Д-р Ангел Кунчев 20 години работи в областта на надзора на заразните болести. Той е един от най-опитните ни специалисти по епидемиология. Шеф е на отдел "Надзор на заразните болести" в МЗ. Екипът му денонощно следи епидемиологичната обстановка и е с готовност за спешна реакция при нужда.
- Много хора се оплакваха около Нова година, че са болни от грип, д-р Кунчев. И по празниците с болничния от джипито си осигуриха поне 12 почивни дни ?
- Известно ми е. Само че това не беше грип. Не ми се иска да коментирам дали просто не става дума за хитруване с цел удължаване на почивката. Но ако наистина хората са имали някакви оплаквания, те са от остри респираторни заболявания, предизвикани от други вируси. В момента те върлуват най-много в Габрово, Стара Загора, Видин, Плевен и Силистра.
- Означава ли това, че сме далече от грипа?
- О, не! Трябва да признаем, че движение на заболяването има както в Европа, така и в България. Но все пак е рано да говорим за мощна грипна вълна. Лично аз я очаквам до 2 седмици. Нека обаче не се заричам, защото ситуацията е много динамична. Нищо не ни гарантира, че утре няма да се събудим в типично грипна обстановка. Ще обявим епидемия, когато са доказани между 280 – 300 случая на 10 000 души от населението.
- Излиза, че трябва да сме готови за изненади!
- Не искам да свързвате изненадите с пораженията от новия грипен щам. Съвсем нормално е грипът всяка година да се видоизменя, иначе
нямаше да предизвиква епидемии. Друг е въпросът дали ще бъде очакваният „Швейцария” , който Световната здравна организация посочи още през февруари м.г. Или ще продължава да ни мъчи старият пандемичен свински грип.
- Лекари твърдят, че „Швейцария” щял да тръшне поне 1 млн. души?
- Статистиката показва, че по време на епидемия у нас заболяват около 200 000 - 300 000 души. Дали тази година ще са повече – никой не може да каже. Що се отнася до прогнозите на някои мои колеги – не мога да си обясня на какво основание си позволяват да ги правят. Но това си е тяхна работа. По-важно е да направим всичко възможно да не сме в споменатата бройка на засегнатите. Миналия петък доказахме в София още един случай на грип от групата „Б” – той не е свински, нито „Швейцария”/споменатите са от групата „А”/ и не води до пандемия.
- Нали вече имаме имунитет поне към свинския грип?
- Много българи са го преболедували и са си изградили имунитет, защото той циркулира вече 6-та година. Но това не намалява бедите, които носи със себе си.
- Сега къде върлува?
- В момента е на югоизток от нас – в Иран и Турция. Вече вилнее в Швеция, Португалия и Холандия.
- Близко е, д-р Кунчев! Още повече, че според прогнозите времето ще продължи да се затопля. Това ще ускори разпространението на заболяването.
- Не може да се каже със сигурност, че тъкмо свинският грип ще обхване България съвсем скоро. Вижте, само за 3-4 седмици грипът залива цяла Европа. И въобще не се водете от твърденията, че затоплянето на времето или пък застудяването му оказвали някакво влияние върху разпространението на коварните грипни вируси. Казано иначе, хората си мислят, че студът ги спирал. Няма такова нещо! То важи за другите респираторни заболявания, но не и за грипа. Климатът не влияе върху неговите вируси, нека да не се заблуждаваме.
- Но преди 3 години зимата беше изключително мразовита – ледът не се стопи поне 20 дни, а живакът в термометрите закова на минус 20. Епидемия от грип обаче нямаше!
- Така си мислите, имаше грип. Но ще призная – в далеч по-малки мащаби от други зими. Според мен това се дължи на факта, че заради лютия студ много хора си стояха вкъщи и не се събираха на обществени места. Така заразата просто не можеше да се разпространи, не че вирусите измръзнаха.
- И първолаците вече знаят с какво започва грипа. Новият щам по-различен ли ще бъде?
