Проучване от 2016 г. установи, че честотата на случаите на инсулти се вдига с 8% в дните след завъртането на стрелките към лятно часово време. При болните от рак
вероятността от сърдечен удар или инсулт скача с 25%, а при хората над 65-годишна възраст - с 20%.
Изследователи, базирани във Финландия, сравняват честотата на инсултите при повече от 3000 души, хоспитализирани в седмицата след преминаването към лятно часово време, с честотата при други над 11 000 души, влезли в болница две седмици преди или след седмицата на прехода. Рискът от инсулт е най-висок в сутрешните часове, казват лекарите.
Изследователите добавят, че той пада до месец след прехода, защото телата ни и биологичните ни часовници постепенно се адаптират. В доклад с препоръки относно политиката в областта на общественото здраве учените цитират проучвания, които показват как ежегодното отстраняване на един час от времето ни за сън е свързано с повече трудови инциденти на работното място, автомобилни катастрофи и дори трудности при вземането на морални решения.
Въпреки че няма толкова много негативни асоциации с прехода в часовото време през есента, когато печелим един час, специалистите посочват, че според изследванията хората обикновено не използват допълнителния час за сън. Човешките същества не са създадени за 25-часови дни, казват те. Смяната разстройва режима ни, защото ни кара да живеем против нашия естествен процес.
Въпреки че идеята за лятното часово време е замислена от Бенджамин Франклин още през 1784 г., тя не се установява САЩ или в Европа до Първата световна война. Режимът е отменян, връщан и удължаван през годините. При държавите от ЕС въпросът е по-сложен, но в САЩ всеки щат може да реши дали да ги прилага.
Все още няма коментари