Грети Иванова е магистър психолог, специализирала е хипноза, хипнотерапия и консултативна психология. От 14 години се занимава с хипноза и има стотици клиенти.
Член е на Българска асоциация по хипноза и на Българска асоциация по клинична комуникация и хипноза. Водила е курсове по хипноза и хипнотерапия.
- Какво представлява хипнозата?
- Хипнозата е променено състояние на човешкото съзнание. При нея има повишена внушаемост и се осъществява връзка или т. нар. рапорт между човека, който е обект на хипноза, и самия терапевт. На практика това е концентрация върху света на вътрешните преживявания. Хипнозата е естествено състояние на съзнанието. В нея няма нищо опасно.
- Как протича един ваш сеанс?
- В повечето случаи човек ляга, за да се чувства по-удобно. По-тревожните хора обаче предпочитат да останат седнали. Правя хипнозата на фона на музика. Тя е много приятна и релаксираща, богата на алфа вълни. Те резонират и влизат в унисон с мозъчните вълни. Така човек се успокоява. Следва въвеждането в хипнозата, което става чрез вербални и невербални методи. Клиентите слушат гласа ми или гледат така познатото махало. Обикновено предпочитат да използвам вербалните техники. Минава се към процес на задълбочаване на хипнотичния транс, следват подхипнозните внушения и накрая е извеждането на пациента. През цялото време човек е в съзнание, но просто се изключва от заобикалящата го действителност. Винаги обяснявам, че когато си концентриран – четеш интересна книга, гледаш интересен филм, чийто сюжет те поглъща, в някакъв момент дори някой да ти говори или да звънне телефон, ти не му обръщаш внимание, той е без значение за теб. Това е нещо като самохипноза. Ако застанеш на брега на планинско езеро и гледаш как слънчевите лъчи се отразяват във водната повърхност, пак ще изпаднеш в състояние на самохипноза, защото в един момент изключваш от абсолютно всичко, което се случва около теб. Именно това е и усещането, когато си в кабинета на хипнотерапевта. Затова и няма от какво човек да се притеснява, когато дойде при мен с даден проблем.
- Колко дълго протича един сеанс?
- Всичко е много индивидуално. За да има терапевтичен ефект, хипнозата трябва да продължи между 40 и 60 минути. В някои случаи има и по-продължителни сеанси. Важно е да се постигне желаният ефект.
Хипнозата, която правим и за която сме лицензирани, няма нищо общо със сценичната хипноза. За съжаление много хора се бъркат. Те съдят за работата ни по това, което дават във филмите – зомбират някакви хора, те започват да берат гъби по подиума или отиват на пикник с въображаеми одеяла. Подобни игри не са цел на клиничната, терапевтичната хипноза, която правим аз и моите колеги. Нашата работа има съвсем друга насоченост – човек да отпусне съзнанието и така да изпадне в състояние на транс.
- Има ли разлика между медитация и хипноза?
- Да, определено. Разликата е, че при хипнозата човешкият мозък варира в нивата, при които изпада. По време на сеанс на моменти пациентът се усеща почти буден, в друг етап обаче той потъва в много дълбоко ниво. Ако приемем, че при бета вълните човешкият мозък е в будно състояние, то по време на транс понякога може да се стигне до тета и делта ниво. Това е изключително дълбоко ниво – почти сомнамбулен транс. Ние, терапевтите, обаче не търсим такава връзка, защото при сомнамбулния транс се губи връзката с пациента и няма лечебни внушения.
- Имате ли случаи, при които човек си спомня забравени случки от миналото, когато е в състояние на транс?
- Да, това се нарича хипернезия. Спонтанно припомняне на отминали преживявания.
- Какви заболявания лекувате с хипноза?
- Най-добре се повлияват тревожно-депресивни състояния. Искам да отбележа обаче, че не е за препоръчване лечение чрез хипноза на психотичните състояние като шизофрения или мания. Тя дори може да задълбочи оплакванията на пациента. Причината е, че тези хора нямат ясни граници на аза. При тях именно азът е много слаб.
- Лекувате ли панически разстройства и депресии?
- Да, те се повлияват много добре. Но все пак зависи от степента и давността на проблема. Ако паническото разстройство е с десетгодишна давност, то се е превърнало в стереотип на личността. Ето защо лечението е по-трудно, но не и невъзможно. Основният ефект на транса е да успокои съзнанието.
Много добре се повлияват и обсесивно-компулсивните разстройства. Все пак не бива да забравяме, че човек, който има тревожно разстройство, често не може да се концентрира. Ето защо преди да почна лечението, обикновено го насочвам към лекар, който да му изпише медикаментозно лечение, което да го успокои. Тежките проблеми трябва да се овладяват с медикаменти и след това да се пристъпи към хипнозата.
- С всякакви лекарства ли може да се съчетава хипнотерапията?
- Да, няма противопоказания. Този метод на лечение е съвместим с всички медикаментозни лечения.
- Може ли чрез хипноза да се лекуват и зависимости – към алкохол, цигари…
- Да, но като спомагателна, паралелна терапия. Когато говорим за зависимост, много важна е мотивацията на човека, който иска да се освободи от проблема. Ако той не желае да се откаже, хипнозата не е панацея.
За съжаление съм се сблъсквала с абсурдни молби: „Може ли да развалите магия” или „Може ли да ми внушите, че аз съм еди-кой си”. Това не е сериозно. Хипнотерапията е просто един метод на лечение, който действа малко по-бързо от останалите.
- Има опасения, че човек може да не се събуди след хипноза. Вярно ли е това?
- Невъзможно е! Вероятността да не се събудиш от хипноза е точно толкова голяма, колкото е вероятността да не се събудиш сутрин от сън. Хипнос е Богът на съня. Другата дефиниция, която давам на хипнозата, е осъзнат сън.
- Напоследък хората търсят нестандартни методи, за да решат житейските си проблеми. Възможно ли е това да стане чрез хипноза?
- Да, определено. Когато човек е на кръстопът и се чуди какво да прави, хипнозата е добър начин да избере. Когато е в състояние на транс, хипнотерапевтът може да му предложи двата варианта, от които той да избере. Клиентът сам ще определи как би се чувствал и какво би направил в единия или в другия случай и какво решение би взел. Под хипноза се включва интуитивното възприятие, а се изключва рациото, действа се по-емоционално, първично.
Хипнозата помага и за справяне с проблеми като гнева, обидата…
- Има ли много хора, които се доверяват на този метод на лечение?
- Да, повече, отколкото очаквате. Разбира се, много от тях първоначално идват наплашени от това, което пише в интернет. За жалост по форумите има безумни неща за опасностите от хипнозата. Тя е просто един метод на лечение и като всеки друг, когато се прилага от непрофесионалисти, може да причини неприятни усещания, но няма противопоказания.
Проблемът е, че много хора имат погрешни очаквания и приемат хипнозата като панацея. Смятат, че тя ще ги преобрази, ще им промие мозъка, а това не е така.
Хипнотерапевтът Грети Иванова: С хипноза боря депресия и паник атаки
В състояние на транс човек взема важни решения
1 коментара