Румен Петков е зам.-председател на АБВ и бивш министър на вътрешните работи
Бивш кмет е на Плевен, народен представител в 39-ото, 40-ото и 41-вото Народно събрание.
Член е на БСП до 7 март 2014 г., когато е изключен от партията.
- Г-н Петков, конгресът на АБВ постави задачата да бъдат спечелени изборите за президент. Какво означава това и как може да бъде постигнато?
- Това може да бъде постигнато чрез много активен диалог с политическите формации от центристкия и дясноцентристкия спектър, защото строгото профилиране – ляв и десен, на президентски дебат надали е най-удачното в случая. Ние вече повече от четири месеца организираме формат „Президентски дебати“, в който участват 10 политически формации, в това число и парламентарни. И сме с волята, не само като ПП „АБВ“, а като широко политическо представителство - да дадем възможност на българските граждани да направят своя информиран избор. Затова считаме, че я има енергията, има го потенциала да се стигне до една широко подкрепяна кандидатура, която да даде друго усещане за държавност. На конгреса пролича волята за радикална реформа, в това число на политическия модел и на начина да се прави политика. Защото един от големите дефекти на политическата система сега е този – неспособността да се води отговорен диалог. Неспособността да се води публичен диалог в интерес на гражданите. Да се спечелят президентските избори, означава да се намери именно този формат. АБВ прави сериозната и отговорна политическа дискусия за това какъв президент ни е необходим. И в този формат да доминира една силна двойка, която да спечели изборите.
- Президентът (2002-2012 г.) Георги Първанов обяви, че няма лична амбиция отново да се кандидатира за държавен глава, но не изключва възможността да бъде номиниран от центристка формация, която да черпи от опита му. Кои ще са лицата във вашата двойка?
- За личности не бих могъл да говоря, но е вън от съмнение, че президентът Първанов има не просто доста богат опит, но има волята на държавник, има поведението на държавник и е правил политика в интерес на българското общество и държава. Значи той може да бъде много полезен не само в дебата, но и в практическата реализация.
- Ако Първанов бъде кандидатиран за президент, това означава ли, че ще се мине през произнасяне на Конституционния съд относно легитимността на неговата кандидатура след двата му реализирани вече мандата?
- Е, ако някой сезира Конституционния съд, то обезателно трябва да се мине през такава фаза. Няма съмнение.
- Заради цикъла на президентските избори ли АБВ оттегли вицепремиера и социален министър Ивайло Калфин, въпреки че той бе сред отличниците на тази изпълнителна власт?
- Далеч не само заради президентските избори. Ние много ясно формулирахме, че този начин на правене на политика – в последния момент да се хвърлят на парламентарните групи в Народното събрание проектозакони, да се действа на парче, е практика, която ние отхвърляме от самото начало на това управление. Обяснявахме на нашите довчерашни партньори, че така не може, че така не бива, че това е неприемливо за обществото, че това е част от отвращението на българите от правенето на политика. Това не се разбра и ние не можем да продължим да бъдем съучастници. Не можем да бъдем съучастници на това, което става в енергетиката. Зад гърба на обществото се командироват делегации от енергетиката и от БЕХ в чужбина, водят се преговори за изграждане на нова ядрена мощност. Водят се преговори за подмяна на мощност в „Мини Марица-изток“, без да има ясни за обществото мандати за това и при положение че сегашната мощност има още поне 15 години ресурс. Това пък означава, че може практически да работи до пълното изчерпване на залежите от въглища. Беше теглен кредит с чутовни лихви, от което ще пострада в крайна сметка българският потребител. Кредит, за да платим на американските марици. Естествено, щом има дълг, той трябва да бъде платен. Въпросът е на каква цена за българските граждани и защо се е стигнало дотук. Така че има много неща, към които АБВ има непоносимост, защото те са вредни и неприемливи. Това са основните ни мотиви да излезем от формата.
- Спекулации ли са твърденията, че сте се оттеглили, защото сте били обидени, като не сте получили покана за срещата на Бойко Борисов с Патриотите за Изборния кодекс в парламента?
