Д-р Илко Семерджиев е бивш зам.-министър на здравеопазването в три правителства и министър на здравеопазването в кабинета на Иван Костов. След политическия си мандат е учредител и председател на Международния институт по здравеопазване и здравно осигуряване.
- Народът е стресиран от тежките проблеми в родното здравеопазване, д-р Семерджиев? Какво се случва?
- Имало е хаос в системата, но какъвто е сега – никога! Причината е проста – лошо управление на здравната система. То ражда хаос, а пък хаосът ражда много конфликти.
- От Българския лекарски съюз твърдят, че докторите не са съгласни с методите на здравния министър Петър Москов и тръгват срещу него?
- Нещо повече. Колегията във Велико Търново направо му поиска оставката. Много други колеги казаха, че няма да подпишат Националния рамков договор с Касата. Според тях министърът не си е свършил работата и не е изпълнил това, което е обещал.
- Нека припомним какво беше обещано на болния български народ.
- За съжаление, министърът мотивираше всички свои решения през някакви виртуални понятия. Например казваше: директорите на болниците са едни шашкъни, които изпълняват бизнес планове и крадат. И ние ще ги премахнем. Само че като има обвинение – трябва и конкретни доказателства за вината. Къде са те? Вместо тях започна разправа с лечебните заведения по един безпрецедентен начин! Просто Москов забрави, че в България те са самостоятелни юридически лица. И нагло стъпка техния статут. Започна да ги обединява, да прави консорциуми, граждански дружества.
- Добре, ако не бъде подписан прословутият национален рамков договор с Касата, както и стана, какво ще се случи? Защо толкова се натискаме за подписите?
- Нищо по-различно от това, което се случва досега. Вредните приумици ще се изпълняват чрез нормативни актове. Вижте, тази ситуация не е от вчера. Договорният процес в българското здравеопазване отдавна е провокиран.
- Наближава т.нар. черен 1 април, когато ще влезнат в сила новите правила за лечение. Хората се тревожат, че няма да могат да се доберат до кабинетите на добрите доктори?
- Подозирам, че този срок ще бъде провокиран от две неща, които ще се случат през следващите 10 дни. Оспорвана е във Върховния административен съд т.нар. методика, която трябваше да е основна за разработването на областните и Националната здравна каса. Същото се отнася и до другата наредба на министъра за критериите, по които ще се сключват договори между болниците и НЗОК. Тъй че спокойно, 1 април се отлага във времето...
- Прясно измислените 2 пакета медицински услуги няма ли да изхвърлят зад борда на болниците стотици хиляди пациенти?
- Разбира се! Намалява се достъпът до медицинска помощ. А се дава зелена светлина на корупцията чрез тези 4 плаващи клинични пътеки между двата пакета. Те могат да бъдат присъединявани ту към основния, ту към допълнителния пакет и това ще предизвика голяма несигурност. Ще има куп субективни решения, които могат да бъдат придружени от покани за заплащане.
- Деликатно казано. По-точно - пак ще плащаме от джоба си, така ли, д-р Семерджиев?
- Съвсем нормално е да се появи такъв феномен.
- Друга беда се задава - остават лимитите на болниците. Т.е. свършат ли те планираните пари, престават да приемат пациенти!
- Как няма да са обезпокоени в болниците! Твърдите лимити не само остават, те стават седмични. Досега поне бяха месечни. Освен това влизат в сила правила за лечение по местоживеене. Тогава свободният избор на пациента в коя болница да се лекува, на кой добър лекар да довери живота си, направо умира. Ето го регреса, ето го командното администриране.
- Вие май не обичате много Петър Москов?
- Въобще не ме вълнува лицето Петър Москов, както никога не ме е вълнувало името на който и да е друг министър на здравеопазването. Мен ме вълнува какво прави той. Ако правеше добри неща, първи бих го похвалил.
- Защо? Пръстовите отпечатъци, с които ще ни приемат в болниците и ще купуваме лекарства, не са ли нещо добро?
- Пръстовите отпечатъци са най-зловещото нещо, което може да се случи на българите. Не го пожелавам на българската здравна система, на нито един лекар и нито един пациент. Отпечатъците предполагат не само скенер, с който да се вземат, но и още един апарат – биометричен контролер. Най-добрите биометрични контролери пазят до 500 000 биометрични кода. Какво означава това? Че само с един такъв апарат могат да се направят манипулации с 500 000 лица... Т.е. ако някой реши да измами някого, това е най-лесният начин. Нужен е само един добър хакер, а такива - дал бог.
- Ами ако спре токът, как ще се вземе отпечатъкът?
- Няма да се вземат. Просто пациентът няма да получи безплатна медицинска помощ или заплатени от НЗОК лекарства. Много проблеми ще си имаме и с това недомислие.
- Свършиха ли скандалите около прословутата здравна карта?
- (Смее се.) Вижте, методиката на министъра се оказа невалидна и тя в момента е оспорена в съда. И всичко, изработено по нейния алгоритъм, също е невалидно.
- И идеята да се закриват болници и болнични легла?
- Точно така. Той ще трябва да се върне в изходна позиция и да започне отначало. Не че това може да го спре, разбира се. Но има една друга по-голяма опасност – когато започнат да се прилагат критериите за избор на лечебни заведения, които да сключват договори с НЗОК, ще стане точно това. Административно съкращаване и отнемане на договори на определени здравни заведения.
- Излиза, че всичко в тази държава се прави срещу интересите на обикновения, на болния българин?
- Мисля, че този извод е точен.
- Но пък не може да не признаете, че тази година джипитата ще разполагат със стотици хиляди допълнителни направления за прегледи при специалисти?
- Ще дам един пример. Щели да бъдат направени допълнително, извън правените досега, още 5 млн. т.нар. медикодиагностични изследвания. Миналогодишният бюджет за тях беше 78 млн. лв., за тази година са 70 млн. лв. Е, откъде ще се взимат пари за обещаните 5 млн. нови изследвания? Очевидно и министърът не знае.
- Истина ли е, че вече са затворени кранчетата, от които се източваха парите ни за здраве?
- Този, който го твърди , трябва да даде доказателства. Нито съм ги чул, нито съм ги видял.
- Повиши ли се напоследък качеството на медицинските услуги?
- Има едно изследване на една европейска организация, която се казва „Хелткомфилмър Пауер Хаус”. Тя класира всички европейски здравни системи в зависимост от достъпа до тях и качеството на услугите. Само за една година, през която Петър Москов оглавява нашето здравеопазване, по тези показатели България пада от 29-о на 32-ро място, т.е. срива се с 3 позиции. Ето ви и моят отговор на въпроса – рязко се снижи качеството на медицинските услуги и тяхната достъпност.
- Личното ви мнение за най-голямата ни грешка в здравната система?
- Категорично – опитът командно да се администрира българското здравеопазване. Практиката от тоталитарните времена е пренесена отново в 21. век.
- Вярно ли е, че се търси нов здравен министър?
- Прочетох за това.
- Знаете ли кой би могъл да бъде?
- Не, но и след като един от здравните ни министри беше намерен на едно пътно кръстовище, не мога и да прогнозирам.
- Ами ако на вас ви предложат поста, д-р Семерджиев?
- Нямам никакво желание да се връщам там, където вече съм бил и съм свършил всичко, което е било необходимо да се свърши.
Д-р Илко Семерджиев: Москов, шефовете на болници не са шашкъни!
Пръстовите отпечатъци са най-зловещото творение
1 коментара