра в това, което прави. За мен няма нужда от втори водещ.
- Какво различно и обществено значимо можем да очакваме от Националната телевизия въпреки ограничените бюджети?
- Има една идея за голяма прекрасна кампания – няма да я разкривам, защото и ние гоним изненади. А големите кампании са нещо, което много отива на национална телевизия. Ще бъде от мащаба и калибъра на „Голямото четене”, ще бъде с ученици и ще тече в рамките на месеци. Този проект ще е наистина нещо обществено значимо, и то не само защото правителството е определило образованието като приоритет, а защото в голяма част от белите, които се случват в тая държава, аз привиждам липсата на достатъчно образование.
- Има ли цензура, натиск в БНТ отвън – „пусни това”, „направи това”, „спри това”... Защото се пишат такива неща.
- Не, и това винаги много ме забавлява. Не се сещам за по-безцензурна телевизия от БНТ. Няма такова нещо. Сигурно е трудно да се повярва. Разбира се, и аз като всички често чувам словоблудия от типа на „слуги на властта” и бла-бла, но това не е изолиран случай в днешния момент. Винаги е било така. Така че отговорът ми е: не, няма натиск и това е нещо, за което може да бъде попитан всеки.
- Тоест никой не нарежда по телефона, никой не се кара за нещо, което е излъчено?
- В 21. век сме, в който нямаш алтернатива извън това да си професионален. Това с телефона сме го играли навремето. Не става. Който пипа вилката много често, не му се случват хубави неща. Единственото, което ми е важно, е всичко да бъде професионално, нищо друго не ми е интересно.
- БНТ захрани доста телевизии с кадри, оттук си тръгнаха хора и никога не съм имала друг отговор, освен че това е само заради пари?
- Има нещо, което се нарича свободен пазар, търсене и предлагане - съответно. И всеки е в правото си да вземе решението. Зорлем хубост не става.
- Ако зрителят трябва да избира между трите национални ефирни телевизии, защо да избере вас?
- Нашата телевизия предлага най-добрата и разнообразна програма, най-добрите новини, безапелационно най-добрата кинопрограма, публицистика, която няма кой да догони, и една чисто обществена адекватност. И ще го кажа директно – честност има тук. Нямаме кого и за какво да лъжем. Не казвам, че го правят други. Принципно е различието. Други телевизии си изкарват парите другояче. А колкото до това журналист да дойде да работи тук, това е старата къща, школата, която е неповторима.
- Води се един спор още от 90-те години – трябва ли една обществена телевизия, освен субсидията, която получава от държавата, да играе и на рекламния пазар?
- Това е въпрос на формати. За Европа говоря, не за България. Има го и тако, и вако, има ги и двата варианта. За БНТ е жизненоважно да има някакво допълнително финансиране. Защото – окей, ясно е, че държавата не може да си позволи да пилее безразборно пари, но нашите пари че не са достатъчно, е повече от ясно. Битува една интересна теза, и то не чак толкова рядко – как тука седят едни хора, които пилеят, трошат народна пара за нищо, няма смисъл от тях и т.н. Тава е много тъпа теза. Парите не стигат не само тук, на много места не стигат. Но си мисля, че правим много приятна боя с онова нещо. По-голямата част от хората са истински усмихнати и шумно се радват на това, което се случва в момента тук.
- Открай време се питаме колко души работят в БНТ?
- Малко над хиляда. Много назад в годините бяха стигали до 4000. Има много специфична разлика между тази телевизия и нашите приятели от Би Ти Ви и Нова, защото те произвеждат новини и малко на брой продукции. Всичко друго е аутсорсвано при тях, което също е вариант, но той е малко по-скъпият. Ние тук си произвеждаме всичко сами. Но по лицензия имаме задължение да имаме Х процента външна продукция. Тоест ние сме задължени да произвеждаме и да притежаваме като проценти неща, които никой друг не е. Продукцията ни е почти изцяло собствена.
- По всички телевизии едно баба знае, едно баба бае – сутрешен блок, публицистика, домакинско предаване и пр. Някаква идея нещо да промените?
- Това е разговорно съобщена концепцията на политематичната телевизия. Няма какво да бъде. Моето лично и на колегите мислене и убеждение е, че най-лошото нещо, което може да се случи на една телевизия, е тя да се превърне в безконечна говорилня. Говорещи глави, словоблудни хора, влюбени в себе си, уникални мнения... Колкото и да е уникално обаче, ти не можеш да го гледаш повече от минута. Не става. И не бива. Народът е много уморен, има нужда от качествено телевизионно удоволствие, било то развлечение, било то информация, било то образование. Телевизионното усещане днес е съвсем различно от онова, което беше. И то се случи пред очите ни. Едно от нещата, които винаги повтарям, е, че телевизията много отдавна напусна телевизора. Телевизия вече се гледа навсякъде. Телевизорът просто остана един монитор.
Шефът на БНТ Константин Каменаров: Направихме удар със „Стани богат” и Михаил Билалов
Новините са голямата ни гордост
0 коментара
Все още няма коментари