Инсулиновата резистентност, наричана още предиабет, представлява състояние, което предхожда диабет тип 2. Обикновено се установява, когато кръвната захар на гладно е по-висока. Интересното е, че не яденето на сладко допринася за това състояние, а прекаляването с мазни храни, както и с лоши мазнини (пържено, бързи закуски). При предиабета стойностите на кръвната захар вече са леко повишени, а тези на инсулина – силно завишени. Обикновено липсват симптоми и затова състоянието протича дълго време неоткрито. При сериозните форми има тъмни петна по лактите, коленете, пищяла, подмишницата или врата.
Задстомашната жлеза (панкреас) е принудена да отделя по-големи количества инсулин, който всъщност вкарва глюкозата в клетката, за да може тя в крайна сметка да я използва като енергиен източник. Ако организмът ви е изложен на прекомерно обременяване с инсулин в продължение на много години, това неизбежно ще предизвика инсулинова резистентност. Въпрос на време е, предупреждават специалистите. Основният въпрос е как да се отложи диабетът. Според Американския национален център за информация за диабета тя може да бъде забавена или дори напълно обратима. За целта е необходимо да се движим редовно.
Дори и тези, които са напълно обездвижени, могат да започнат с по 5 минути дневно със стегната разходка. Друга важна крачка е да се преосмисли храненето. Заместете захарта и бялото брашно със сложни въглехидрати – тоест пълнозърнести храни. Плодовете (немного сладките) и зеленчуците също водят до по-плавно покачване на кръвната захар. Те съдържат освен това много хранителни вещества и фибри. Особено внимателно избягвайте бързите закуски, които съдържат трансмазнини. Организмът ви се нуждае от достатъчно минерали, за да подобри инсулиновата чувствителност на клетките.
Все още няма коментари