„Не съжалявам, че защитих Елена Йончева. Моралът е по-важен от нечие уволнение”, заявява Иван Гарелов.
Мистър „Панорама“ бе освободен от премиера Огнян Герджиков от поста медиен съветник на правителството с мотива, че с изявата си в тв интервю е нарушил правилото за неутралност на служебния кабинет в предизборната кампания. Герджиков посочи, че е недопустимо член на политическия му кабинет да коментира и да взема страната на който и да било участник в предизборната кампания.
Чувства ли се употребен след скандала, Гарелов разкри пред „Ретро”.
- Г-н Гарелов, чувствате ли се жертва след скандала с уволнението ви? Бяхте ли използван и употребен?
- Не бих казал използван и употребен. Нито пък жертва. Защото мисля, че има нещо, което е по-важно от моето уволнение. Цялата случка потвърждава една голяма опасност - у нас се възприемат едва ли не вече за нормални, законни клеветата, компроматите и лъжите като предизборна политическа форма. А този, който се обяви против това и реагира, бива упрекван, че не спазва морала и правилата. Разбирате ли за какво става дума? Тоест вече е правило да се клевети някой и да се прави интрига. Освен това мисля, че случаят с Елена Йончева не е предизборен спор. Не мога да приема, че лидерът на една голяма партия ще води предизборна битка с кандидат за народен представител само от един район. Това е по-скоро битка на принципи, на схващания за това накъде отива България. Това е, срещу което аз възроптах. Виждам, че постъпката ми се възприема много добре от обществото, усещам го по реакциите на моите колеги и това за мен е важно. В този смисъл не се чувствам пожертван или употребен. Пребиваването ми на поста медиен съветник в служебното правителство очевидно бе грешка. Така или иначе, аз гледах на него като на нещо временно. Така че няма за какво да съжалявам.
- Мотивировката на Герджиков бе, че щом сте част от екипа на служебния кабинет, нямате право на пристрастия по време на предизборната кампания. Не е ли прав?
- Той от гледна точка на своята позиция може би е прав. Аз не го упреквам в нищо, не го осъждам, запазвам добри чувства.
Проблемът е, че се разминават две схващания. Моето е моралът на журналист и на гражданин. Другото схващане е, че някой може да клевети другите и това е едва ли не в реда на нещата.
- Говорите за Бойко Борисов.
- Разбира се.
- Президентът Радев обаче каза в тв интервю, че сте постъпили като джентълмен. Това изненада ли ви?
- Не, не ме изненадва, защото той самият е джентълмен, разбира от такива неща. Той е мъж, който може да оцени подобни жестове. Разбира се, това е нещо, което ме удовлетворява, радва ме. Но за мен не е достатъчно. Нашите първи мъже трябва малко повече да обърнат внимание на тази опасност - дали не превръщаме лъжата и клеветата в обществено търпимо, едва ли не законно средство за водене на предизборна борба. Занимаваме се с няколко роми - дали им бил купен гласът, отправят се предупреждения, че купуването на гласове е престъпление и в същото време се толерира хвърлянето на кал по един журналист, по една човешка съдба. За мен унищожаването на биографията на един журналист е по-лошо от физическото унищожение на този човек.
- Вие пък разбунихте следващ скандал с изказването си, че сте уволнен след есемес на Бойко Борисов до Герджиков. Имало ли е наистина такъв есемес?
- Вижте, аз не разполагам със СРС-та, за да кажа, че съм сто процента сигурен. Аз не подслушвам разговори, а цитирам това, което ми е казал проф. Герджиков. Между другото, не разбирам защо трябваше да лъже в неделя вечер по телевизията бившият премиер Борисов, че не е имало есемес, защото според мен той лъже. Той има право да си праща есемеси, но и да е пратил, там не е написано: "Уволни Гарелов". Той протестира като лидер на една партия за нещо, което смята, че е засегнало неговите интереси. Решението обаче си е на министър-председателя. Той си носи отговорност.
- Мислите ли, че действително държавата е давала пари за репортажи на Елена Йончева, както каза Борисов?