- Това най-малкото е несериозно. Ние не сме се събрали да се обичаме, ние сме се събрали да направим нещо добро за България. Единствено ПП „АБВ“ и вицепремиерът Калфин показаха, че имаме воля, политически ресурс, политическа подготвеност и управленски възможности да реализираме реформи за следващите 25-30 години. Във всички останали сектори сме свидетели на провал след провал. Да не говорим, че сме свидетели на аномалия в световен мащаб – една от политическите формации, които подкрепят кабинета, юнашки твърди, че е в опозиция, а същевременно има своите заместник-министри. Това е принос в световния начин на правене на политика, който ще остане в жълтите страници, надявам се скоро, но който ще бъде емблематично заложен в един бъдещ учебник какво не трябва да се прави в политиката, защото отвращава гражданите от нея. И там с логото на ДСБ и с дебели неизтриваеми букви ще бъде записано името на Радан Кънев.
- Изборният кодекс защо беше приет така, че да предизвика скандал, както и ветото на президента Плевнелиев?
- Първо, защото беше хвърлен в последния момент, което е един от ярките примери как не се прави. Второ, защото правната комисия прие повече от 200 параграфа буквално за две нощи. И третата причина е, че мандатоносителят създаде условия всяка една от политическите партии, без БСП, която не прояви никакъв интерес към подготвените промени, да върви с наръч от предложения – по 17-18, между двете четения. Това са абсурди. И нямаше как да не се стигне до такъв скандален резултат.
- Лансира се тезата, че Калфин е бил предложен за президентска кандидатура с подкрепата на ГЕРБ, но разговорът в тази посока е провален, вярно ли е?
- Не е вярно. В партийните структури на АБВ най-много предложения има за президента Първанов и за вицепремиера Калфин, но ние не сме стигали до разговор с ГЕРБ за каквато и да е кандидатура. Такива твърдения са доста грозновата спекулация и мисля, че излизат от ГЕРБ.
- Друго внушение, което се прави, е, че сте тръгнали към „Дондуков“ 2 с енергията на Корнелия Нинова след 49-ия конгрес на БСП. Колко е истината тук?
- Несериозно е. Не сме видели екипа, който ще предложи г-жа Нинова. Не знаем и каква визия има за бъдещето на БСП. Да се правят такива обвръзки и аналогии е несериозно. Но пък от миналия вторник и в медиите, и в обществото всичко е АБВ. Много хора бурно прегръщат взетото от нас решение, реализирано по почтен към обществото начин – не както прави ДСБ. Разбира се, има и хора, които се катерят по гърба ни. Те друго и не могат.
- Олигарси с РМД-та ли овладяха БСП?
- Не очаквайте от мен да правя квалификации не само за БСП. Позволявам си констатацията за ДСБ, защото те гръмогласно обявяват, че са опозиция, а са във властта. В БСП има сериозен акт на промяна, защото това беше първият случай в историята на тази партия, в който председателят не си отива по собствена воля. То впрочем е показателно за състоянието на БСП към деня на конгреса. Боя се, че нещата не са се променили кой знае колко много. Така че пред БСП има много сериозни проблеми, които тя трябва да решава, и нашите решения по никой начин не могат да бъдат някаква форма на съобразяване с когото и да било, в т.ч. и с БСП.
- А не напуснахте ли коалицията, защото изпълнявате поръчка от Русия да саботирате проучванията за нефт и газ в шелфа на Черно море, както твърди опорна точка след оттеглянето ви от властта?
- Това е начин да се покаже, че политиката може да бъде опростачена. Това е абсурдно твърдение. Несериозно и жалко е. Трябва да бъдат малко по-сериозни уважаемите колеги, за да не се блъснат в стената АБВ.
- Виждате ли Бойко Борисов като кандидат-президент, а защо не и президент?
- Г-н Цветанов е казал, че ще търсят по възможност и непартийна кандидатура. Така че там няма някакво очертано виждане какво е необходимо на ГЕРБ.
- Това означава ли, че отиваме на предсрочни парламентарни избори?
- Кризата е такава, че единственото решение са парламентарните избори и те няма как да не бъдат извънредни. Въпросът е кога ще бъдат, защото ГЕРБ показаха, че са майстори да си осигуряват плаващи мнозинства, но не и начин на правене на политика. Те търсят патерици с неясна мотивация.
Румен Петков, зам.-председател на АБВ: Хората искат Първанов за президент
Конституционният съд трябва да се произнесе за трети мандат на "Дондуков" 2
0 коментара
Все още няма коментари