Близо половин милион души в България са носители на хепатит В и С. Една немалка част от тях не знаят, че са инфектирани, тъй като не са се изследвани, а национална скринингова програма за това у нас няма, съобщиха хепатолози.
Приема се, че 5% от населението е носител на хепатит В, което при население от 7 101 859 прави 355 092 души, а 1,5 на сто от хората са с хепатит С, което е 106 527 души, съобщи хепатологът проф. Красимир Антонов от Университетската болница „Свети Иван Рилски“. По думите му е необходимо по-скоро да се направи скринингова програма за това заболяване.
Вирусът на хепатит С може да е в тялото на човек 15-20 години и да не даде никаква симптоматика. Затова го наричат „тихия убиец“. Минават десетилетия, докато пациентът започне да усеща, че нещо в него не е наред, например уморява се твърде лесно. Инфекцията се установява от кръвни изследвания. Ако човек е инфектиран в младостта си, за да развие чернодробна цироза, без да употребява алкохол, са нужни 30 години. Ако той е инфектиран в по-напреднала възраст, пие алкохол, носител е на хепатит В или ХИВ, тогава за цирозата са достатъчни 15 години. За разлика от хепатит С, този от тип В е по-благоприятен за хората. Имунната система на 2/3 от заразените успява да го сложи под контрол, т.е. те са инфектирани, но не стигат до развитие на болестта. Друга 1/3 развиват чернодробна болест и след 10-15 години стигат до чернодробна цироза. Това означава, че още на петата-шестата година от инфектирането те са имали някакви оплаквания.
Надеждни терапии за хепатит С има от три години насам. Проучвания показват, че те успяват да изчистят вируса 95-100%, в зависимост от степента на централното увреждане и придружаващите заболявания. Световната здравна организация си е поставила за цел до 2030 г. 90% от хората с хепатит по света да бъдат открити и 80 на сто от тях да бъдат лекувани. Пациентите в България от година и половина се лекуват с новите препарати, които се поемат от Националната здравноосигурителна каса. Все пак на първо място, за да подсигурите здравето си, остава превенцията.
При разновидностите на хепатита е най-важна хигиената, а при откритието на болестта – здравословните навици. Алкохолът трябва завинаги да бъде изключен от живота ви, защото той подхранва болестта, както нищо друго не успява. При хепатита е от изключителна важност заболелите да информират обкръжението си, тъй като той е заразен. Лошото у нас е, че огромна част от преносителите на вируса изобщо не подозират, че той съсипва организма им. Лекарите апелират по-често да се изследваме, макар на пръв поглед да нямаме видими симптоми на болестта.
Епидемия! Половин милион българи заразени с хепатит
„Тихият убиец“ живее в телата ни до 20 години, без да проявява симптоми
1 коментара