Българският лекарски съюз публикува важна информация кого и как поразява вирусът Covid-19. Вижте всички симптоми и указания.
Как се развива заразата? Ковид-19 е в златната среда на вирусите, що се отнася до предаването от човек на човек. Това в цифри означава, че в стая със 100 души се очаква 70 да имат инокулация (закрепяне) на вирус при внасяне на патоген. При останалите 30% вирусът няма да успее да се закрепи за дихателната лигавица.
Как се развива заболяването? 70 от 100 контактни са носители. 70% от тях, или 49 души, няма да развият цял симптомокомплекс, а единична кашлица, неразположение и стабилизиране на втори ден. При забързан, стресов начин на живот няма и да разберете, че сте болни. Това ви прави основна заплаха за страната – постоянен и подвижен резервоар на вируса. Тук идва персоналната отговорност. Ограничаването на социалните контакти до минимум при продължаване на работния процес. Мийте се при влизане и излизане от всяка нова среда. Носете маска, ако можете да се сдобиете с такава. Поддържайте висока хигиена в домовете. Външната врата и антрето са най-важни. Проветрявайте често! Вирусът не може да влезе през прозореца, но може да излезе оттам и да умре в атмосферата.
Заболяване със симптомокомплекс. 21 болни от 100 контактни ще развият болестта. Висока температура до треска, суха (много рядко влажна) кашлица, затруднено дишане – имате усещане, че не ви стига въздух при легнало положение или при опити за физическа работа, обща адинамия. Всички тези оплаквания не са причина за болнично лечение. Обаждане на ОПЛ за съвет относно медикаментозното лечение – повтарям, обаждане! Това е достатъчно за оздравяването ви в 10-дневен срок. Болнични се издават и със задна дата. Първо се стабилизирате, после ги търсите.
Важната част. От данните, с които разполагаме, при 12 от 100 контактни индивида около осмия ден се наблюдава срив в общото състояние. Симптомите се засилват и затрудненото дишане се появява в покой при седнало състояние и е постоянно, със задушаване при лежане. Това е моментът да потърсите болнична помощ.
Все още няма коментари