Пламен Орешарски е политик, финансист и преподавател в УНСС и НБУ. От 29 май 2013 г. до 6 август 2014 г. той бе министър-председател на България с мандата на БСП и с подкрепата на ДПС и „Атака”. Кабинетът му функционира за кратко в рамките на 42-рото Народно събрание и пада под натиска на продължителни улични протести. От 17 август 2005 г. Пламен Орешарски е министър на финансите на Република България в коалиционно правителство (БСП, НДСВ, ДПС), оглавено от Сергей Станишев. Затова той и Симеон Сакскобургготски и министрите им бяха естествени гости на семинара „Европа на кръстопът”, който лидерът на ПЕС организира в София преди дни.
- Г-н Орешарски, квалификациите, научният и политическият ви опит показват, че чудесно разбирате от числа. Каква е чисто математически разликата между 1 милиард заем, който вие искахте като министър-председател, и 16-те млрд., които гласува парламентарната формация, която подкрепя кабинета „Борисов 2”?
- Като числа разликата е много голяма. Въпросът ви сам подсказва, че очевидно когато се протестираше за единия милиард, истинските мотиви са били съвършено различни от лозунгите, които издигаше улицата.
- А какви са били?
- Мотивите тогава сигурно са били функция на политическата нестабилност. Нестабилността от онова време, а не резултат от едно или друго решение на кабинета.
- А защо сега, при тази огромна разлика в числата, протести няма?
- Няколко пъти в мои публични изявления отправих същия въпрос към организаторите на тогавашните протести. Ако единият милиард беше наистина проблем за държавата, както твърдяха от опозицията и някои от неправителствените организации, сега 16-те милиарда би трябвало да са много по-голям проблем.
- Т.е. трябва да имаме 16 пъти по-голям протест на умните и красивите?
- Да, чисто алгебрично пресметнато – така трябва да бъде.
- А каква е разликата във философията на вашия кабинет и правителството на Бойко Борисов сега, има ли разлика?
- То няма прилика по-скоро. Защото макар формулата на управлението ни да не беше съвършена, се опитах с подкрепата на двете политически сили - БСП и ДПС, да направя експертен кабинет и да изпълняваме програма. Сега не виждам да има нито програма, нито експерти, нито цели на управлението. Сега се поддържа някаква псевдостабилност. Не знам какво точно влагат управляващите в термина „стабилност”. Това, че няма платени маршируващи по жълтите плочки, не е признак на стабилност.
- Този тип икономика на кредитите може ли да издържи и докога?
- Известно време може да издържи, но накрая винаги спиралата, завъртайки се в по-широк кръг, води до криза.
- Това означава ли като политическа перспектива задължително предсрочни парламентарни избори?
- Не. Зависи от състоянието на политическата система. Този кабинет може и да си изкара мандата. Въпросът обаче е какво ще остави след него и какви цели ще изпълни, какво от обещанията, дадени в началото при формирането му. Аз не виждам досега нещо да се изпълнява. И това е по-тревожното, а не дали ще изкара или не пълния си мандат.
- Вас ви обвиняваха в политически и икономически обвързаности, има ли сега подобно нещо с оглед на разностранната парламентарна подкрепа за кабинета?
- Политическите и икономическите обвързаности, в които ме обвиняваха, би трябвало да са станали по-ясни след края на мандата ми. Така че моля да ми ги подскажете, ако са били такива. Стремях се да бъда толерантен с всички и да отчитам интересите на различни социални слоеве. Което не е съглашателство с тези интереси. Има огромна разлика.
Бившият премиер Пламен Орешарски: Кабинетът „Борисов” ще си изкара мандата
Липсата на платени маршируващи по жълтите плочки не е признак на стабилност
2 коментара