Не разбирам защо
Гонят бабите от тротоарите - в домашното мляко имало роск от бруцелоза
0 коментара
Във ваш брой има статия „Гонят бабите от сергиите”. Трябва да ви е ясно, че бабите с някоя китка киселец, лапад или пликче коприва не са на сергиите, те са по тротоарите. Това, което измислиха управниците, като облагането с данък на стотинките на клошарите, събиращи хартия, е пълна глупост.
Напротив, те трябва да ги поощряват, защото разделното събиране на боклука у нас е мит. Всъщност клошарите вършат част от тази работа. Можем ли да си представим, че една баба, учила-недоучила, ще регистрира фирма? Или пък да си представим колко китки магданоз трябва да продаде, за да плати хонорар на адвокат, за да регистрира фирма. Хей, управници, станахте за смях и на кокошките. С тези данъци и такси ли ще закърпите бюджета.
Др. ПАНАЙОТОВ, София
Г-н Панайотов, съгласни сме с вас, че е смешно бабите да регистрират фирми, но също така сме съгласни и с това, че храните, продавани на тротоара, трябва да бъдат с гарантирано качество. Вие знаете, че освен китки с магданоз по тротоарите масово се продава – мляко, сирене, яйца, сланина, домашно приготвени консерви. Никой ли не може да разбере, че в млякото, яйцата, сланината и др. хранителни продукти се крие риск за здравето и живота на потребителя, защото те нямат нито термична обработка, нито санитарен контрол, няма гаранция, че стоката е добра.
Та в този ред на мисли има едно просто решение, а именно местните служби за санитарен контрол да издават сертификат за качеството на стоката на т.нар. баби. Защото няма как да знаем ние в каква хигиенна среда се гледат животните (мие ли си ръцете дядо, преди да издои кравичката), ваксинирано ли е прасето, а дали няма опасност от салмонела. Неведнъж инспектори са изследвали домашно мляко, продавано на улицата, и са установявали, че е завишен броят на соматичните клетки и микроорганизмите, които могат да доведат до редица болести. Има опасност то да бъде заразено и с туберкулоза или бруцелоза.
Все още няма коментари