Съдът в Люксембург, или т. нар. “съд на справедливостта”, първоначално съществува като единен съд до 1988 г. По-късно се предвижда и създаването на Първоинстанционен съд – той разтоварва работата на съда в Люксембург.
Всяка държава - членка на Европейския съюз, има съдия - представител в съда в Люксембург. Съдът заседава в различни състави – от 3, 5, 7 членове. Освен това има и генерални адвокати – по-млади юристи, които помагат в съда при обсъждане различните аспекти на делото (те участват предимно в предварителното изготвяне на документите по делото). Съдиите и генералните адвокати имат съдебен имунитет - дори и след като престанат да бъдат такива, те не могат да бъдат съдени за свои съдийски решения. Делата се обсъждат при закрити врата и се приемат с мнозинство. Съдиите имат мандат 6 г. Няма пречка да бъдат повторно избирани.
Съдът в Люксембург е постоянно действащ и има абсолютна забрана съдиите да се занимават с каквато и да е друга дейност освен съдийската. За разлика от съда в Страсбург, в Европейския съд в Люксембург няма изискване в състава да има съдия от съответната държава. Тук се защитава интересът и правото на ниво Европа.
Когато се разглежда дело, сезирано от институция на държава членка, съдиите заседават в състав, равен на броя на всички съдии, който е толкова, колкото са държавите - членки на ЕС. Европейският съд разрешава спорове между Европейската общност и нейни служители. Заседава по молба срещу актове, издавани от ЕС. Съдът на справедливостта се явява втора (апелативна) инстанция, където първата инстанция е Първоинстанционният съд. Жалби могат да пускат и трети лица, които са неперсонифицирани в съответния спор, но са засегнати по някакъв начин.
Основните функции на съда в Люксембург са правораздавателна и тълкувателна
Така той се превръща в уникална институция, обединяваща в себе си функциите на Конституционен и Апелативен съд. Съдът в Люксембург взема решения в полза на общността, т.е. на наднационално равнище. Той се превръща в интеграционен фактор от първа категория, установява се като най-авторитетен и реален фактор. Освен това съдът в Люксембург има и контролна функция – по повод директиви, актове на ЕС. Те могат директно да се атакуват в Европейския парламент на основание некомпетентност, съществено нарушение на процедурата, злоупотреба с властта.
Привилегировани молители при съда в Люксембург са държавите. Обикновени молители са физическите и юридическите лица. Съдът има контрол за изпълнението на договорите от страните членки по еднотипен начин. Така се премахват националните различия и се създава единно законодателство на ниво Европа. Целите са еднаквото разбиране и прилагане на договорите от националните съдилища. Съдът до голяма степен формулира своята доктрина за приоритет на европейското законодателство над вътрешното.
Къде да се жалваме в Европа - Люксембург или Страбург
С право да сезират съда са държавите, членки на ЕС, както и физически и юридически лица
0 коментара
Съдът в Люксембург взема решения в полза на общността, т.е. на наднационално равнище.
Все още няма коментари