Има ли основания за притеснения заради новия вариант на омикрон, който се разпространява у нас, кога ще бъде пикът и кои хора трябва да си поставят втора бустерна доза срещу Ковид-19. С тези въпроси се обърнахме към доц. Ангел Кунчев – главен държавен здравен инспектор.
От самото начало на епидемията от Ковид той работи неуморно за овладяване на заразата, бе член и на Националния оперативен щаб до разпускането му. Доц. Кунчев получи най-високото отличие „Лекар на 2021-ва година“ на Българския лекарски съюз.
- Доц. Кунчев, има ли основания за паника заради новия вариант на омикрона, който вече се развихря и у нас, кога ще бъде пикът?
- Първо, не виждам основания за паника. Да, расте заболеваемостта, навлизаме в нова лятна вълна, която се предизвиква от новите варианти на омикрон, но това не е изненада. Това се случи и в Китай, и в Западна Европа, в Гъриця, така че няма как България да остане незасегната. Друг е въпросът, че една от характеристиките на този варинт на вируса е, че наистина се предава много лесно. Той преминава в повечето случаи по-доброкачествено, по-леко и малка част от хората имат нужда от болнично лечение. Така че просто трябва да спазваме ясните мерки, които вече две години и половина повтаряме – носене на маска на места, където има много хора, избягване на струпвания, дезинфекция, лична хигиена. Това е достатъчно, за да намалим риска значително.
- Но у нас вече не се спазват никакви мерки, ако влезеш в магазин с маска, те гледат като извънземно...
- Абсолютно сте права. Общата настройка е негативна по отношение на каквито и да е мерки. Донякъде е обяснимо с това, че на хората им омръзна, но пък, ако искаме да се пазим, това е начинът. Така че всеки преценява до каква степен е част от рискова група и до каква степен може и иска да спазва правилата. Разбира се, ако продължи да расте заболеваемостта, ако бъдат засегнати много хора, ще бъдат въведени някои мерки, предвидени в плана, но засега такива не се предвиждат извън лечебните заведения.
- Сега всички са заети с политически страсти и сякаш не обръщаме внимание на вируса, не трябва ли здравните власти да се задействат с някаква кампания?
- Кампания има, малко се отразява, защото наистина е омръзнало на всички, включително и на медиите. Специално за ваксинациите тече една с клипове по телевизиите. Но аз не мисля, че на някой вече не му е ясно какво представлява вирусът, какъв риск е и какви ваксини има. Въпрос на лично решение на всеки е, тъй като имунизацията не е задължителна, няма и да стане.
- Казват, че този вариант на омикрон е 30 пъти по-заразен, вярно ли е?
- Зависи с какво го сравняваме. В сравнение с най-първоначалните варианти, класическите, наистина е 30 пъти по-заразен. Това не е толкова лошо, зависи от каква гледна точка го разглеждаме. Още миналата година ние казахме, че един от възможните варианти за развитие е точно този – вирусът да стане по-лесно предаваем, но и по-лек. С две думи – да започне да прилича на обикновените летни респираторни вируси, които много хора ги карат на крак, не се обръщат към лекар, нямат нужда от кой знае какво лечение. И ако вирусът върви в тази посока, няма нищо лошо. Засега е нисък процентът на хората, които го карат тежко и имат нужда от болнично лечение. Но когато са засегнати много хора... Нека бъда по-точен с примери. Ако приемем, че един процент от хората ще го карат тежко, на 100 души, колкото имахме дневно, е 1 човек. Но ако тези 100 души станат 10 000, което е напълно възможно следващите един-два месеца, тогава по 100 души на ден ще имат нужда от медицинска помощ. Пак е 1 процент, но бройката вече е много голяма. И трябва да го имаме предвид, да имат готовност и болниците за посрещане на такава вълна, да има достатъчно лекарства...
- Ще се увеличи ли броят на заразените заради многото летуващи в Гърция, където този щам е силно разпространен?
- Грешка ще е да кажа, че проблемът е в определена страна и че като ходим там, го внасяме. Имаме си го щама отпреди това. Да, в Гърция е по-сериозно разпространението, защото гъстотата на хората там в момента е много голяма. Знаете, Гърция посреща близо 20 милиона туристи годишно, така че е логично там, по островите, където има много голямо струпване на хора, предаването да става лесно. Но циркулация на вируса има и във всички други страни, включително и при нас, и тя ще продължи да расте. Точни прогонози не мога да давам, вероятно през август ще достигнем някакъв връх и ще започне вероятно спад. Но това предстои да го видим следващите един-два месеца.
- Ваксинираните с три дози могат ли да се смятат за защитени, или тази ваксина не пази от този вариант?
- Много съществен въпрос. Всъщност тук се крие разковничето, тъй като много хора едва ли не се чувстват разочаровани, че въпреки че са преболедували или са имунизирани, пак заболяват. Да, това е възможно. За съжаление, новите варианти в известна степен заобикалят имунитета, без значение дали той е след преболедуване или след ваксинация. Но статистиката показва, че когато говорим за тежко протичане и особено за интензивно лечение и за смърт, процентът на неимунизираните там е огромен. В някои от дните е сто процента, в други е 80-90. Така че можем смело да кажем, че ваксинацията пази от тежко протичане. Да, можем да се разболеем, но ще го караме доста по- леко и без заплаха за живота си.
- А кой трябва да си постави втора бустерна доза или за всички е добре?
- За всички е добре, няма ограничение. Но зависи все пак в каква група попадаме и като възраст. Аз бих препоръчал на всички хора над 65 години да го направят. Също и тези, които имат хронични заболявания, тъй като вече видяхме, че при тях един Ковид протича много по-тежко и с повече усложнения. За тях е максимално препоръчително. Иначе останалите също могат да си сложат втора бустерна доза, могат, ако искат, и да изчакат. Защото ние очакваме септември – октомври да излязат и ъпдейтвани ваксини, които са направени вече за омикрон щама и би трябвало да са с по-висока ефективност. Но това предстои есента.
- А има ли опасност от епидемия от маймунска шарка у нас?
- Не бих казал. Ние следим как се развиват нещата. Добре е, че трите случая у нас бяха установени, защото прекратихме контактите, наблюдаваме хората, които са били най-близко до положителните, те самите не го карат тежко, получиха адекватно лечение. Така че и да възникнат няколко нови случая, това е много далеч от епидемично разпространение.
Доц. Ангел Кунчев: Всички над 65 години да си сложат втора бустерна доза срещу Ковид
1 коментара