Вярно ли е, че зеленчуците реагират добре на т. нар. листно торене? В какво се изразява то, кога и с какво трябва да се прави?
Анна ВЕЛЧЕВА, София
Освен чрез корените си, растенията имат тази способност да се “хранят” и чрез листата си. Вече има създадени торове за листно подхранване, различни за видовете култури. Този вид подхранване допълва и коригира минералното хранене на растенията. Българските суспензирани торове лактофол са биотехнологичен продукт с растежно регулираща активност и съдържат цял комплекс от макро- и микроелементи, необходими за растежа и развитието на растенията.
Те са няколко вида. Различават се по количеството и съотношението на макро- и микроелементите в тях. Намират приложение при голям брой земеделски култури, които отглеждаме у нас. Използват се и за листно подхранване на вторите зеленчукови култури - късни домати, късно главесто зеле, зелен фасул, тъй като с влошаване на условията през есента настъпват смущения и в минералното хранене на растенията. Ето защо листното подхранване има по-голям ефект в този случай. За късните зеленчуци, които се отглеждат в оранжерия или на полето, като спанак, салата, зелен лук, зелен чесън и др., лактофолът е много важен. Той помага на растенията по-добре да понесат неблагоприятните условия и така се увеличава добивът.
Имат и още едно предимство - могат да се комбинират с препаратите срещу болестите и неприятелите по растенията. Листни торове за различни култури се продават в селскостопанските аптеки. Дозите и за кои точно растения са предназначени са обозначени върху опаковките.
Все още няма коментари