Невероятно новаторство с антисиндикален привкус сътвориха от учителския синдикат на „Подкрепа“. Всеки родител, който не се яви в училище веднага до един час, за да прибере детето си, което е със съмнение за заболяване, да бъде глобяван с 1000 лв. Нищо, че човекът може да е в производство, в което не може просто да си тръгне така. Ако е полицай и е на събитие, ако е лекар и участва в планирана операция, ако просто работи извън населеното място в друго, тогава какво ще стане? А и работодателите, с които обикновено синдикатите контактуват, какво биха казали за такава мярка?
Практиката в училищата и сега е такава – при здравословен проблем медицинското лице се свързва с родител и той идва. Ако е необходима спешна интервенция с бърза помощ, родителят се уведомява в коя болница е откарано детето. И въобще на синдикатите дейността им не е ли насочена към това как да вкарат някой лев в джоба на хората или да не допуснат някой да извади пари от същите тези джобове? Сега и те се нареждат на опашката на онези, дето ще ни бъркат в семейния бюджет. Що за наглост и глупост е това. И то при масовото усещане, че синдикатите са само за пред телевизиите, и то когато се прегръщат с управляващите и работодателите.
Злите езици говорят, че някои синдикални фактори са също и работодатели и управляват частните си фирми в конфликт на интереси. Днес никой не задава въпроса какво е синдикалното участие в средния и малкия бизнес. Никакво. И затова там често се работи без трудови договори, без осигуровки или с нереални такива. Само че синдикатите нехаят или са безсилни. И понеже никакви ги няма, понякога измислят някоя информационна бомба, колкото да покажат, че са живи и ги има. Без особена полза.
Наталия Петрова, София
Все още няма коментари