Може ли съпругът ми да продаде или дари жилището, което сме купили заедно по време на близо 40-годишния ни брак? Жилището е записано на негово име. Тъй като през всичките тези години е упражнявал над мен физически и психически тормоз, мога ли да се разведа и да го принудя да напусне жилището? Освен това има връзка с друга жена. С нас живеят и двете ни пълнолетни деца.
В. Б., гр. Б.
Не, съпругът ви не може еднолично да продаде или дари жилището ви, т.е. да се разпорежда с него. Законът е ясен. Вещните права, придобити по време на брака в резултат на съвместен принос, принадлежат общо на двамата съпрузи, независимо от това на чие име са придобити. Съвместният принос може да се изрази във влагане на средства, на труд, в грижи за децата и в работа в домакинството.
Съвместният принос се предполага до доказване на противното. Искът за значително по-голям принос може да се предяви от: съпруг по време на брака или след неговото прекратяване; наследник на съпруг. Съпрузите имат равни права върху общото имущество. Докато трае бракът, никой от съпрузите не може да се разпорежда с дела, който би получил при прекратяване на имуществената общност. А разпореждането с общо имущество се извършва съвместно от двамата съпрузи.
Да, можете да се разведете. Всеки от съпрузите може да иска развод, когато бракът е дълбоко и непоправимо разстроен.
При допускане на развода, когато семейното жилище не може да се ползва поотделно от двамата съпрузи, съдът предоставя ползването му на единия от тях, ако той е поискал това и има жилищна нужда. Вие трябва да докажете, че бракът ви е дълбоко и непоправимо разстроен изключително по вина на съпруга ви. Доказването на извънбрачната му връзка ще помогне съдът да се убеди, че вината е негова. Но дори и съдът да възложи на вас жилището, то ще се трансформира от съпружеска имуществена общност в обикновена съсобственост, т.е. вие с бившия си съпруг ще останете собственици на по ½ (една втора) идеална част.
Прекратяването на един брак води до много сериозни последици, като отпадане на личните съпружески отношения, възможност за нов брак, фамилно име, прекратяване на имуществената общност, получаване на по-голям дял от общите имущества и т.н. Съветът ми е, след като добре обмислите нещата и решите, че искате прекратяване на брака, да ангажирате адвокат за правна защита и съдействие.
Все още няма коментари