Знаковият социалист Костадин Паскалев, който е член на Националния съвет на БСП и бивш министър на регионалното развитие от кабинета „Сакскобургготски“, коментира пред ПИК безсилието в поведението на парламентарната група в условията на извънредно положение, защо не работят икономическите мерки, защо Корнелия Нинова и Кирил Добрев са двете лица на една и съща политика и възможен ли е въобще консенсус в Столетницата, където се търси врагът с партиен билет.
Проектът на Мая Манолова според него е лишен от перспектива.
- Г-н Паскалев, адекватно ли беше поведението на „Позитано“ 20, а и на парламентарната група в условията на извънредно положение?
- В интерес на истината на мен ми е трудно да направя оценка, но мога да кажа, че има неща, които са категорично пропуснати. Първо, мярката 60/40 засега все още не е дала нито един лев на българския бизнес. Второ, по мярката за подкрепа от близо 10 000 лева засега все още не са оценени проектите и също не е даден нито лев на българския бизнес. Трето, по мярката за средни предприятия в подкрепа до 100 000 лева към днешна дата дори не е открита процедурата, камо ли да са изпратени средства.
Смятам, че в това отношение БСП направи сериозен пропуск. Това е моето категорично заключение.
- Казвате ли ми, че Корнелия Нинова е съучастник в тези пропуски в икономическия аспект на кризата?
- Ами поне крайните ѝ действия говорят за това, че няма някаква активност в интерес на българските граждани.
- Защо според вас е така, това оперативна немощ на Корнелия Нинова ли е, или да подозираме някакво нейно съглашателство?
- Ами аз не подозирам съглашателство, но смятам, че както в правителството, така и в БСП има немощ.
- Сега се тръгва отново на изборните конференции по области и общини, половината от които не са проведени, като това се оправдаваше с блокажа заради кризата. Дали там тече действително легитимен и демократичен процес по издигане на кандидатури, или връх взема другата тенденция за натиск, преса и търсене на врага с партиен билет, ще бъдат ли изключвани различно говорещи като Георги Гергов? Що за нов жанр е формата „на подпис“?
- Нека да започна отзад напред.
Първо, нали си давате сметка, че българското правителство за пръв път вчера (бел. ред. – 4 юни) заседава присъствено. От тази гледна точка при особените извънредни обстоятелства аз мисля, че е допустимо да се вземе решение и „на подпис“, което обаче след това трябва да бъде санирано на заседание на Националния съвет.
Доколкото разбирам, така или иначе национален съвет ще има на 13 юни. Това означава, че тогава би могло да се постигне това саниране, ако членовете на Националния съвет смятат, че такава необходимост има. Тоест това не е проблем.
Второто, което се коментира – за изключвания, това е работа на основните организации. Това не е работа на Националния съвет. Така че пловдивските структури би следвало да си вземат решение кой им харесва за председател и кой не им харесва. И те са единствено компетентни да вземат съответното решение.
Търсенето на врага с партиен билет в общи линии води до едно-единствено нещо – намаляване дееспособността на партията. Това се отнася за всеки политически субект, не само за БСП. Това се случи и с ГЕРБ, когато търсеха врага в лицето на Цветан Цветанов.
- Двете основни кандидатури за лидер на БСП, които се лансират в публичното пространство, са Корнелия Нинова и нейният заместник Кирил Добрев. Социалисти обаче считат, че те са двете лица на една и съща политическа линия.
- Аз споделям това разбиране, защото в крайна сметка в рамките на последните четири години те управляваха съвместно партията. Как да са нещо различно? Ако са имали някакво несъгласие, би трябвало някой от тях да си е тръгнал. След като не си е тръгнал, това означава, че провежданата политика е била споделена.
- Дали оттук нататък е възможен консенсус, разговор в партията, компромис от страна на следващия лидер, или нещата са стигнали до разпад и крайно разделение?
- Моят коментар е много елементарен. Очевидно е, че най-добре би било трето лице да е председател.
- Имате ли вие ваш фаворит, ваша кандидатура, която бихте лансирали и подкрепили?
- Към настоящия момент не.
- Това не звучи обаче оптимистично. Ще се реанимира ли при това положение политикоопределящата, формиращата роля на Националния съвет, или решенията – накъде да върви БСП, ще продължат да се вземат на коляно от лидера и приближените му?
- Това е вярно. Аз споделям тази ваша оценка. Онова, което мисля категорично, е, че в държавата има необходимост да има силна опозиция. Необходим е политически субект, който да реагира абсолютно опозиционно и категорично, включително да смени това управление. Ако БСП не се справи с тази задача и не повиши ролята на Националния съвет, тогава очевидно ще се появят и други субекти, които ще свършат тази работа.
- Понеже вие споменавате евентуалната поява на нови политически субекти, дали такава алтернатива се явява проектът, прокламиран от Мая Манолова, или това, което тя прави, е изсмукване на кръв от структурите на БСП?
- Не мисля, че този проект има перспектива.
Костадин Паскалев, член на НС на БСП: Нинова и Кирил Добрев са двете лица на една монета. Проект на Мая Манолова няма перспектива
0 коментара
Все още няма коментари