Да забравим за каймата през летния сезон, апелират специалистите. Според тях чрез консумацията ѝ рискът от неприятни зарази е много по-голям. Ако все пак искате да ядете кюфтета, по-добре да не са на скара, а на фурна, където топлинната обработка да достига в дълбочина, казват представители на Института по микробиология на БАН.
Те обясняват, че всички храни са рискови, ако са с изтекъл срок на годност и недоказан произход. Трябва да се обръща внимание на тези с различни съставки като салатите с майонеза. Ако една от съставките е с микроби, замърсява целия продукт с хранителни патогени, обясняват още учените. Те съветват, ако сме на море, да избягваме месата, но ако толкова много ни се хапват, да поръчваме цели парчета и да настояваме за допълнителна топлинна обработка, ако видим, че ни го сервират леко сурово. В Института по микробиология са готови с ново поколение тестове, базирани на ДНК, които откриват точния причинител на хранителни инфекции.
Те са лесно приложими и могат да дадат резултати за часове, без да е необходима специална апаратура, обясниха учените. Затова били подходящи както за използване в полеви условия, така и за текущ контрол при производство на храни в индустрията. В случаи на взрив на хранителна инфекция дават възможност бързо да се установи причинителят, нужната антибиотична или симптоматична терапия и да се ограничат рисковете от поява на резистентност.
Освен на морето специалистите призовават да сме внимателни и ако предприемаме екзотични пътувания, особено в Близкия изток, в Азия, където хранителните натравяния са изключително често срещани.
Все още няма коментари