Нели Пенкова
Постите лекуват и тялото и душата. В това вярват и са се убедили през вековете православните христяни, които няколко пъти в годината спазват различни видове пости, съобразени с канона. Как точно влияят те на здравето на тялото ни, но и на психиката ни, разкрива пред ПИК отец Лазар от храма "Св. вмчк Георги" в кв. "Горубляне".
- Какво са постите отвъд ограничението за прием на храна?
- Ние вече се намираме в средата на Рождественския пост. Постите са установени още от древността от Православната ни църква. Рождественският пост е наричан от народа коледен пост. Той е втори по значимост и на място, и на времетраене след Великия пост за Светлото Христово възкресение. Сегашният пост продължава 40 дни, в които православният християнин се ограничава от блажната храна, за да може с чисто сърце, чиста душа и тяло да влезе в един втори по значимост празник - Светлото Рождество Христово.
Постът ни учи, че той трябва да е преди всичко от душа и сърце - да се ограничаваме в своите помисли и дела. А като прибавим към това и ограничението в храната, човек се избавя от грешни помисли. Постът не е диета, постът е въздържание от лоши помисли и дела.
- Всеки ли може да пости? И за всеки ограниченията еднакви ли са?
- Разбира се, че всеки може да пости, стига да е православен християнин. Постът обаче при различните категории хора може да е различен, защото църквата снизхожда към различните категории хора - това са болните, майките и тези, които кърмят своите деца. Затова човек преди да предприеме пост, е необходимо да отиде при православен свещеник и да сподели това, което е предприел и след като научи какво е необходимо, тогава да поеме този подвиг. Много е лошо, че повечето българи предприемат поста и не се допитват до духовника дали може или не може, защото постът винаги трябва да започне с благословението на духовника.
- Какво е хубаво човек да направи по време на този пост - има ли някакви ритуали, които трябва да прави всеки ден вкъщи?
- Преди всичко по време на поста човек трябва да бъде добър - със себе си, с ближните си, със семейството си. Този пост е малко по-облекчен от Великия пост. Църквата допуска по по-големите празници да се разрешава и риба. Най-необходимото, което човек трябва да направи по време на поста, е да се моли - за спасението на своята душа. И когато човек тръгне да пости, завършекът на поста ще бъде възнаграден, ако този човек се изповяда и приеме тайнството на светото причащение.
- Има ли значение, ако човек не започне постите от самото начало и реши да пости от днес?
- Няма никакъв проблем. Той може да започне дори една седмица преди Рождество Христово. Ако свещеникът благослови, не виждам никаква пречка да започне този спасителен подвиг.
- Църковен брак не може да се сключва по това време. Има ли други ритуали, които да са забранени от църквата по време на поста?
- Българската православна църква е определила точни периоди, в които е разрешено и не е разрешено сключването на църковни бракове. От Игнажден до Ивановден се забранява и поменът за починалите. Няма категорична забрана за светото тайнство кръщение. То може да се извършва по всяко време...
- Какво повече трябва да знаем са Св. Николай, чийто празник наближава?
- Свети Николай е бил не само изключителен човек и учител на православната ни църква. По време на вселенските събори твърдо е изповядвал и защитавал православието, затова и църквата го нарича велик учител и светец. Николай означава победител - той е победил със своята вяра врага на човечеството - дявола.
- Кой е следващият празник след Никулден?
- Това е 9 декември, когато честваме зачатието на Св. Анна. Тя е била майката на Света Богородица - Дева Мария. Тогава църквата чества нейната светла памет и радостната вест, че тя ще бъде майка на майката на всички майки. На 20 декември честваме паметта на Свети Игнатий Богоносец. Той е бил изключителен човек - детето, което Христос е прегърнал и е казал на своите ученици, че ако не станем самите ние деца, няма да влезем в Царството небесно. На 24 декември е Бъдни вечер, когато всяко християнско семейство се събира, прекадява се постната храна и се отправя молитва като спомен, че Христос се е родил в беднота и смирение. Църквата никога не е възлагала колко да са постните ястия. Смисълът на празника не е какво консумираме като ядене, а да го почетем достойно с молитва, с възхвала към определения светец или събитие. Дали ще са четно или нечетно количество постните ястия, църквата никога не е казвала категорично, това са народни поверия.
Все още няма коментари