Георги Марков е роден в София на 20 март 1950 г. Завършва право в СУ „Климент Охридски“.
Член е на законодателната комисия във Великото народно събрание и в 36-ото Народно събрание. През 1994 г. е назначен от президента д-р Желю Желев за конституционен съдия.
Бивш депутат от ГЕРБ.
Марков е неразривно свързан с Унгария. От 1974 г. страната е негов втори дом. През 1976 г. сключва брак с унгарката Мария. С нея прекарват 47 години от живота си, след като се женят в унгарската столица. Мария почина през март 2018 г. в Будапеща.
Имат дъщеря Елизабет.
- Г-н Марков, застояхте се в Унгария и от години коментирате политическия, спортния и културния живот в тази страна. Откъде е тази любов необяснима?
- Любовта ми към Унгария е житейски обяснима. На 7 януари 1976 г. сключих брак с Мария, покойната ми съпруга, която бе чудесна съпруга. В Естергом, старата унгарска столица, се роди дъщеря ми Елизабет. На младини ми викаха Жоро Унгарския.
Реално аз винаги съм имал дом в Унгария от 1974 г., когато се представих на родителите на жена ми. Те имаха разкошна къща край Естергом, който е на Дунав, със забележителна базилика на хълма, в която е и най-големият орган в Унгария. Оттам има невероятна гледка към завоя на реката и Вишеград. Това и днес е католическата столица на страната и седалище на унгарския кардинал.
- 1974 г. е разгарът на комунизма и в България, и в Унгария. От баща ми съм чувал, че Будапеща ни се е струвала Западът. Какви бяха вашите първи впечатления?
- Това бе първото ми излизане зад граница. Не ни пускаха на Запад, но Унгария наистина ми се стори Запад. Изобилието от стоки ме шашна! Висяха прочутите салами и колбасите „Дюлай“, миришеше на кафе и кестени. Като влязох в сладкарница „Жербо“, онемях от сладкишите. Бира имаше дори и австралийска – мисля, че се казваше „Фостерс“.
Момичетата се носеха свободно и без сутиен. Спомням си първата ми Коледа. Беше 1974 г. Тогава, на 24 декември, в 14 часа спря транспортът. Всички бъднуват, на другия ден беше официален празник. Страхотни коледни песни и пайове „Бейгли“ с мак, мед и орехи. А в същото време ние, в България, се биехме за банани по Нова година...
- Как си обяснявате тази разлика във всекидневието?
- Унгария има метро преди Виена, Париж и Берлин. Най-красивият парламент в света, правен само с унгарски камък и от унгарски майстори, първата изкуствена пързалка за кънки в Европа...
Но мисля, че Унгарското всенародно въстание от 1956 г. играе решаваща роля. Та унгарците се бият 10 дни с 3000 съветски танка. Дупките от куршумите още ги имаше по сградите.
Унгария беше символ на борбата срещу комунизма и съветската окупация. Хората си извоюваха друг социализъм. Селяните имаха по 12 дка земя, тракторчета, друга техника. В градовете имаше частни бутици. Купувахме като луди джинси, грамофонни плочи, сапуни „Амо“, дезодоранти „Лейди Камеа“, пяна за бръснене „Жарбон“, лекарства за майки и баби – „Стугерин“, „Кавинтон“. Спомням си, че жените зимата носеха шапки, а не забрадки.
Унгария си беше комунистическа страна, но не скандираха никога КПСС, не маршируваха на 7 ноември. Янош Кадар се държеше скромно, нямаше култ към личността му.
- И културният им живот е бил друг. Слушал съм песни на „Омега“ и други състави, известни у нас.
- Достатъчно е да ти кажа, че в Будапеща поставиха „Котките“ през 1983 г., и пред театър “Мадач“ имаше през уикенда бусове от Виена, за да гледат спектакъла. Андрю Лойд Уебър гостува често в Будапеща. В прочутата оперета имаше туристи от цял свят. В кината можеше да се гледа от „Доктор Живаго“ до „Исус Христос супер звезда“. Кината им бяха с гардероби.
Колкото до рока, наистина „Омега“, „Неотон Фамилия“ и „Локомотив“ бяха известни по цял свят. В Унгария гостуваха световни групи, а концертът на „Куин“ през юли 1986 г., който имах шанса да гледам, беше филмиран и даван в цял свят. 70 000 души изпълниха „Нейпщадион“. Между другото толкова събра и съвместният концерт на „Скорпиънс“ и „Омега“ през септември 1994 г.
- „Омега“ направиха световния хит „Момичето с перлените коси“. Вие пръв съобщихте за кончината на фронтмена Янош Кобор в края на миналата година. Кажете няколко думи за тях. Между другото и в България идват вече световни групи.
- С този хит през 1970 г. „Омега“ спечели фестивала „Ямаха“ в Япония. Това е безсмъртна песен!
