Излизането извън контрол на коронавирусната инфекция освен многото други тревоги за хората поставя и редица нерешими въпроси за родителите на учещите деца. Очевидно е, че инфекцията не само няма да си отиде, но е възможно напълно да извади от равновесие живота в българското общество. Вярно е, че до началото на учебната година остават два месеца.
От образователното министерство обявиха, че са разработили три варианта, първият от които е нормално начало на учебната година, за съжаление, почти невъзможен при тенденциите, които се очертават. Вторият вариант е дистанционното обучение, но при него е ясно, че остава една немалка група от около 20 процента деца, които са извън обхвата на това обучение. А и много е трудно да си представим обучение пред компютъра с ученици от първи, втори, трети и четвърти клас. Буквите, сричането и четенето трудно ще се реализират по този начин. А и за такова обучение в тази възраст е необходимо задължително родителско присъствие, което означава, че единият родител просто трябва да напусне работа, което удря върху семейния бюджет. Ако има смесена форма на дистанционно и присъствено обучение, пък са застрашени учителите, които са в напреднала възраст и уязвими от коронаинфекцията.
Досега имаше лекари жертви, нищо чудно от есента, за съжаление, това да се случи и с учителите. Освен напредналата си възраст в огромната си част това са хора с по няколко хронични болести и неособено силна имунна система, непрекъснато провокирана и изтощавана от работата във вирусна и инфекциозна среда. Във всеки клас по всяко време има поне по едно-две кихащи и кашлящи деца. Така че предстои една много тежка учебна година, която вероятно още повече ще допринесе за увеличаването на епидемията. Работещи решения засега все още няма.
Виктория Ноева, Варна
Все още няма коментари