Лоша услуга прави някой на енергетиците. Зад всеки един протест стои някой, който уж подкрепя конкретните тревоги на хората, а в същото време си разиграва своите схеми. Преди две седмици зърнарите ни принудиха да ядем по-скъп хляб, сега пък въглищарите ни принуждават да ползваме не само най-скъпия, но и най-мръсния ток.
Да се ангажирала държавата въглищната енергетика да работи до 2038 г. Ама ако пазарните условия не го позволяват, тогава да плащаме всички ние данъкоплатци. Откъде накъде ще плащаме за това допотопно, скъпо и на всичкото отгоре антиекологично производство на електричество. Докога едни браншове ще тормозят обществото и ще го спират да се реформира. Тормозят го първо чисто физически, като затрудняват придвижването на хора, стоки и товари, и втори път финансово – като ни карат да плащаме по-скъпи стоки вместо по-евтини.
Държавната ТЕЦ „Марица-изток 2“ работела с 15 процента от капацитета си, но не е съкратила нито един човек. „Мини Марица-изток“ е изкопала 70 процента по-малко въглища от миналата година, но не е съкратила нито един човек. Какво означава това? Че там има хора, които, отивайки на работа, не се натоварват ежедневно, но на края на месеца си вземат пълните заплати. Дава им ги държавата. От бюджета, от общите пари. Така тези хора си стоят и си трупат стаж, носят си вкъщи високите миньорски заплати. Сега същите тези юнаци блокират половин България, тормозейки живота на всички ни. И искат подкрепа и разбиране от всички ни. Да съборят правителството, само че следващото ще поиска същото. И тогава накъде, какво ще правят.
И докога тези хора ще вървят против интересите на всички ни, че и солидарност ще търсят от нас. Ако се пропусне срокът за изпращане на Териториалните планове за справедлив преход на въглищните региони, ще се загубят милиард и половина лева, отпуснати от Фонда за справедлив преход. Радевото служебно правителство е загубило вече едни 160 милиона. А тези пари са за осигуряване на преквалификация и създаване на нови работни места – за тях, които протестират. Накрая да не стане така, че хем да им закрият предприятията, хем да не получат нищо за това.
И да не забравят уважаемите въглищари, че сме в ЕС, там много не се церемонят. Светът върви към зелена енергетика, за да оцелее. Емил Зола и неговият роман „Жерминал“ са част от културната европейска история на XIX век. Да го побългаряваме през XXI век е нелепо и смешно!
Михаил Методиев, Варна
1 коментара
Стига писа глупости
2023-10-06 19:45:28
Отговори
Със слънце и вятър енергетика не се прави. А без енергийни мощности няма промишленост. А промишлеността е гръбнака на икономиката. А без икономика няма бвп. А без бвп няма пари държавата. А като няма пари държавата взима заеми. Неграмотници пишат за енергетика. Еднокнижници ни управляват.