Тиквеникът е сред най-тачените печива през студените месеци от годината. При него е като при баницата – колкото къщи, толкова рецепти. В различните региони на България обаче има различни технологии за приготовлението му. Която и да изберете, резултатът винаги ще бъде фантастичен.
Сиропиран
ПРОДУКТИ: 500 г брашно, 1 с. л. винен оцет, 1 щипка сол. За плънката: 750 г тиква „Матилда“, 150 г орехи, 80 г галета, 100 мл олио, 1 ч. л. канела. За сиропа: 400 г захар, 1/2 лимон.
ПРИГОТОВЛЕНИЕ: Смесват се брашното и солта. Наливат се оцетът и хладка вода, колкото поеме - около 250 мл. Замесва се средно твърдо тесто. Изважда се на плота и отново се меси, докато се получи хубаво гладко тесто. Оформя се на топка и се оставя да почине около 30 минути. Тиквата се обелва и се настъргва. Задушава се в олиото, докато омекне леко – около 10 минути. Оставя се да се охлади и се ароматизира с канелата. Орехите се смилат с галетата в миниблендер. От тестото върху набрашнен плот се разточват 4 тънки големи кори, които се намазват с олио. Върху всеки лист се слага от ореховата смес. Поръсва се от тиквата. Корите се навиват на рула. Редят се в кръг в намазана с олио тава. Баницата се пече 30 минути в загрята на 180 градуса фурна, с вентилатор. Оставя се да се охлади. В дълбок съд се смесват захарта, 600 мл вода и настърганата кора и сокът от лимона. Оставят се на умерен огън, докато се получи средно гъст захарен сироп. Баницата се залива с горещия сироп и се оставя да престои поне 1 нощ, за да се напои добре.
По ямболски
ПРОДУКТИ: 500 г тиква тип "Матилда", 400 г захар, 1 пакет точени кори, 1/2 ч. ч. олио за запържване, 1 к. ч. олио за поливане, 1/2 пакетче канела.
ПРИГОТОВЛЕНИЕ: Тиквата се настъргва на ситно ренде, след което се задушава в загрятото олио. Изсипва се захарта, разбърква се добре, прибавя се канелата и се изчаква да се сгъсти. След това се сваля от огъня и се оставя да се охлади. Дъното на тавата се намазнява и се покрива с две-три кори. Нанася се запържено предварително олио и част от плънката. Процедурата се повтаря, докато свършат корите, като последната кора също се намазва с олио. Тиквеникът се нарязва на ромбове. Пече се в предварително загрята на 160 градуса фурна, като температурата постепенно се увеличава до 180 градуса.
Родопски
ПРОДУКТИ: 1 кг брашно, 1 и 1/2 ч. ч. студена вода, 1 с. л. олио, щипка сол. За плънката: 250 г тиква,
2-3 с. л. захар, 6 яйца, щипка канела, олио.
ПРИГОТОВЛЕНИЕ: С брашното водата, 1 с. л. олио и щипка сол се замесва тесто. Разточва се на две дебели кори. Едната кора се слага в намазана с олио тава, така че да надхвърля тавата с 3-4 пръста. Тиквата се стърже на едро ренде. Изстисква се от водата, поръсва се със захар и се разбива заедно с 6 яйца и малко канела. Разстила се върху кората, предварително поръсена с мазнина. Втората кора се разточва и се слага леко набрана върху тиквата, а с краищата на долната кора се оформя ъгъл. Тиквеникът се пече във фурната, като се поръси с с 4-5 лъжици мазнина и набоде на 3-4 места с вилица, на 180 градуса до златисто.
Мързелив
ПРОДУКТИ: 500 г почистена и обелена тиква, 1 ч. ч. кафява захар, 200 г орехи, 1 пакет готови кори за баница, 1/2 ч. ч. олио, 1 ч. л. канела.
ПРИГОТОВЛЕНИЕ: Нарязаната на парчета почистена тиква се нарежда в тава върху хартия за печене и се пече 50 минути на 200 градуса. След като изстине, се прехвърля в блендер и се добавят мазнината и канелата. Пюрира се или се пасира с пасатор. Към пюрето се добавят нарязаните с нож орехи (те могат да се добавят и в блендера за още по-бърз вариант, но ще станат много ситни и няма да хрупат в готовия тиквеник). В тавичка се накъсват достатъчно от корите за баница за да покрият дъното. Върху тях се излива около една трета от тиквеното пюре. Разнася се равномерно с лъжица. Следва нов ред накъсани кори и заливане с пюре. Така, докато свърши пюрето. Накрая се посипва само с накъсани кори без да се залива. Те образуват хубава хрупкава коричка при печенето. Пече се около 40 минути в предварително загрята на 180 градуса фурна или до образуването на златиста коричка.
Все още няма коментари