. Оставката на Ивайло Калфин като вицепремиер и социален министър в правителството на Бойко Борисов и оттеглянето на АБВ промени съотношението на силите в управленския формат.
. Бивш евродепутат през 2009-2014 г., избран от квотата на БСП, Калфин е бил зам. министър-председател и министър на външните работи в правителството на Сергей Станишев, както и кандидат за президент с подгласник Стефан Данаилов.
. На изборите за Европейски парламент през 2014 г. беше водач на кандидатдепутатската листа на АБВ.
. Отказа да е народен представител в 43-тото Народно събрание след оттеглянето си от кабинета „Борисов 2“.
- Г-н Калфин, има ли нова политическа ситуация в страната след оттеглянето ви от поста вицепремиер и социален министър, а и на АБВ от управленския формат?
- Чак нова политическа ситуация надали има, защото Българският демократичен център заяви, че подкрепя управляващите. Така мнозинството се сглоби.
- Тази подкрепа за кабинета „Борисов 2“ не е ли още един симптом за политическа криза, няма ли да се разпадне правителството с едва плахата подкрепа на Патриотите и хората на Ковачки и не отиваме ли към предсрочни парламентарни избори?
- Всичко зависи само от правителството и от ГЕРБ. Ако разчитат на инцидентни подкрепи в парламента, няма да изкарат дълго. Ако още един път се преосмисли управленската програма и евентуално се вземат мерки в някои сектори, включително кадрови, кабинетът може да има и по-дълъг живот.
- Златен ли е отново пръстът на Волен Сидеров?
- Вече се показа. Волен Сидеров се появи най-малкото в комисия, за да мине законът на г-жа Кунева. Ще видим как ще се държи и в зала.
- Ще продължи ли вашите социални реформи и ще се справи ли наследничката ви Зорница Русенова?
- С нея работихме година и половина и мисля, че работихме много добре. Тя има нужда от известно време да огледа приоритетите. Това, което аз очаквам, е да продължи голяма част от започнатото. Правили сме го в екип, но, разбира се, възможно е да има и собствени приоритети. Това е много тежък пост и се отнасям с много уважение към всеки, който се занимава с него. Трябва да седнеш на този стол, за да го разбереш.
- АБВ конгресът постави задача да бъдат спечелени президентските избори. Ако Георги Първанов е вашият фаворит, това означава ли, че ще се мине през процедура по произнасяне на Конституционния съд за неговата допустимост след два вече реализирани мандата?
- Ние все още не говорим за конкретни имена. Георги Първанов непрекъснато получава въпроси и отговаря на въпросите, че теоретично би могъл да се кандидатира. Този въпрос обаче все още не е обсъждан, защото за нас е важно най-напред в каква конфигурация ще се явим на тези избори.
- Какви всъщност могат да бъдат конфигурациите, откъде другаде може да дойде подкрепа за АБВ, възможна ли е обща лява кандидатура, след като БСП е с ново ръководство начело с Корнелия Нинова?
- При старото ръководство диалогът беше изключен. Михаил Миков казваше, че няма никакво намерение да води диалог с АБВ. При новото ръководство, за съжаление, отново тръгнаха с доста остри нападки срещу АБВ. Пак се оказахме основният противник, но все пак нека да използваме всички възможности. Много е важно да се консолидираме около една кандидатура. Водим междувременно разговори за по-широко политическо съдействие с партии от центъра, включително и за президентските избори. Така че при всички случаи сме започнали с подготовката, но имената ще обявим по-късно.
- Казвате „имената по-късно“, но съм изкушен да ви провокирам с едно име – Елена Поптодорова, възможна ли е такава кандидатура?
- Елена Поптодорова е човек, когото познавам от много години и сме работили заедно, работили сме чудесно. Но не мисля, че в момента има необходимост да гледаме което и да е име.
- А кои от играчите, които са се заявили поне публично за президентската надпревара, са системни и кои се афишират, за да разсейват гласове – Дончева, Жорж?
- Не знам, аз сериозните кандидати не съм ги видял, което е жалко, разбира се, защото трябва да има нормално време, достатъчно пространно за предизборна кампания и за различни платформи.
- Това, че ГЕРБ – основна и системна политическа партия, още не е афиширала и заявила своя кандидат, проблем ли е във времето преди предстоящите президентски избори?
- Проблем е за избирателите, защото спомняте си миналия път, на предишните президентски избори, ГЕРБ отново септември месец издигна г-н Плевнелиев. И обясни на гражданите, че когото и да издигне, той е обречен да бъде избран. И видяхте през следващите пет години, че това не е най-добрият подход – да избереш някого и след това да се чудиш какво ще последва от него. Така че се надявах ГЕРБ да си е взел поука от предишните избори.
- Отказът на Плевнелиев да се кандидатира за втори президентски мандат променя ли с нещо разположението на силите?
- Ситуацията за изборите – не. Променя в ГЕРБ, може би. При цялото ми уважение към поста държавен глава мисля, че г-н Плевнелиев не би могъл да бъде преизбран. Така че, ако ГЕРБ са си правили такива сметки – да издигнат него, той поне им спести това поражение.
- Какъв е смисълът от политическия съвет, който АБВ направи с „Народен съюз“ и с „Гергьовден“, той ще крепи кабинета ли, или е свързан със ситуирането преди президентските избори?
- Не. Амбицията ни е по-дългосрочна и по-широка. Тя е и за парламентарно сътрудничество, и за сътрудничество извън парламента. Ние заедно ще продължим да организираме т.нар. президентски дебати, които да оформят облика на президента. Имаме и още доста теми, по които работим заедно, свързани с борбата с лобизма и корупцията, демографската криза. Така че ние създаваме една платформа, чрез която да можем да говорим по важни теми, запазвайки самостоятелността на всяка формация.
- Защо с ветото на президента се атакува невъзможността за гласуване на българите в чужбина, а не ограниченията за гражданите тук?
- За това трябва да питате г-н Плевнелиев. Ние, АБВ, затова гласувахме „въздържали се“ за ветото му в парламента, с което на практика го подкрепихме. Не гласувахме „за“ обаче, защото той много избирателно избира проблеми, които да постави пред Конституционния съд. Този Изборен кодекс всъщност и преля търпението на АБВ в подкрепа на управлението – зле направен, обсъждан в последния момент, променян преди пленарна зала, с лоши решения. И както виждаме, сега се отваря наново, преди да е публикуван, за нови промени. Това е пример как не се прави законодателство, още повече преди избори.
- Демократично и законово ли е депутат, какъвто е Делян Пеевски, да убива чрез монопола си върху разпространението на печатните издания независим вестник, какъвто е „Ретро“?
- Това го прочетох и мисля, че свободата на медиите е сред основните признаци за това доколко една държава е свободна и демократична и всички ние трябва да бъдем много чувствителни към това никой да не злоупотребява с монопола си.
Ивайло Калфин: БСП на Нинова ни брои за врагове
Няма сериозен играч за президент
1 коментара