Бившият лидер на БСП, депутат от левицата и председател на НС (2013-2014) Михаил Миков не е оптимист за бъдещето на Столетницата след съкрушителните изборни резултати, при които левицата остана четвърта сила. Той заяви пред „Ретро“ и че не храни особени надежди по повод обявената от червената лидерка Корнелия Нинова оставка. Миков коментира още кои са грешките на ръководството на БСП и за какви цели се ползва „плашилото“ на вътрешнопартийната опозиция.
- Г-н Миков, как ще коментирате съкрушителната изборна загуба за БСП, която се нареди в миманса? И вие като дългогодишен член на партията как се чувствате от този резултат?
- Членовете на БСП трябва много сериозно да се замислят дали пътят, извървян в последните години, е верният. Дали всичко, което се случва с БСП, дава перспектива за нея. Дали наистина мантрите, които се говореха за единствената алтернатива, са верни. Защото оценката на избирателя показва, че това са голи приказки, които нямат покритие в изборни резултати и в доверие.
- Как се стигна дотам БСП да е четвърта политическа сила?
- Даже не е важно дали е четвърта или трета. Въпросът е, че БСП трайно, в продължение на една година, намаляваше резултата си, което показва, че няма усещане в ръководството за действителните настроения на хората в обществото, за действителните нагласи на тези, които имат интерес от лява политика в България, и за това каква политика предлагат и провеждат от ръководството на БСП заедно с Корнелия Нинова.
- Какво е сбърканото в тази политика?
- О, през годините много е казано. Измислените истории за левия консерватизъм, вътрешнопартийните раздори, скандалите в БСП, постоянното поддържане на плашилото на вътрешнопартийната опозиция, която периодично сменяше персоналния си състав, а накрая включително и войната с президента Радев.
- Корнелия Нинова обяви оставката си преди балотажа, а после поздрави Радев с победата. Има ли някакъв проблем в това поведение според вас?
- Не може да се търси някаква логика, последователност в поведението на Нинова. Но аз няма конкретно да го обсъждам. В годините знаете, че имаше много случаи. Включително и преди се подаваше оставка, пък се оттегляше... Това в очите на хората не поражда доверие. Точно обратното. Поражда присмех и недоверие.
- Сега вие вярвате ли в оставката на Нинова?
- Не!
- А чували ли сте дали има входирана в деловодството оставка от нейна страна?
- Това са детайли. Когато един човек казва, че си подава оставката, той просто си тръгва. Всичко друго е временно замазване на ситуацията, докато отмине напрежението.
- Ако в крайна сметка не се стигне до въпросната оставка, какво я очаква БСП оттук нататък?
- Тенденцията е съвсем ясна на последните три парламентарни избора. Задълбочаване на тази тенденция. Независимо дали БСП ще участва във властта.
- Всъщност за каква оставка може да се говори, след като Нинова е избрана за шеф на парламентарната група на БСП и води екипа на партията в преговорите за кабинет?
- Тук има едно фундаментално противоречие. Обикновено оставката означава оттегляне. А ние виждаме точно обратното. Но хората най-добре преценяват и дават оценката си на избори. Нека аз да не давам оценки.
- Нинова каза, че вътрешната опозиция пет години се е хранила от Бойко Борисов – обществени поръчки и други облаги получавали, за да рутят БСП отвътре?
- Е, нека поименно да бъдат посочени тези носители на това, защото през годините многократно се хвърляха такива твърдения в публичното пространство, за да се оправдае едно или друго поражение, за да се оправдае една или друга политическа грешка, за да се мотивира едно или друго решение, което води партията по-надолу и по-надолу.
- Но как приемате тези думи, вие също сте от т. нар. вътрешна опозиция?
- А, не, не съм. Не искам (смее се). Тя тая опозиция е някакво обобщено понятие за всякакви хора с най-различен профил. И периодично се употребява, за да се отклонява вниманието на партийната членска маса от действителните проблеми на партията.
- Като някакъв удобен враг, така ли?
- Да, удобният измислен враг. И в края на краищата хората на избори не гласуват за опозицията. Те гласуват за партията. А партията се олицетворява и представлява от ръководството. И каквото и да се говори за някаква опозиция, не опозицията носи отговорност за резултатите на партията, колкото и да се правят опити да се прехвърля върху нея отговорността.
- Какво очаквате да се случи по казуса с Нинова? Явор Куюмджиев каза, че тя никога няма да се махне и ще загаси лампите на „Позитано“ 20.
- Това не ме интересува. По-скоро ме интересува какво ще стане с партията. За съжаление, не съм особен оптимист в това отношение.
- Как БСП може да се впише в управление с ПП, ДБ и ИТН? Какви опасности крие това за Столетницата?
- Това е тема, за която в годините съм предупреждавал многократно. Профилът на БСП се промени. Тя все по-малко отговаря на социалистическа. Все повече лявото изчезва и тук не говоря само за персонални носители. Изчезва като послания, изчезва като политика. В тази компания мисля, че лявото няма да може да се реализира.
- А тогава това неин опит да се спаси ли е в тази ситуация?
- О, сигурно. Тя трябва да даде отговори на тези въпроси. И пак казвам, тук не става въпрос само за Нинова. Тук става въпрос за групата около нея, за една последователна визия, която беше прокарвана и която доведе партията до това състояние.
- Някои хора от близки до лидерката започват да стават революционери. А Крум Зарков обяви, че ще се кандидатира за лидер на БСП. Какъв е вашият коментар?
- Вижте, спомням си, че преди Десети ноември някъде до 60-те години имаше активни борци, появяваха се нови и нови. Но в края на краищата това не е път, по който БСП може да стъпи, да се върне върху лявото, върху основите на онова, заради което милиони са ѝ давали подкрепа преди години.
- Какво мислите за кандидатурата на Крум Зарков?
- Не искам да коментирам никого персонално.
Михаил Миков за Корнелия Нинова: Когато кажеш, че подаваш оставка, си тръгваш! Другото буди присмех
0 коментара
Все още няма коментари