Преди година той и негови съмишленици създадоха Боянски клуб. "След 50-годишна работа се убедих, че и културно-историческото наследство е политика. Затова този клуб го създадохме учени от БАН и университетски професори", поясни тогава проф. Димитров.
Професорското движение няма да дава само съвети отстрани, но и ще участва в управлението. Такива са първоначалните намерения на организаторите му.
Потърсихме проф. Божидар Димитров, за да внесе яснота около същността на професорското движение.
Интервю на Албена БОРИСОВА
- Докъде стигнахме с организацията на професорското движение, проф. Димитров? Ще ставате ли партия?
- Това е надпартийно движение. Анализирахме ситуацията в страната и стигнахме до извода, че парламентарната република е атрофирала.
- Говорите като президента Радев?
- Няма нищо общо. Ние виждаме реалността. И тя е - политическото пространство е нацепено от множество партии. Има нужда от коалиции за съставяне на правителство. Всяка партия е принудена да се отрича от своите заявления, за да може да се впише в управлението. Нямат ли партиите достатъчно годни хора, които да управляват?
- Това ви питам и аз? Защо добрите специалисти бягат от политиката и от началото на прехода ни управляват предимно партийци?
- Мене са ме управлявали министри на културата, които са лекари, фризьорка... Какво е това?! Ами сегашният вътрешен министър, който е военен?! Той затова прати бронетранспортьори да гонят един психопат от Нови Искър. За управлението са нужни от 3 до 5 хил. души. Ние нямаме никакъв политически елит - това са партийни функционери. Обикновено не са постигнали нищо в професията си. Влезли са в кварталната кръчма и са се записали в някоя партия. Ако спечелят изборите, стават и министри.
- Каква е целта ви? Казвате, че парламентарната република е атрофирала...
- Има една форма на управление и тя е президентска република. Тя е спасението за България. Вижте, такава съществува в САЩ, Русия, Франция и Турция. И това са все успешни страни. Ние ще искаме предизвикване на референдум за свикване на Велико народно събрание. Да се създадат всички условия за президентска република.
- Как ще се казва вашето движение?
- "Кан Кубрат". Учредителната му сбирка ще бъде на 5 февруари. Ще си изберем устав. Целта ни е възход и величие на България.
- Така и досега не са ясни имената на вашите съмишленици. Ще открихнете ли завесата? Има ли други известни доказани професионалисти в движението?
- Разбира се, всички са такива. Сред тях са проф. Михаил Константинов, драматургът Христо Бойчев, акад. Георги Марков, Коцето Калки, доц. Иво Петров, Кубрат Пулев, полк. Николай Марков, Цонко Цонев, Боян Саръев... Разбира се не са само личности, при нас са партия "Възраждане" и "Българската земеделска партия".
- И преди 1989 г., и след това интелектуалците не участваха в управлението. Сякаш нарочно страняха?!
- Никой не я търсеше интелигенцията. Партийните функционери не позволяваха тя влезе във властта.
- Дойде ли време интелигенцията да влезе в управлението?
- Да, абсолятно. Да вземем пример периода 1935 - 1943 г. Тогава е управлявала интелигенцията и резултатите са били фантастични.
- На интелигенцията мястото й не е в политиката. Тя има други по-висши цели. Не стига, че науката и културата са без пари, ами и ако спрат да функционират, за отидат в политиката... Тогава какво ще стане?
- БАН се молиха за пари, дадоха им 15 млн. лв. и те веднага легнаха. Никъде професорите и докторите не са просяци, освен в България. Това трябва да спре.
- Българският народ досега показа, че обича новото и гласува за него. На това ли разчитате вие?
- Не. Разчитаме на здравия разум на хората да гласуват за своята интелигенция, която му направи Възраждането.