Консултация „Над 55”
Имате защита и при срочен трудов договор
0 коментара
Имам срочен трудов договор за шест месеца със срок за изпитване в полза на работодателя. Преди да изтече срокът на договора ми, се разболях и още съм в болнични. Получих уведомително писмо, че след изтичане на срока договорът ми няма да бъде продължен. Правилно ли е това? Имам ли някаква закрила в случая?
Соня МЛАДЕНОВА, София
Да, работодателят ви може едностранно да пристъпи към прекратяване на срочния трудов договор на основание изтичане на уговорения срок.
Не знам какво е заболяването ви и колко време е продължило или ще продължи лечението. Желая ви бързо оздравяване и възстановяване.
Ако периодът на лечение е два и половина месеца или повече, тогава имате възможност да претендирате работодателят да не ви прекратява трудовия договор до окончателното ви излекуване и доработване на остатъка от времето, в което сте били в отпуск поради заболяването, общо в размер на шест месеца, за какъвто срок сте сключили договора за изпитание.
Възможен е и друг вариант. Ако след прекратяването на договора все още сте в болнични, имате право на парично обезщетение за не повече от 75 календарни дни след прекратяване на правоотношението. Ако временната неработоспособност е поради трудова злополука или професионална болест, паричното обезщетение се изплаща до възстановяване на работоспособността или до установяване на инвалидност.
В случай че сте излекувани в срока на договора, нямате право на обезщетение, освен за неизползвания платен годишен отпуск за времето, което се признава за трудов стаж. Имате, разбира се, право на това обезщетение и когато срочният ви трудов договор е прекратен на друго основание.
Не ви го пожелавам, но ако не постигнете споразумение с работодателя си, имате възможност да защитите правата си по съдебен ред, като срокът за предявяване на иск (искове) е два месеца.
И накрая, без да ви съветвам да водите излишни спорове, както самата вие, така и хилядите ни читатели, не е излишно да знаете, че производството по трудови дела е безплатно за работниците и служителите. Те не плащат такси и разноски по производството, включително и за молбите за отмяна на влезли в сила решения по трудови дела.
Ако ангажирате за свой процесуален представител адвокат, което ви препоръчвам, и делото приключи с решение във ваша полза, съдът ще постанови в решението да получите и тези разноски, т.е. ответникът ще бъде задължен да ви върне адвокатския хонорар.
Разбира се, преди това трябва да сте поискали разноските, защото съдът няма задължението служебно да ви ги присъди.
Иван ЦИЦЕЛКОВ, адвокат
Все още няма коментари