Д-р Георги Гайдурков е роден през 1961 г. в София. Завършва медицина към МА – София през 1985 г. Специализира нутрициология към Свободен медицински факултет. През 1995 г. завършва магистратура по психология към СУ „Св. Климент Охридски” със специалност клинична и консултативна психология. Ученик е на Лидия Ковачева.
Работи последователно в неотложно звено и бъбречно отделение към МБАЛ „Христо Ботев” – Враца и 12 години в Център по хемодиализа към МБАЛ „Св. Анна” – София.
От 2001 г. е ръководител на Консултативен център за безлекарствена терапия и личностна промоция „ Санитас” – София.
- Д-р Гайдурков, много жени вече се подготвят за лятото и започват драстични диети. Какви са вашите съвети? Как да намалим теглото си?
- В момента сме в период на пости и времето е много подходящо за пречистване на организма и сваляне на килограми. Има много начини едновременно да изглеждаме добре и да сме здрави. Това е монета с две страни, колкото по-здрав е човек, толкова е и по-красив. Сезонът е идеален за започване на диети. Не случайно през пролетта и есента се обострят хроничните заболявания. Преди обаче да се почне какъвто и да било режим, най-добре е да се консултирате с личния си лекар или друг специалист. Така ще сте сигурни, че нямате някакви заболявания. Ето защо бих препоръчал един универсален метод за пречистване и сваляне на килограми. Всеки, който иска да отслабне, трябва да остане 2 седмици само на сурови храни. Суровата храна може да бъде много добре балансирана дори и за хората с по-деликатен стомах без да го дразни. Хапвайте повече киви, ягоди… Плодовете с малки семенца действат като метличка на червата. Важно е здравият човек да се изхожда по два пъти на ден. Това е част от общото изчистване на тялото. Освен плодовете може да ползваме сурови зеленчуци, най-добре пресни. За предпочитане са сезонните, но няма проблем да се включат и други като морков, червено цвекло,целина, селъри, домат, краставица. Не слагайте сол и мазнини! Не забравяйте обаче, че има редица дресинги (като соевия сос), които съдържат в себе си сол. Може да овкусите с лимон, подправки – джоджен, мента, копър, босилек, джинджифил, куркума, лук, чесън. Те са естествени лекарства. Вместо олио и зехтин, може да ползваме авокадо. Друга алтернатива на дресинга са смлените сурови ядки. Именно те са третата част от балансираното хранене. Суровите ядки осигуряват на тялото много важни микроелементи. Хапвайте бадеми, лешници, лющено семе, орех. Избягвайте фъстъците, модерната чия и лененото семе. Те водят до подуване и газове.
- Има ли ограничения в количеството на храната?
- Не. Плодовете, зеленчуците и ядките могат да се ядат в неограничени количества. Идеята за калориите е стара. Не се страхувайте от калориите. Друга алтернативна храна са прясно изцедените сокове и смутита като основата са морковите. В тях може да има целина и селъри. Добавяйте и зеленолистни. Блиндирайте до край, но не слагайте вода. Вместо това разреждайте смутито със сок от моркови. Хубаво е да има и селъри.
- Защо селъри?
- Селърито е най-соленият зеленчук. Чрез него се набавят всички необходими соли без да се добавя сол. Именно тя е основният фактор за наднорменото тегло. Един грам сол задържа около един литър вода. Голямата част от паразитната сол е в готовите продукти. Човек може и да не соли, но в хляба, сладкишите, дори в сладоледа има сол. Изчислено е, че средно българинът поглъща 18 гр. от тази вредна добавка.
- Какво се прави след тези 2 седмици?
- Хубаво е да направим захранване със зеленчуци на пара, варива – киноа, леща, царевица, грах, кафяв ориз в продължение на 1 седмица. След това може да започнем да се храним нормално, но да внимаваме със солта и тестените изделия. Човек, който иска да отслабне, трябва да ги избягва. Да използва заместители на олиото като суровия жълтък.
- Какво е мястото на месните и млечните продукти в тази диета?
- Когато провеждаме пречистване и профилактика, месото може да се изключи за известен период от време. То обаче не бива да се премахне напълно от менюто, защото ще има дефицити. Човек получава определени витамини само от животинските продукти. На първо място отново бих препоръчал суровия яйчен жълтък. Измиваме черупката, стерилизираме яйцето, за да се избегне опасността от салмонела и след това жълтъкът се консумира.
Що се отнася до рибата и месото, нека те да не минават през термична обработка, така както я познаваме. Не купувайте готови обработени меса, те са най-токсични. Пригответе сами рибата. Препоръчвам домашно маринована риба с лимонов сос. Месата пък могат да се сушат във фурната на 30 С. Има много и различни рецепти. Тези храни трябва да присъстват на трапезата един – два пъти седмично.
- Има ли забранени храни?
- Когато осигурим балансиран, здравословен режим, няма забранени храни. Човек може да си хапне и пица, и сладолед. Важна е дозата.
- Каква е тайната на бързия метаболизъм?
- Има плодове, които ускоряват метаболизма. Това са ананасът, грейпфрутът, фрешът от лимон. Може да се направи сок от лимон, грейпфрут и цитруси. След това идват подправките. На първо място е джинджифилът. За любителите на пикантните храни мога да спомена лютите чушлета. Подправките - чубрица, магданоз, копър, босилек също са препоръчителни. Всяка сурова храна има ензими, които ускоряват метаболизма.
- Наближава Великден. Обикновено хората преяждат по тези празници. Какви са вашите съвети?
- На празник не бива да има рестрикции. Нека след това обаче човек да направи пречистване за 3 дни по позната схема – със сурови храни, плодове, зеленчуци и ядки. Може да си провежда и профилактика – веднъж седмично да остава по един суров ден като в храната няма сол и мазнини.
- Може ли човек да се пребори с пролетната умора чрез храненето?
- Разбира се. Парадоксът е, че пролетта е емблематичният сезон на жизненост. Соковете на живота тръгват, птичките пеят. Човекът прави това изключение и то, защото е загубил връзката с природата. Зимата е периодът, в който трупаме не само някой излишен килограм, но и отпадъчни вещества на обмяната, които запушват съдовете и клетките. Оттам идва умората. Когато тялото е натоварено с тези токсини, тогава кръвта не отива до клетките, капилярите са запушени. Липсва добро хранене на тъканите. Първото нещо е да отпушим тъканите и органите именно чрез пречистване. Затова още от древността през пролетта се пости.
- Какво мислите за хапчетата за отслабване?
- Много зависи от състава им. Не съветвам хората да приемат тези хапчета. Ако обаче човек все пак реши да ги пие, нека да се спре на такива, които имат изцяло естествени съставки – с папая, манго.
- Какви витамини и минерали трябва да приемаме?
- През пролетта в нашата географска ширина хората страдат от недостиг на витамин Д3. Ето защо той може да се приема допълнително. Всички други витамини и минерали би трябвало да ги набавяме с храната.
Д-р Георги Гайдурков: 2 седмици на сурова храна - сваляте тлъстините!
На Великден – без ограничения
1 коментара