След като изправиха краставиците и ощастливиха кокошките, брюкселските чиновници са на път да се захванат с ново мащабно предизвикателство, с което да изтормозят по-възрастните граждани на Евросъюза. Обмисляло се общо решение, според което шофьорите над 65 години да се явявали на изпити, да минавали психологически тестове и медицински прегледи. Ако това се възприеме, ще важи за всички държави членки.
Въобще с непрекъснатите регулации европейските граждани започват да се чудят в някакъв затвор ли живеят или в съюз от свободни държави. Еврочиновниците постепенно наложиха на всички ни да работим до 65-годишна възраст, когато най-сетне се видиш свободен и решиш да поживееш някоя и друга година, се оказваш ограничен от поредното безумие, ако то се приеме. Вместо да използваш свободното си време да пътуваш, да се движиш, да живееш активно, бюрократите се чудят как да те спрат, да превърнат живота ти в непрекъснати проверки, прегледи, изпити и Бог знае какво още.
А в цял свят се знае, че възрастните хора са много по-улегнали шофьори, спазват правилата, не бързат. И затова произшествията с тях са далеч по-малко и с по-леки последици. Изпитахме го и на собствен гръб с трите ужасяващи катастрофи в столицата, в които бяха пометени и загинаха млади и невинни пешеходци. И тримата шофьори бяха млади и абсолютно неопитни.
Специално сред обикновените български граждани, които живеят и водят нормален живот, понятието Европейски съюз започва да се свързва повече със забрани за какво ли не, отколкото със свобода. То в Съветския съюз нямаше такива всеобщи регулации, които да засягат живота на обикновения човек, каквито има днес. Свръхправилата не водят до повече ред, а до отнемането на човешки права и свобода. Това ли искат европейските граждани – да бъдат приравнени с щастливите кокошки.
Методи Михайлов, Стара Загора
Все още няма коментари