Страхотен взрив разтърсва Бургаския залив малко след полунощ на 20 август (2 септември нов стил) 1903 г. Избухва пътническият параход „Вашкапу”. Експлозията се вижда на повече от 10 морски мили – 18,5 километра. Загиват 28 човека – 17 от намиращите се на борда 51 пътници и 11 души от екипажа, в това число капитанът и двамата му помощници.
Версията, която най-напред се разпространява, е, че са гръмнали парните котли на парахода. Но на другия ден се установява, че машината му не е повредена. Започват разпити на оцелелите след трагедията. Камериер от I класа на „Вашкапу” казва, че от Варна се качили двама младежи с куфари и не искали на никого да поверят багажа си. Друг свидетел, варненски файтонджия, който закарал същите младежи от хотел „Преслав” до пристанището, съобщава, че с тях е пътувал Антон Прудкин.
Антон Макаров Прудкин е син на българка и украинец. Известен е като революционер, авантюрист и атентатор. Познат е още като морски капитан, спекулант и контрабандист. Бил е съратник на Александър Стамболийски. През Втората световна война е привлечен в агентурата на съветското разузнаване у нас. Осъден е на смърт през 1941 г. и е обесен във варненския затвор на 1 август 1942 г.
Според признанията на файтонджията Прудкин пак го е наел на следващия ден. Като отишъл у тях, свидетелят го заварил да слага метални цилиндри в два такива куфара. Веднага плъзва слухът, че „Вашкапу” е взривен от Прудкин, като той е скочил от кораба, доплувал до брега и се върнал във Варна. Прудкин веднага изчезва и се появява в морската ни столица след няколко месеца. Арестуват го, но файтонджията се отказва от показанията си и делото е приключено.
Истината за атентата на „Вашкапу” разкрива самият Антон Прудкин в своите „Записки на моряка”, появили се през 1931 г. Оказва се, че идеята за взрива на парахода е част от големия план на Вътрешната македоно-одринска революционна организация (ВМОРО) за терористични акции в европейската част на турската империя.
В началото на 1903 г. планът е подробно разработен от Гоце Делчев и Михаил Герджиков – основател на анархисткото движение у нас. Вместо въстание в Македония
двамата предлагат серия от атентати с цел да се засегнат интересите на европейските държави, включени в османската империя. Така революционерите се надяват Великите сили да наложат реформи и в Македония.
„Адските машини” се приготвят в къщата на Герджиков в Пловдив. По думите на Прудкин всеки от експлозивите с часовников механизъм съдържа по 40-50 кг динамит. Планът предвижда бомбите да се заложат в няколко парахода, собственост на държави от Великите сили, и да избухнат едновременно в пристанището на Цариград. С подготовката на операцията са натоварени Антон Прудкин, братята на Захари Стоянов – Иван и Васил, и братовчед им Стефан Димитров. На 19 август 1903 г. Иван и Стефан, придружавани от Прудкин, доплават с лодка до „Вашкапу”, който е на котва във варненското пристанище. Купуват билет за първа класа. Камериерът се притичва да занесе куфарите им в каютата, но Иван Стоянов категорично отказва – в куфарите имало пари и не ги доверявали на никого. Дежурният митничар обаче се усъмнил и поискал да прегледа багажа им. „Положението стана критично - пише в „Записките” си Прудкин. – Познавах добре митническия чиновник – беше македонец. Казах му тихо, че двамата са хора на организацията и заминават по работа. Чиновникът ме разбра и заповяда на стражарите да се оттеглят.”
Прудкин предполага, че взривът на „адските машини” е станал по непредпазливост при преместване на експлозивите. Иван Стоянов и Стефан Димитров загиват на място. Така и не остава свидетел да разкаже точно какво се е случило...
Все още няма коментари