Проблемът с царските имоти не стихва и няма индикации да се реши. Политическа воля няма. Правосъдният министър Цецка Цачева обяви, че изпълнителната власт не може да се ангажира с решаването му, защото той е чисто юридически. Топката остава в съдебната система.
"Симеон II е последният български цар и той е част от историята на страната. Ако българската държава иска да окаже уважение към царя си, може да му учреди право на ползване на дворците", каза пред ПИК бившият МВР министър Емануил Йорданов (виж в "Още по темата"). Като юрист той е категоричен, че това е единственият начин да се реши проблемът.
Евродепутатът Ангел Джамбазки пък пред ПИК твърди, че имотите са държавна собственост и не може да се връща нещо, което никога не е принадлежало (виж в "Още по темата").
Потърсихме проф. Божидар Димитров да коментира проблема като историк.
Интервю на Албена БОРИСОВА
- Исторически как гледате на проблема с царските имоти, проф. Димитров?
- Как да го гледам исторически? Ако искам да ми се даде нещо, вадя нотариален акт и го получавам. Не може да се гласуват извънредни закони за царските имоти. Всичко става с нотариални актове. В Созопол на стената на музея има два имота, подарени на Борис Фердинандов Кобургготов. Точно така са написани имената му. Много се смях като го прочетох. Симеон II ги подари на общината. Сега иска някакви други...
- Царят твърди, че те са били конфискувани и одържавени навремето. Това би трябвало да означава, че са били на царската фамилия и сега трябва да му се върнат?!
- Не знам каква е истината. Те са били имоти на интендантството, което може да се отъждестви с предишното УБО и сегашното НСО. Не са негови. Царската фамилия не е богата. Кобургите са имали дългове, когато са дошли в България. Но, ето дворецът "Враня" си е на Симеон II.
- Не мерим ли с различни аршини по отношение на Симеон II? Всички си получиха имотите навремето...
- Намерили са документи за собственост, получили са си ги. Това е истината.
- Не ви ли се струва, че типично по български проблемът се политизира?
- Политизира се разбира се. Няма какво да се чудим. Точно така си е.
- Ако решим проблема с царските имоти, бихме показали добро лице на България пред света, особено в навечерието на европредседателството...
- Какво значи добро лице? Харесва ми тоя връх, дайте ми го. Как ще стане това? Има едно правило - ако 10 г. си посещавал един имот, имаш право да претендираш за него. Навремето се шегувах да си поискам остров "Свети Иван". Много е хубав - с плажчета и скалички. Той беше военен и затворен. Само аз ходех, защото правех разкопки. Можех да си го поискам. Таку виж пък ми го бяха дали.
- Кога очаквате да се реши проблемът?
- Не очаквам да се реши. Ще го повдигат от време навреме и така во век и веков.