През 70-те и 80-те години те направиха няколко албума, като „Гамополис“, „Крадеца на времето“ в Западна Германия, и се прочуха в цял свят. Още се говори за концерта им със Супертрамп“ в Базел и „Скорпиънс“ в Саарбрюкен.
С Янош бяхме приятели. Лятото на 2019 г. ме трогна – прати ми кола за концерта в град Тата с „Крийдънс Клиъруотър Ривайвъл“. Чакаше ме на палатката на групата и ме прегърна. За последен път ги гледах на концерта с „Назарет“ есента на 2019 г. Два часа пя и танцува на сцената. Беше много жизнен и здрав, но не се ваксинира и вирусът го уби на 78 г. Тази есен готвеха юбилей-60 години на сцената.
Прав си. В годините на демокрация и у нас дойдоха именити изпълнители начело с Роджърс Уотърс, но, за жалост, не дойде Пол Маккартни и „Ролинг Стоунс“, които гледах в Будапеща.
- Написахте книга за Виктор Орбан, която издадохте през 2019 г. Кръстихте го феномен, а тази година той спечели пети мандат и четвърта победа подред с две трети. Кога станахте Орбанист?
- Лятото на 1989 г. бях адвокат, имах време бол и няколко пъти бях в Унгария. Така на 16 юни видях речта на Орбан пред стотици хиляди на Площада на героите. Това беше гръмотевица, обиколила световните медии: „Руските танкове да напуснат Унгария!“.
На 19 август активисти на ФИДЕС помогнаха на пикник край град Шопрон на стотици туристи от Източна Германия да преминат в Австрия. На 11 септември видях по телевизията как свободолюбива Унгария отвори границите с Австрия и хиляди граждани на ГДР през глава, кой пеша, кой с „Трабант“, минаха в Австрия. Както великият Хелмут Кол каза, унгарците събориха първата тухла от Берлинската стена.
Запознахме се с Орбан през 2001 г. на „100 години унгарски футбол“, когато аз бях вицепрезидент на БФС. Но Орбанист станах 2012 г., когато той удари монополите. Тогава му писах и той ми отговори.
Станах обаче Орбанист номер 1, когато спря мигрантите през 2015 г. Всички ревнаха срещу него, но той показа, че Унгария няма шеф. Спря третия пол и издигна в култ унгарското семейство. Днес Унгария е сигурна страна, няма миграция на ножа. Има 1 милион нови работни места, над 1 милион нови унгарски граждани, 119 милиарда евро износ, 33 000 евро подарък за трето дете, ако майката е до 40-годишна възраст, ѝ се осигурява доживотна трета пенсия.
Освен автентичен борец срещу комунизма той е борец и срещу новия неолиберален комунизъм на Запад, имащ за цел да ликвидира националните държави, традиционното семейство и християнството в Европа. Затова изхвърли Джордж Сорос от Унгария.
След като стана на 35 години премиер на страната през 1998 г. и я вкара в НАТО, след 8 години се върна на бял кон. През 2010 г. победа с 2/3, 2014 г. отново с 2/3 и 2018 пак с 2/3. И така на 3 април тази година – четвърта поредна победа, този път с над 2/3 и за пръв път в Унгария, получи над 3 милиона гласа.
За мен е чест, че ме покани в резиденция „Кармелита“, след като книгата „Феноменът Виктор Орбан“ излезе в България, а после беше преведена и в Унгария.
- Ще ги стигнем ли някога унгарците?
- Много бих искал и у нас да са „Мерцедес“, БМВ, „Ауди“, „Опел“, „Сузуки“, „Еербъс“, „Сименс“, „Самсунг“, София вместо Будапеща да е спа център на Европа и т. н. Но ми се струва невъзможно. Как да изпреварим страна, чийто химн започва с думите „Боже благослови унгареца“ и от 1844 г. не е сменян?
Има разлика в манталитета, битовата хигиена и унгарските политици не са дупедавци.
- Лято е, какво ще препоръчате на българите, които идват на екскурзия в Будапеща и Унгария?
- Да разгледат вътре парламента за 45 минути, независимо от езика на съответната група. Билети се купуват онлайн.
Да отидат да плуват на остров Маргит в плажа „Палатинус“, който е от над 100 години с изкуствени вълни, или в банята „Сечени“ с целогодишен външен басейн.
На младите – да отидат на Сигет фестивала в средата на август, за да гледат Люис Капалди, Дуа Липа и други знаменитости. Това е най-големият купон в Европа!
Който обича музика, да отиде до летния театър на остров Маргит, Оперетата, която е на световно ниво, и в театъра „Мадач“ – любим и на самия Андрю Лойд Уебър.
Има и забележителни сладкарници – „Жербо“, „Самош“, „Парижкия двор“ и „Ню Йорк“, минаваща според СNN зa най-красива в света.
Георги Марков с Виктор Орбан, 2022 г.
Георги Марков със семейството си
Сватбената снимка на Георги Марков и съпругата му Мария от 1976 г. Прегърнала ги е майка му Елена
С Янош Кобор от група "Омега"