Трихинелозата у нас настъпва. За това предупреждават от Министерството на здравеопазването. Само през декември 2017 г. са регистрирани 15 нови случая на заразени с трихинелоза в Бургаска област. Миналата година общо заболелите в страната са 55. България е сред първенците в ЕС по заболяемост от трихинелоза. Преди нас са само Полша и Румъния. Тъй като активният ловен сезон предстои, Министерството на здравеопазването препоръчва задължителното извършване на санитарно-паразитологично изследване в акредитирана лаборатория на дивечовото месо и на месото от домашни и диви свине.
Трихинелозата е паразитно заболяване, причинено от микроорганизми, наречени хелминти. Тя може да протече тежко, дори понякога води до смърт. Разпространена е във всички райони на света, включително и у нас. Паразитът трихинела „се крие“ в мускулните влакна на животното и остава жив при сушените колбаси и когато месото не е достатъчно термично обработено. При дълбоко замразяване или консервиране паразитът загива, но остават токсични продукти и месото става негодно за ядене.
Първите симптоми са като при грип и затова много хора не осъзнават, че са заразени. За 10 години у нас са регистрирани 94 епидемични взрива и 123 спорадични случая с 3284 души, консумирали опаразитено месо. Гражданите трябва да избягват консумацията на месо и месни продукти със съмнителен или непроверен произход и без необходимата термична обработка, за да се предпазят, казват лекарите.
Все още няма коментари