Руската кухня е емблематична със своите засукани ястия и рецепти. У нас тя не е чак толкова добре позната и се знаят само няколко основни неща, като борш, пелмени и небезизвестната руска салата. Има обаче още доста интересни предложения, които се смятат за традиционни и които си заслужават да бъдат опитани.
Сибирски пелмени
ПРОДУКТИ:1 1/2 ч. ч. брашно, 1/4 ч. ч. вода, 1 яйце, 1 щипка сол, 350 г кайма смес, 1 глава лук, сол и черен пипер на вкус, 2 с. л. краве масло, 1/2 ч. ч. заквасена сметана.
ПРИГОТОВЛЕНИЕ: Лукът се нарязва на ситно и се смесва с каймата. Овкусява се със сол и черен пипер. От брашното, водата, разбитото яйце и щипка сол се замесва твърдо тесто. Разточва се на тънка кора и с чаша за чай се режат кръгчета. Излишното тесто се разточва и отново се изрязват кръгчета. Върху всяко се слага малко от плънката, сгъва се на две и краищата се защипват. Пелмените се варят в предварително кипнала подсолена вода за 3-4 минути. След това се вадят и се запържват в маслото. Сервират се полети със сметана.
Борш по московски
ПРОДУКТИ: 500 г телешки гърди, 1 щипка сол, 1/4 ч. л. захар, 3 с. л. доматено пюре, 1 дафинов лист, 4-5 стръка магданоз, 2 кубчета телешки бульон, 2 моркова, 2 малки глави червено цвекло (300-400 г), 50 г краве масло, 200 г заквасена сметана, 300 г бяло зеле, 100 г шунка, 2 кренвирша, сок от 1/2 лимон.
ПРИГОТОВЛЕНИЕ: Гърдите се сваряват, като във водата се поставят кубчетата телешки бульон. Зелето се нарязва на тънки ивици. Нарязаните „на слама“ цвекло и моркови се задушават за 15-20 минути в сгорещеното масло, като се поливат с лимоновия сок и с 1-2 с. л. вода. Добавят се доматеното пюре и захарта, разбърква се. Ивиците зеле се изсипват в тенджерата с месото, посолява се, добавят се задушените зеленчуци и дафиновият лист. Ври още 15-20 минути. Малко преди края се добавя нарязаната на кубчета шунка. Кренвиршите се нарязват на кръгчета, поставят се във вряща вода за 1 минута, след което се изваждат. Във всяка порция се поставят парче обезкостено месо и бланширани кренвирши, налива се от супата, поръсва се с наситнен магданоз и се добавя 1 с. л. сметана.
Тефтели
ПРОДУКТИ: 250 г кайма (смес), 30 г краве масло, 2 картофа, сол и черен пипер на вкус, 2 щипки червен пипер, 1-2 с. л. олио, 1 с. л. брашно, 250 г течна готварска сметана, 2-3 с. л. олио, 1 ч. л. универсална подправка за плънката, 1/3 глава лук, 70-80 г пресни печурки, брашно за паниране, черен пипер на вкус, 1/2 ч. л. вегета за картофите.
ПРИГОТОВЛЕНИЕ: Необелените картофи се сваряват в подсолена вода, а каймата се омесва с черния пипер. Гъбите за пълнежа се обелват и се нарязват на филийки. Лукът се реже на дребно и се запържва заедно с гъбите в сгорещеното олио за 2-3 минути. Овкусяват се със сол, черен пипер и универсална подправка и се оставят да се охладят. Сосът се приготвя, като брашното се запича до кремаво в сух тиган. Прибавя се олиото, разбърква се и се налива сметаната. Ври при непрекъснато бъркане, докато се получи гъст гладък сос, овкусява се с подправките. От готовата кайма се оформят 4 плоски кюфтета с размера на мъжка длан. Взема се от пълнежа и се поставя в средата на кюфтето. Прегъва се на две с формата на пица тип „калцоне“, прищипва се по ъглите, за да не изтича плънката, и се овалва в брашното. Пържи се в сгорещеното олио от всяка страна до златисто. Сварените филийки картофи се запържват в сгорещеното масло до златисто и се подправят с универсалната подправка. При сервиране от картофите се прави канапе. Кюфтетата се подреждат върху него, заливат се с приготвения сос и се поръсват с червения пипер.
Блини
ПРОДУКТИ: 1 кг пшеничено брашно, олио или несолена сланина за пържене, 1 с. л. сол, 2 с. л. захар, 50 г мая, 6 жълтъка, 200 г краве масло, 1 1/2 ч. ч. гъст каймак или сметана, 4 ч. ч. прясно мляко, масло за намазване.
ПРИГОТОВЛЕНИЕ: Маята се размива с 3 чаши хладко прясно мляко, а след това постепенно се прибавят 3 чаши брашно. Така получената закваска се замесва в дървен или емайлиран съд, като се има предвид, че обемът на тестото се увеличава 2-3 пъти. Съдът се поставя на топло, покрит с кърпа. Ако шупва бързо, трябва да се разбърква с лъжица и да се премести на по-хладно. Когато обемът на тестото се увеличи 2-3 пъти, се добавят останалото брашно, солта, жълтъците, каймакът, разтопеното краве масло, захарта и отново се оставя на топло. След като тестото шупне за втори път, то е готово за пържене. От него се оформят блини, които се пържат в малки нагорещени тигани, намазани с олио или несолена сланина. Когато блината почервенее от едната страна (долната), а от другата се покрие с мехурчета, се обръща с лопатка. Готовите блини се нареждат една върху друга, намазани с краве масло, и се оставят на топло.
София 9°
Видин 12°
Враца 12°
Русе 11°
Варна 35°
Бургас 32°
Пловдив 37°
Все още няма коментари