- Не, аз не мисля, че са плащани някакви пари и виждам, че самият Борисов все повече бяга от това си твърдение. От това, което засега се изнася като факти, виждам, че той или е бил подведен, или не е проучил добре нещата. Най-напред се заговори, че на БНТ са преведени парите, това го каза и Дянков, после изведнъж тази следа се замръчка, взеха да се търсят някакви други и т.н. В крайна сметка има съд, там ще се реши всичко. Но аз не вярвам в неговите твърдения.
- Как си обяснявате модата журналисти да атакуват кандидатдепутатските листи?
- Няма нищо лошо да ни управляват журналисти, защото те, поради естеството на своята работа, са най-близко до политиката. Това са хора, които търсят обществена трибуна. Особено когато по-дълго са били лишени от такава, те по естествен начин се насочват към политическата трибуна. В по-засиленото присъствие на журналисти и хора от други свободни професии виждам нещо положително. Според мен това е стремеж да се изпревари въвеждането на мажоритарния вот. Да се изпробва доколко вкарването на мажоритарно избираеми личности може да повлияе на чисто партийния вот.
- Център на доста вялата предизборна кампания стана тъкмо скандалът Елена Йончева-Борисов. Защо липсваше смислен политически дебат?
- Тази констатация е правилна, аз не забелязвам други особено съществени спорове. Имам чувството, че сякаш резултатът от изборите е предизвестен. Макар че би трябвало точно този паритет, който съществува според социолозите, да води до повече напрежение, не забелязвам никаква съществена кулминация, що се отнася до идеи, до визия. А това, че случаят с Елена изплува като главен проблем в предизборната борба, беше много-много голяма грешка на бившия премиер Борисов, защото това може да му изиграе същата роля, каквато случаят с подмяната на Ирина Бокова като кандидат за генерален секретар на ООН му изигра за президентските избори.
- Каква е вашата прогноза за резултатите от изборите?
- Аз не съм социолог, а анализатор, който следи по-трайните тенденции. Мога да ви кажа каква прогноза съм направил на 19 август миналата година. Тогава написах заглавието: „След президентските избори ще има предсрочни, а след това - голяма коалиция”. Под голяма коалиция разбирам коалиция между двете големи партии. Смятам, че такава е тенденцията, такива са обстоятелствата, които диктуват създаването на такава коалиция. Дали БСП и ГЕРБ са готови да направят нещо подобно, не мога да твърдя. Особено преди избори никой от лидерите им няма да каже: „Да, много е хубаво това”.
- Допускате ли, че има някаква договорка между Нинова и Борисов?
- Няма значение дали има, или няма. Понякога има обективни процеси, които не зависят от волята на политиците. Ако тяхната воля или решения съвпаднат с тези процеси - толкова по-добре. Виждате каква е международната обстановка, каква е ситуацията около нас. Всичко това диктува, че България има нужда от едно стабилно правителство, което да обединява главните политически сили. То може да е експертно, програмно, може да е за две години... Ще се намери формулата. Това е полезният ход. Да създаваме нестабилни, спорни коалиции, означава загуба на време за България.
- В този смисъл как ще коментирате поредния фойерверк на Доган, който призова за нов, обединителен патриотизъм? Искрен ли е той?
- Не мога да кажа дали е искрен или не, но е много навреме. Доган още веднъж доказа, че усеща пулса на времето и успява да погледне напред в бъдещето. В този смисъл никой не може да оспори това, което той каза.
- Николай Бареков заяви преди дни, че за предаването си в ТВ7 вие и Елена Йончева сте взимали десетки хиляди левове на месец – каква е истината?
- Това не е вярно. Ние бяхме общо шестима души екип и заплатата ни беше десет хиляди лева на месец общо за всички. Бареков има да ни дава пари, затова приказва небивалици.
- Смятате ли едномесечния си престой в екипа на служебния кабинет за черна точка в биографията си?
- Аз имам достатъчно богата биография, за да е точно този един месец кой знае каква точка. Както се изрази Лили Маринкова, когато ми се обади по телефона: „Теб никой не може да те уволни от мястото на Иван Гарелов”.
Мистър „Панорама“: Никой не може да ме уволни от поста Иван Гарелов
В скандала с Елена Йончева защитих морала
3 коментара