- Не. Ще кажа за хиляден път – грипът започва с висока температура, втрисане, болки в мускулите и очите, кашлица, пълна отпадналост. Симптомите са по-силни, отколкото при другите респираторни заболявания. Грипът засяга най-вече възрастните хора – над 65 години, и малките деца. Сега обаче ни остава само да чакаме какъв щам ще предизвика епидемията в България.
- Как да се опазим?
- Далеч от хората! Чуем ли човек да кашля, да киха – бягаме. Вирусът се разпространява на метър -два около болния. Така че със сигурност го прихващаме в трамвая, в магазина, в киното, в дискотеката. Дори няколко часа преди да се разболее човек, той излъчва вируси около себе си. Много лоша практика има у нас болните да продължат да ходят на работа. Все си намират оправдание – или че са претоварени със задачи, или, че се страхуват от работодателя си. Продължавам да убеждавам всички – това е порочно! Както веднъж казах – да кихаш и кашляш във офиса е ведомствен тероризъм! Целият цех, целият етаж пламват само за броени часове. Болестта се пренася и вкъщи. И това заради безсъвестни колеги.
- Излиза, че тревогата от наближаваща епидемия си е съвсем основателна, така ли?
- Гледаме да не плашим хората. Да, грипни епидемии има всяка година. Но и да подценяваме грипа е напълно погрешно, защото той е далеч по-сериозно заболяване от обикновените респираторни инфекции. Бързо се развива и води до усложнения, особено ако е от пандемичния щам. Тогава много бързо пламват пневмониите. Може да ви прозвучи не особено сериозно, но личната хигиена в случая е изключително важна. Много хора не знаят, че предаването на вируса става не само по въздушно капков път, при кашлица, разговор, кихане. Но можем да се заразим и като пипаме лицето си, като пипаме очите си. Това важи с особено голяма сила за малките деца. Защото има вирусни частици, които попадат по повърхността на кожата и на предметите и ние им помагаме да влязат в организма ни.
- Читателка на „Ретро” ни писа, че пиела много витамини и те винаги са я спасявали от болестта?
- Витамините са важно нещо и едва ли има лекар, който да ги отрича. Да не признава че имат значение за повишаването на имунитета. Но: първо – те не лекуват грипа. Второ: витамините са нож с две остриета, ако се предозират. И не бива да се взимат безразборно синтетични витамини – на хапчета и капсули. Като се доверяваме на щедрите телевизионните реклами, които ни обещават безоблачни дни, само и само да пием със шепи, естествено, техните витамини. Вместо да изпишат вежди, те могат да извадят очи, повярвайте ми! Защото лавината от купища витамини върху нашия организъм и то в големи количества, си е чиста отрова.
- Признавате ли, че чесънът може да ни опази?
- Вижте, нека говорим сериозно. Чесънът наистина има противовъзпалителен ефект, но пълна илюзия е, че ще ни спаси от грипа. Ако беше така в България нямаше да има нито един заболял!
- По официални данни всяка зима у нас умират от грип 2000 души. Вярно ли е?
- Вярно е. Искам да поясня – всъщност става дума за починали хора предимно от тежки белодробни пневмонии, които са едно от усложненията на грипа. Така че тази информация се отнася, пак повтарям, за усложненията след заболяването.
- Тогава да взимаме превантивно антибиотици? Поне ще прекъснем навреме бактериалните инфекции, д-р Кунчев!
- При чистата вирусна инфекция, каквато е грипът ,антибиотиците не помагат. А в 85% от случаите инфекцията е точно такава. Но ако вече има данни за усложнения и след 4-5 дни от началото на заболяването бъде доказана бактериална инфекция – взимането на антибиотик е задължително. Ако кашлицата се задълбочава, появят се остри болки в гърдите. Но към антибиотик трябва да се пристъпи само след като се направи антибиограма, за да се установи със сигурност към кой антибиотик е чувствителна бактерията.
Да ходиш болен на работа е ведомствен тероризъм
Д-р Ангел Кунчев: 2000 ще са жертвите на грипа „Швейцария”
Свинският вирус вече у нас
1 коментара