В последно време безводието изведе на улицата хиляди протестиращи българи. От средата на август 2024 г. 297 населени места са на воден режим по данни на ВИК операторите. А по данни на Асоциацията на природните паркове те са 458. Общо към 430 000 българи са на воден режим. А у нас има 6840 язовира по данни от 2021 г. Но за съжаление, поради безхаберно стопанисване доста от тях са запълнени докъм 20% от обема им.
Може би безхаберието на политици и управляващи е основният фактор за 2024 г. да бъдем на второ място по горски пожари след Кипър. Прогнозните данни показват, че това ще бъде най-лошата година за българската гора. А народната мъдрост гласи: „Изгорелите гори вода не дават“.
По думите на астроложката Светлана Тилкова-Алена очаква ни 14-годишна суша. Пожарите ще се увеличат, температурите ще се покачват. На фона на тази тъжна и тревожна прогноза „Софийска вода“ АД внася в КЕВР и МРРБ предложение за увеличение на цената на питейната вода с 20%. В момента в София цената на водата е 2,94 лв. за кубик с ДДС. Предложението на „Софийска вода“ АД е цената на водата да нарасне до 3,52 лв. за кубик. Но през следващите 2 години е предвидено увеличение и така за периода от 3 години сумарното искане за скок на цената на водата е с 29,5 на сто.
По данни на националната статистика около 60% от питейната в България вода се губят по тръбите, защото били стари. Ние, потребителите на питейната вода, заплащаме и тези 60% вода, „която се губи по тръбите“. Тук ще си позволя да цитирам Алена, която с основание казва: „Аз мисля, че… относително малко вода се губи, а много се краде“. Аз също мисля, че много се краде в този разграден двор. На практика с липсата на система за контрол се мотивира кражбата на питейна вода.
В задаващото се „Огнено време и 14-годишно безводие“ със строги санкции да се забрани пълненето на басейни с питейна вода, както и поливането с нея на хиляди паркове и тревни площи.
Логично е съответните институции и лица сега да отговарят пред контролните органи за дереджето, до което са ни довели с бездействието си и задето водата се е пилеела и някои язовири са изпразнени.
Акад. д-р Ганчо Попов, ректор на НБУ-трета възраст
Все още няма коментари