29 г. минаха от началото на демократичните промени у нас. Но ситуацията в страната не се променя. Посрещнахме 10 ноември с протести. Улицата вече почти три десетилетия се опитва да диктува дневния ред на обществото. Политиците продължават да подклаждат страстите в преследване на интересите си.
Управляващите съзряха дългата ръка на БСП зад антиправителствените протести. Социалистите обаче категорично отрекоха да стоят зад организацията. Но признаха, че подкрепят исканията на протестиращите.
Докато страните от бившия соцлагер отдавна забравиха времената на социализма и развиха икономиките си, ние продължаваме да се лашкаме от протест към протест, от оставка към оставка, от избори към избори.
В петък късно вечерта вицепремиерът Валери Симеонов подаде оставка. Министър-председатеят Бойко Борисов я прие веднага.
Потърсихме проф. Александър Джеров за коментар на актуалните събития в държавата. Той е един от най-ярките политици в началото на прехода през 1989 г., бивш конституционен съдия и преподавател по право в Софийския университет. Проф. Джеров беше председател на Законодателната комисия (по-късно наречена правна) и на Конституционната комисия във Великото Народно събрание, която изготви проекта за новата Конституция.
Интервю на Албена БОРИСОВА
- Изненада ли ви оставката на Валери Симеонов, проф. Джеров?
- И да, и не. Това е негово лично решение. Но тепърва ще видим какво ще става.
- Очаквате ли да спрат протестите, или поне да се успокоят?
- Ето това е големият въпрос. Зависи кой е двигателят на протестите. Който протестира от сърце, ще спре. Но купените протестъри ще продължат.
- Минаха толкова много години от началото на демократичните промени у нас. А ние продължаваме да търсим само противопоставянето и конфликтите. Защо?
- Много е сложен този въпрос. Преживяваме втора революция. Има сили, които пречат да се осъществи това, за което преди 29 г. се радвахме. В момента България трябва да е щастлива, че има такова правителство и такъв премиер. За разлика от родоотстъпниците, които ни управляваха през годините, сега имаме хора, работещи за България. Прави се много голяма грешка с тези протести. Протестиращите не са случайни групи, те са организирани. И не мога да разбера защо го правят. Кога България е била така уважавана от европейските държави?! Истината е, че страната ни за първи път има име и имидж в света. Не минава събитие в Европа без Борисов.
- В други интервюта сте ми казвали, че в България няма истински интелигентни политици, които работят за страната си...
- Не познавам лично Бойко Борисов. Само констатирам това, което той прави. Чудя се на една ръководителка на опозиционна партия, която влиза в парламента, за да прави скандали.
- Много суперлативи редите за Борисов. Откога започнахте толкова да го харесвате?
- Гледам какво се случва. Неговите идеи се възприемат добре от европейските лидери. И отношението към България се промени кардинално - от едно снизхождение като към подметка на СССР сега ни гледат като страна със самостоятелна политика. Как да не кажа нещо добро?! Кой друг досега е излизал с някаква добра и защитена идея за България? Кога сме чули нещо сериозно от Корнелия Нинова? Няма идеални хора. Но нека се намери някоя друга партия, по-дълбокомислена от ГЕРБ. Да вземе да излезе на избори и да ги спечели. Няма такава. Не съществува в момента друга партия освен ГЕРБ, която да дава перспектива за България.
- Звучите като заклет фен на ГЕРБ?
- Не, не съм заклет фен на ГЕРБ. Преди 29 г. ние мечтаехме да направим нещо много добро за България. И сега разсъждавам така. Аз и по произход, и по възпитание съм българин. И държа много на България. Тя е била голяма и водеща страна в историята си. Защо сега гласът на една малка България да не се чува? Румен Радев се обажда, когато не трябва например. Казва неща, които не приличат на един президент. Щом като твърди, че държи на България, трябва да бъде обединител.
- Какво ни каза в речта си в навечерието на 10 ноември президентът Радев?
- За речта той да си носи отговорността. Нека сам да си разтълкува думите, които бяха празнословие. Не бива един президент да държи само на една партия. Хубаво е да има критики. Но той казва, че всичко е лошо. Тоталното отрицание не води до нищо добро. Затова и протестите трябва да спрат.
- Как могат да спрат според вас?
- Тези протести, които аз наричам вечерни сбирки, трябва да се разбере кой ги ръководи. Искат оставки, нови избори... Трябва съвсем да не разбираш от политика, за да имаш такива искания. Самият президент Радев призна, че не е време за оставки и нови избори. Те само ще вкарат България в безвремие. Накрая ще се получи същият резултат. ГЕРБ ще вземе най-много гласове. Няма кой друг. Трябва час по-скоро да се направи проверка на хората от протестите - какви са, колко умствен багаж имат, чии агенти са. Задължително е.
Проф. Александър Джеров: България трябва да е щастлива с премиер като Борисов
Да се направи проверка кои са протестърите, кой им плаща и чии агенти са
2 коментара