Димитър Николов е роден на 18 май 1967 г. в Бургас. Завършва Икономическия университет в Москва. Има диплома по мениджмънт и професионален сертификат по мениджмънт от Open University и НБУ. В края на 90-те години става областен секретар на СДС. А по-късно - регионален координатор и един от създателите на структурите на ГЕРБ в Бургас. През 2014 г. е избран за зам.-председател на партията. От 2007 г. е кмет на Бургас. На предстоящия местен вот отново ще се бори за градоначалническия пост.
Интервю на Румяна Стефанова
- За трети път влизате в предизборната надпревара за кметския пост в Бургас. Кой е най-сериозният ви съперник, г-н Николов?
- За мен опонент е всеки, който не защитава интересите на Бургас. Който манипулира и политиканства, вместо да излага идеи и да предлага решения. В същото време съм готов да реализирам всяко добро предложение за Бургас, залегнало в която и да е предизборна програма.
- На първите избори получихте 62%, за втория мандат бяхте избран с над 70 на сто. Колко проценти очаквате сега?
- Никога не съм правил сметки колко процента трябва да постигна. Получих огромната подкрепа на бургазлии, защото хората видяха как пред очите им градът се преобразява. Да гласуваш позитивно на избори е по-трудно от колкото да гласуваш с наказателен вот. Приемам тази подкрепа не само като персонална към мен като кмет. А по-скоро като подкрепа на пътя, по който се развива Бургас. Почти безпрецедентната позитивна обществена енергия ме стимулира да се боря както за разрешаването на всеки ежедневен проблем, така и да мисля по-дългосрочно за развитието на града – за 10, 20, 30 години напред.
- Какво е цената на подкрепата на Реформаторския блок и ВМРО? Видяхме, че апетитите и на двете политически формации за постове са големи.
- Нито на предните избори, нито сега някой е правил каквито и да е пазарлъци с мен за постове, назначения, квоти. В Бургас заработи успешно моделът на консолидация и обединяване около важните теми за града. Не приемам тази подкрепа като подкрепа на партийна марка, а на бургазлии, които споделят различни политически убеждения. И това е най-хубавото. А и аз самият никога не съм делял хората на членове на тази или онази партия. Пак казвам - в Бургас нещата се случват заради огромната енергия на обединението, а не на разделението.
- Посъветвахте бъдещите кметове, ако им е трудно, да търсят премиера Бойко Борисов. Той ли е човекът, който може да реши всички проблеми в държавата?
- Посъветва ги първо да търсят министрите и ако пак не могат да намерят решение, да се обърнат към премиера. Аз никога не съм имал пречки да се чуя с него по сериозен проблем. Това не се отнася само за мен, но и за другите кметове. Разбира се, опитвал съм се да не злоуопотребявам с времето му и да не го занимавам с дребнотемия. Винаги, по всяко време на денонощието, той е реагирал при кризисни ситуация. А през последния ми мандат в Бургас не липсваха такива – атентатът на летището, бедствието при наводнението, с жертви…. Моля се повече да не се случват, но е важно в такъв момент да има пълна синхронизация между местната и държавната власт. Само така може да се овладее ситуацията.
- Сигурно дълго може да говорите за направеното от вас през двата кметски мандата. Но все пак къде ги „стиска обувката” жителите на най-добрия за 2014 г. български град за живеене?
- Няма идеален град, нито град без проблеми. И това е нормално. С хубавото бързо се свиква и когато направим нещо, не се задоволяваме с него, а си поставяме нови и нови цели.
Искам по-високо ниво на здравеопазването в Бургас. Давам си сметка, че това е преди всичко държавна политика. Въпреки това ще направя всичко възможно за превръщането на Бургас в университетски медицински център. Вече направихме първите стъпки в тази посока, продължавам да действам за изграждането на медицински факултет и за привличането на светила на медицината в Бургас. Бургаското здравеопазване вече има готови проекти за нов модерен спешен и кръвен център, за разширяването на онкодиспансера със строителството на две нови отделения, както и за закупуването на топ медицинска техника. Мисля и върху създаването на общински фонд „За здравето на Бургас“, който да подпомага например бургаски студенти по медицина или скъпоструващи лечения.
Все още има проблемни места в жилищните комплекси. Затова навлизам масирано в тях до пълното благоустрояване на междублоковите пространства с изграждането на нови паркоместа, детски и спортни площадки, допълнително озеленяване.
- Ако спечелите изборите, кое ще бъде приоритет в работата ви през следващите 4 години?
- Подготвил съм десетки проекти, които започвам веднага - доизграждане на обходите на Бургас и освобождаване на града от тежкия трафик. Инвестиции в повишаване качеството на бургаското здравеопазване. Масирано благоустрояване на комплексите. Нови спортни комплекси, плувни бази и спортни площадки. Нов образователен кампус, възраждане на професионалните гимназии, превръщане на дворовете на училищата в модерни зони за спорт, строителство на детски градини. Нови културни центрове – библиотека с музей на съвременното изкуство, нова арт галерия, пълно обновяване на Културен център на нефтохимика, изграждане на морски експо център и превръщането на старата Магазия в нова културна зона. Продължавам с политиката за отваряне на Бургас към водата – нови екоцентрове на езерата Атанасовско и Вая, морски транспорт, и още много, много конкретни проекти. Няма да ми стигне времето, за да мога да представя всеки един от тях.
- Много дебати предизвиква антикорупционният закон на Меглена Кунева. Анонимните доноси няма ли да отприщят „лова на вещици”, най-вече в местната власт?
- Надявам се законът да проработи. Ние, кметовете, винаги сме били проверявани от всички възможни институции – и български, и директно европейски. Много колеги негодуват, че това понякога забавя експедитивността на работата им, но аз смятам, че този постоянен и повсеместен контрол всъщност ни защитава, защото ни научава да сме стриктни и да спазваме наредбите и законите. Всеки нов закон за борба с корупцията е полезен. Какви недостатъци има, ще покаже практиката. А относно анонимните доноси, те винаги са съществували и много често наистина са свързани с подливане на вода, и пълни клевети. И в момента голяма част от институциите правят проверки и по анонимни сигнали.
- В Гърмен бутат незаконни цигански къщи. А какво е положението с гетото в Меден рудник?
- При нас няма кампанийност по отношение на незаконното строителство. Този процес не е спирал, независимо дали става въпрос за цигански къщи или други обекти извън закона. За разлика от други общини обаче, ние го правим последователно, без медии и без излишен шум. Защото знам, че в момента, в който обявим събаряне, особено в гетата, напрежението ескалира, намесват се политически партии, а всякакви правозащитни организации и евродепутати се надпреварват, кой първи да заведе и оповести дело срещу общината.
В Бургас вече свикнаха, знаят, че през седмица общински експерти правят констативни протоколи и после преминаваме към събаряне. И сега повечето нарушители знаят това и като получат уведомление, предпочитат сами да си демонтират постройките.
- Над 2000 души от Близкия изток чакат на българо-турската граница да влязат в държавата. Задава ли се бежанска криза и каква трябва да бъде политиката на България?
- Правителството прави всичко възможно и аз вярвам, че лидерите на европейските държави ще намерят най-доброто и приемливо решение за справяне с тази безпрецедентна криза. Колкото до Бургас, не мога да кажа, че има напрежение, но хората са съпричастни и следят случващото се.
Все още няма коментари